خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  گزارشی از محکومیت چهار فعال سیاسی به اتهام “تشکیل گروه غیرقانونی”/ اسناد

گزارشی از محکومیت چهار فعال سیاسی به اتهام “تشکیل گروه غیرقانونی”/ اسناد

خبرگزاری هرانا – دادگاه انقلاب بهارستان مرتضی نظری سدهی زندانی محبوس در بند ۴ زندان اوین و همسرش زهرا زارع سراجی را به حبس و تبعید محکوم کرد. طی حکم صادره توسط این دادگاه مرتضی نظری سدهی به اتهام “تشکیل گروه غیرقانونی”، “نشر اکاذیب در فضای مجازی” و “تبلیغ علیه نظام” مجموعا به ۱۳ سال حبس تعزیری، ۲ سال تبعید و جزای نقدی و زهرا زارع سراجی از بابت همین اتهامات به ۸ سال حبس تعزیری و پرداخت جزای نقدی محکوم شدند. دو تن دیگر از هم پرونده‌ای های ایشان به نام “حمید کبیرمهر” و “علی بازآزرده” نیز به همین اتهامات به ۱۳ سال حبس تعزیری و تبعید محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، دادگاه انقلاب بهارستان مرتضی نظری سدهی زندانی محبوس در بند ۴ زندان اوین و همسرش زهرا زارع سراجی را به حبس و تبعید محکوم کرد.

یک منبع مطلع در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “طی حکم دادگاه انقلاب بهارستان مرتضی نظری سدهی و دو هم‌پرونده‌ای دیگر ایشان به نام‌های حمید کبیر‌مهر و علی بازآزرده از بابت اتهام «تشکیل گروه غیرقانونی» به ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به شهرستان ازنا و زهرا زارع سراجی همسر مرتضی نظری سدهی نیز از بابت همین اتهام به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شدند. از بابت اتهام «نشر اکاذیب در فضای مجازی» نیز هر کدام از این افراد به تحمل ۲ سال حبس تعزیری و از بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» نیز به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شدند. همچنین پرداخت ۴ میلیون تومان جزای نقدی و یادگیری بخش‌هایی از کتاب قرآن نیز قسمتی احکام صادره علیه این ۴ نفر بوده است”.

این منبع مطلع همچنین افزود: “مصادیق اتهامات مطروحه علیه این افراد «عضویت در گروه‌های سلطنت طلب تلگرامی، تشکیل احزاب در فضای مجازی و تشویق و تهییج معترضان در دی‌ماه ۹۶» عنوان شده است”.

این منبع همچنین وضعیت جسمی و روحی مرتضی نظری سدهی و زهرا زارع سراجی را به دلیل بیماری‌های مختلفی که هر دو دچار هستند نامناسب توصیف کرد.

لازم به ذکر است زهرا زارع سراجی پیشتر با قرار وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان زمان دادرسی از بند زنان زندان اوین آزاد شده است.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود زهرا زارع سراجی به همراه همسرش مرتضی نظری سدهی در تاریخ ۱۹بهمن ۹۶ بازداشت و به سلول‌های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. خانم زارع سراجی علی‌رغم پایان یافتن بازجویی‌ها و تحقیقات مقدماتی در ۷ اسفند، تا پایان فروردین ۹۷ در سلول انفرادی نگهداری و پس از آن به بند عمومی زنان اوین منتقل شده بود.

زهرا زارع سراجی در بازداشت پیشین خود در ۱۹ فروردین ۹۶ و حبس در سلول انفرادی به بیماری حملات عصبی و تشنج مبتلا می‌شود که پیش از بازداشت هرگز سابقه نداشته است.

او در بازداشت اخیرش، مسئولان بند امنیتی ۲۰۹ و پس از انتقال به بند عمومی، مسئولان ‌مربوطه زندان را در جریان بیماری خود قرار می‌دهد تا با مراجعه به پزشک و استفاده از داروهای لازم، مانع بروز تشنج و حملات عصبی شود که به‌دلیل بی‌توجهی مسئولان، در تاریخ ۲۹فروردین، دو بار در داخل بند و یک بار در داخل آمبولانس در حال اعزام به بیمارستان، دچار تشنج شدید شده است.

طی ۴ روز از بستری شدن خانم زارع در بیمارستان، به‌دلیل استفاده مأموران نظامی از دستبند و پابند و بستن زندانی به تخت، پزشکان معالج بیمارستان که نگران تشدید بیماری اعصاب وی بودند، از سر ناچاری اقدام به ترخیص او می‌کنند و خانم زارع پس از بازگشت به زندان، ۲ بار از پله‌های بند افتاده‌ و به بهداری برده شده و علیرغم تاری دید و عدم تعادل، معالجه مورد نیاز انجام نشده بود.

گفتنی‌ست مرتضی نظری سدهی پیشتر نیز در پرونده‌ای دیگر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب و به ریاست قاضی مقیسه به اتهام “اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور” و “تبلیغ علیه نظام” به ۶ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید