خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  دانشجوی دانشگاه بریتانیا؛ گزارشی از آخرین وضعیت ارس امیری در زندان اوین

دانشجوی دانشگاه بریتانیا؛ گزارشی از آخرین وضعیت ارس امیری در زندان اوین

خبرگزاری هرانا – ارس امیری، دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا که اسفندماه سال گذشته توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در تاریخ سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه سال جاری با تودیع وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود از یازده روز پیش در پی احضار به دادسرای اوین بازداشت و پس از تفهیم اتهام به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، ارس امیری، دانشجوی ایرانی دانشگاه کینگستون بریتانیا در تاریخ ۱۶ شهریورماه سال جاری در پی احضار به دادسرای اوین توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بند زنان این زندان منتقل شده است.

یک منبع نزدیک به خانم امیری ضمن تائید این خبر به گزارشگر هرانا گفت: “اتهام عنوان شده علیه ارس امیری در این دادسرا بصورت کلی اقدام علیه امنیت ملی بوده است، البته ما هنوز از مصداق های این اتهام بی خبریم چرا که پرونده خانم امیری هنوز به دادگاه فرستاده نشده است”.

ارس امیری پیشتر در بیست‌وسوم اسفندماه ۹۶ توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت و در تاریخ سی‌ویکم اردیبهشت‌ماه سال جاری با تودیع وثیقه ۵۰۰ میلیون تومانی از زندان اوین آزاد شده بود.

خانم امیری که دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه هنر است، در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مشترک میان هنرمندان ایران و بریتانیا فعال بوده و با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) همکاری داشته است.

این شورا که زمانی در ایران نمایندگی مستقل داشت، از فوریه ۲۰۰۹ بعد از احضار کارکناش به دستگاه‌های امنیتی، فعالیت خود در تهران را متوقف کرد.

یکی از اعضای خانواده خانم امیری پیشتر به رسانه ها گفته بود تعاملات فرهنگی ارس امیری با هماهنگی و زیر نظر معاونت‌های مختلف وزارت ارشاد ایران انجام می‌شده است.

خانم امیری در ۱۰ سالی که در بریتانیا زندگی می‌کرده بارها به ایران سفر کرده است.

در سال‌های گذشته نیز تعدادی از ایرانیان ساکن در خارج از کشور پس از بازگشت به ایران بازداشت و زندانی شده‌اند.

در یکی از آخرین موارد عباس عدالت، شهروند ایرانی‌بریتانیایی و استاد ریاضی و علوم کامپیوتری دانشگاه امپریال کالج لندن، که برای شرکت در یک کارگاه آموزشی به تهران سفر کرده بود حدوداً اوایل اردیبهشت گذشته در منزل یکی از بستگانش بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید