خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  دستکم ۳ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

دستکم ۳ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند

خبرگزاری هرانا – سحرگاه امروز دست‌کم ۳ زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند. ۷ زندانی نیز با اخذ مهلت از اولیای دم از پای چوبه دار به بند بازگشتند. این زندانیان روز دوشنبه ۹ مهرماه جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی منتقل شده بودند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه امروز چهارشنبه ۱۱ مهرماه ۱۳۹۷، دستکم ۳ زندانی متهم به قتل در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

هرانا پیش‌تر از انتقال دسته‌جمعی زندانیان در زندان رجایی شهر کرج برای اجرای حکم اعدام خبر داده بود.

هویت دو تن از زندانیان اعدام شده به نام‌های “یاسر اسلامی” و “محمود اکبری” از اندرزگاه ۱، توسط هرانا احراز شده است.

علاوه بر دو زندانی مورد اشاره همزمان یک زندانی دیگر به نام “امید خسرونژاد” از اندرگاه ۱۰، که روز دوشنبه جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود نیز اعدام شد.

یاسر اسلامی و امید خسرونژاد که در یک پرونده مشترک از بابت قتل به اعدام محکوم شده بودند، از حدود ۴ سال پیش در زندان رجایی شهر کرج نگهداری می‌شدند.

 هفت تن دیگر نیز در آخرین لحظات با اخذ مهلت از اولیای دم از پای چوبه دار به بند بازگردند.

هویت دو تن از این افراد به نام‌های “مهدی دانش”، از اندرزگاه ۱ و “سیروس خدابنده لو”، از اندرزگاه ۶ توسط هرانا احراز شده است.

هویت ۵ زندانی دیگر که به بند بازگشته‌اند نیز، کماکان توسط هرانا در حال بررسی است.

شایان ذکر است همچون اکثر موارد پیشین، نهادهای ذیربط به خصوص در دستگاه قضایی که وظیفه اطلاع‌رسانی و شفاف‌سازی در خصوص اجرای احکام را دارند در مقابل این اعدام‌ها سکوت اختیار کرده‌اند.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید