خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  پرونده “رضا خندان” و “فرهاد میثمی” به دادسرا بازگشت

پرونده “رضا خندان” و “فرهاد میثمی” به دادسرا بازگشت

خبرگزاری هرانا – محمد مقیمی وکیل مدافع رضا خندان همسر نسرین ستوده، از برگشت پرونده موکلش از دادگاه انقلاب به دادسرا برای رفع نقص خبر داد. مقیمی در ادامه افزود “پرونده فرهاد میثمی دیگر موکلم هم که به دادگاه انقلاب ارسال شده بود برای رفع نقص به دادسرا بازگشته است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، محمد مقیمی در این باره اظهار کرد: “پرونده موکلم به دادگاه انقلاب ارسال شده بود ولی به دلیل نقص تحقیقات، پرونده به دادسرا برگشته تا رفع نقص شود”.

وی افزود: “همچنین پرونده فرهاد میثمی دیگر موکلم هم که به دادگاه انقلاب ارسال شده بود برای رفع نقص به دادسرا بازگشته است”.

رضا خندان و نسرین ستوده

محمد مقیمی ۲۰ شهریور ماه گفته بود که کیفرخواست پرونده آقای خندان صادر شده و پرونده به دادگاه انقلاب ارسال می شود البته فعلا تعیین شعبه نشده است. وی همچنین درباره آخرین وضعیت پرونده فرهاد میثمی موکل دیگرش نیز گفته بود که اتهام موکلش اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی است و این پرونده هم به دادگاه انقلاب ارسال شده ولی هنوز تعیین شعبه نشده است.

گفتنی است که هرانا پیشتر مورخ سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه ۱۳۹۷، در گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

بازداشت وی در پی احضار تلفنی روز دوشنبه ۱۲ شهریورماه ۱۳۹۷، صورت گرفته و آقای خندان گفته بود به دلیل غیرقانونی بودن احضار تلفنی به اداره اطلاعات نمی‌رود و تهدید به بازداشت شده بود.

همچنین قبل‌تر هرانا مورخ شنبه ۲۷ مردادماه ۱۳۹۷، در گزارشی از بازرسی منزل رضا خندان، محمدرضا (داوود) فرهادپور، ژیلا کرم‌زاده مکوندی و خواهر آقای خندان توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات خبر داده بود.

رضا خندان پیشتر در ارنباط با این بازرسی گفته بود: “نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات فقط به دنبال (پیکسل‌)هایی بودند که روی آنها جمله “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” نوشته شده است. در حین بازرسی تعدادی از نامه‌های همسرم نسرین ستوده که از زندان نوشته بود را نیز با خود بردند”.

مقیمی درباره آخرین وضعیت پرونده فرهاد میثمی موکل دیگرش نیز گفت: “اتهام موکلم اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی است و این پرونده هم به دادگاه انقلاب ارسال شده ولی هنوز تعیین شعبه نشده است”.

وی در مدت زمان بازجویی به «اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور»، «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به حجاب به عنوان یکی از مقدسات ضروری اسلام» متهم شد.

فرهاد میثمی

لازم به ذکر است، عصر روز سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ فرهاد میثمی فعال مدنی در کتابخانه شخصی خود بازداشت شد و از تاریخ ۱۰ مردادماه در اعتراض به بازداشت خود و سلب امکان معرفی وکیل اختیاری دست به اعتصاب غذا زد و در شرایط جسمی نامناسبی به‌سر می‌برد.

پیش از این سازمان دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای از مقامات ایران خواست تا سرکوب مدافعان حقوق بشر را پایان بخشد و فوراً این مدافعان حقوق بشر را که ظاهراً به صرف انتقادهای مسالمت‌آمیزشان دستگیر شده‌اند آزاد کنند. این سازمان در بیانیه خود به بازداشت و اعتصاب غذای فرهاد میثمی نیز اشاره کره بود.

همچنین سازمان عفو بین‌الملل نیز طی بیانیه‌ای در واکنش به سرکوب جامعه مدنی و بازداشت‌های غیرقانونی وکلا و فعالان حقوق بشر از جمله فرهاد میثمی از مقامات ایرانی درخواست کرد تا این افراد را فورا آزاد کرده و تضمین کنند که هر فرد بازداشت شده از زمان دستگیری به وکیل دسترسی داشته باشد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید