خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه 24 سپتامبر 2018, 21st of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2018/09/24 ساعت 21:31:42

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  کوروش روحانی، شهروند بهایی ساکن شیراز آزاد شد

کوروش روحانی، شهروند بهایی ساکن شیراز آزاد شد

خبرگزاری هرانا – عصر امروز، کورش روحانی، شهروند بهایی ساکن شیراز که پیش‌تر در تاریخ ۲۶ مردادماه سال جاری توسط ماموران وزارت اطلاعات در این شهر بازداشت شده بود، پس از گذشت ۳۷ روز با قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عصر روز جاری مورخ دوم مهرماه ۹۷ کوروش روحانی، شهروند بهایی ساکن شیراز با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی و تا پایان مراحل دادرسی از بازداشتگاه اداره اطلاعات (پلاک۱۰۰) این شهر آزاد شد.

از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروند بهایی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی در دست نیست.

هرانا پیشنر در گزارشی از بازداشت این شهروند بهایی به همراه پنج شهروند بهایی دیگر به نام‌های “پژمان شهریاری”، “درنا اسماعیلی”، “هومن اسماعیلی”، “نگار میثاقیان” و “محبوب حبیبی” توسط نیروهای امنیتی شهر شیراز خبر داده بود.

لازم به ذکر است طی همان روز و ساعاتی پس از بازداشت، “نگار میثاقیان”، “درنا اسماعیلی” و “هومن اسماعیلی” آزاد و کوروش روحانی به همراه دو تن دیگر به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر (پلاک ۱۰۰) منتقل شدند.

در تاریخ ۲۵ شهریورماه سال جاری نیز هرانا در گزارشی از بازداشت پنج شهروند بهایی دیگر در شهر شیراز به نام‌های “نورا پورمرادیان”، “نوید بازماندگان”، “بهاره قادری (همسر نوید بازماندگان)”، “الهه سمیع‌زاده” و “احسان محبوب راه‌وفا” و انتقال به بازداشتگاه اداره اطلاعات (پلاک ۱۰۰) خبر داده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید