خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  در سایه عدم رسیدگی پزشکی؛ مرگ یک زندانی در زندان زاهدان

در سایه عدم رسیدگی پزشکی؛ مرگ یک زندانی در زندان زاهدان

خبرگزاری هرانا – روز جاری یک زندانی محبوس در زندان زاهدان در اثر بیماری و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز جمعه مورخ ۶ مهرماه ۱۳۹۷ یک زندانی بیمار محبوس در زندان زاهدان به دلیل عدم رسیدگی پزشکی جان خود را از دست داد.

هویت این زندانی “عبدالنبی سارسی (ثارثی)، ۵۲ ساله، اهل افغانستان، از بند ۴ زندان زاهدان” توسط هرانا احراز شده است.

بک منبع مطلع به گزارشگر هرانا گفت: “عبدالنبی سارسی به اتهامات مالی به مدت ۲ سال بدون حکم و بلاتکلیف در زندان زاهدان در حال تحمل حبس بود. وی به بیماری دیابت مبتلا بود و به دلیل عدم رسیدگی پزشکی امروز جان خود را از دست داد. روز گذشته وی را به بهداری زندان منتقل کردند و علیرغم اینکه بهداری زندان گفته بود به دلیل وخامت حال در بهداری کاری از دستمان برنمی‌آید و باید به بیمارستان اعزام شود مسئولین زندان از اعزام وی جلوگیری کردند. از لحظه مرگ این زندانی هیچ یک از مسئولین به این بند مراجعه نکرده‌اند”.

در این زندان، زندانیان از حداقل زیرساخت‌های یک زندان محروم هستند و گزارش‌های متعددی از فوت زندانیان در سایه‌ی عدم رسیدگی پزشکی در این زندان منتشر شده است.

با احتساب مرگ این زندانی، طی سال جاری دست‌کم ۵ زندانی در زندان مرکزی زاهدان به دلیل بیماری و عدم رسیدگی پزشکی ناشی از محدودیت‌های اعزام به بیمارستان خارج از زندان جان خود را از دست داده‌اند.

لازم به ذکر است که در تاریخ ۲۴ شهریور سال جاری هرانا در گزارشی از مرگ یک زندانی محبوس در بند ۶ زندان زاهدان به نام غلامرصا گول خبر داده بود. همچنین در تاریخ ۱۰ خردادماه ۹۷ از مرگ یک زندانی محبوس در بند ۱ زندان مرکزی زاهدان به نام “رامین دوکله” و پیش‌ از آن نیز در تاریخ ۸ خردادماه از مرگ یک زندانی به نام “غلام نبی ریگی” در بند ۵ این زندان که به دلیل عدم دریافت خدمات درمانی مناسب خبر داده بود. پیش‌تر نیز در اردیبهشت‌ماه سال جاری “نصیر زورقی“، زندانی محبوس در بند ۸ این زندان به علت سکته و عدم رسیدگی پزشکی، جان خود را از دست داد.

هرانا بارها گزارش‌هایی از مشکلات و رفتارهای سلیقه‌ای مسئولان زندان و مأموران نهادهای امنیتی زاهدان منتشر کرده بود و پیشتر نیز در گزارشی تحت عنوان مشکلات مضاعف زندانیان زاهدان گفته بود که عدم رسیدگی پزشکی از مشکلات دیرپای این زندانیان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید