خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین

پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین که از روز شنبه ۳ شهریورماه در اعتراض به “بازداشت و فشارهای قضایی متعدد بر خانواده، بستگان و دوستان” خود دست به اعتصاب غذا زده بود، امروز چهارشنبه به اعتصاب خود پایان داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین، روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۷ پس از ۳۸ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

محمد مقیمی، وکیل این فعال حقوق بشر طی یادداشتی در این خصوص گفت “نسرین ستوده به دلیل نگرانی از وضعیت دکتر فرهاد میثمی از روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه به اعتصاب خود پایان می‌دهد”.

نسرین ستوده همچنین اعلام کرده است “در صورتی که به خواسته قانونی و به‌حقشان رسیدگی نشود، حق ادامه اعتصاب غذا را برای خود محفوظ می‌دارد”.

پیشتر ۳۴۰ نفز از فعالان مدنی، سیاسی و فرهنگی در نامه سرگشاده‌ای خطاب به نسرین ستوده خواهان پایان اعتصاب غذای او شده بودند.

پیش‌تر نسرین ستوده به کمک وکلایش، پیام درفشان و محمد مقیمی از قاضی مقیسه به دلیل تخلفات قانونی و اعمال مغایر با مقاوله نامه‌های حقوقی شکایت کرده بود.

نسرین ستوده ۲۳ خرداد در منزل خود بازداشت و روانه زندان شد. هنگام بازداشت به وی گفته شد که “بابت حکم ۵ سال حبس تعزیری بازداشت شده” است. اما پس از حضور در دادسرای مستقر در اوین برای او روشن شده که وکالت پرونده “دختران انقلاب” و دیگر فعالیت‌های حقوق بشری چون عضویت در انجمن لغو مجازات اعدام علت بازداشت او بوده است.

رضا خندان همسر نسرین ستوده نیز صبح روز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۹۷ توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

نسرین ستوده شهریورماه سال ۸۹ نیز بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت.

این وکیل دادگستری ستوده از ۱۳ شهریور ۱۳۸۹ تا ۲۷ شهریور ۱۳۹۲ به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی»، در زندان اوین به سر برد. پس از آزادی، بنابر دستور دادگاه انتظامی وکلا، مجوز وکالت وی از تاریخ مهر ۱۳۹۳، به مدت ۳ سال، باطل شد.

نسرین ستوده پس از آزادی در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید