خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  اعدام سه زندانی سیاسی؛ اعتصاب در کردستان، حداقل ۱۶ تن دستگیر شدند

اعدام سه زندانی سیاسی؛ اعتصاب در کردستان، حداقل ۱۶ تن دستگیر شدند

خبرگزاری هرانا – در واکنش به اعدام سه زندانی سیاسی کرد، امروز چهارشنبه ۲۱ شهریور، چندین شهر در استان‌‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی صحنه اعتصاب عمومی بود. این اعتصاب و شرایط امنیتی حاکم نهایتا به بازداشت تعدادی از فعالان مدنی در شهرهای سنندج، مریوان، اشنویه، سردشت و روانسر منتهی شد. نیروهای امنیتی برای مقابله با اعتصاب از طریق علامت‌گذاری مغازه‌های بسته که به نوعی تهدید تعبیر می‌شد اقدام کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، طی روز  چهارشنبه ۲۱ شهریورماه ۹۷ شهرهای مختلفی در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی صحنه اعتصاب بازاریان در واکنش به اعدام زانیار مرادی، لقمان مرادی و رامین حسین پناهی بود.

این اعتصاب‌ها با فراخوان‌های عمومی در شبکه‌های اجتماعی و همین‌طور دعوت احزاب کرد طی روزهای اخیر شکل گرفته است.

مناطق کردنشین که به‌خصوص پس از اعدام‌های مورد اشاره و سپس بمباران مقر دو حزب کردی در منطقه اقلیم کردستان شرایط امنیتی را تجربه می‌کند، در ۴۸ ساعت گذشته صحنه بازداشت تعداد زیادی از فعالین مدنی یا سیاسی این مناطق بوده است.

روز چهارشنبه، خالد حسینی فعال کارگری که طی روز سه‌شنبه توسط نیروهای امنیتی در سنندج بازداشت شده بود، همراه با مظفر صالح‌نیا و مختار زارعی که روز چهارشنبه در این شهر بازداشت شدند، پس از صدور قرار وثیقه ۸۰ میلیون تومانی به زندان مرکزی سنندج منتقل شدند.

اسامی بازداشت شدگان روز چهارشنبه در شهر مریوان «مسلم بهرامی»، «سوران دانشور»، «آرام فتحی»، “محمد ازکات”، “دلیر روشن”، “احمد تبیرە”، “نیشروان رضایی”، “نوشیروان خوشنظر”، “آرام امانی”، “احسن پرتوی” گزارش شده است.

“رشید ناصرزاده” اهل شهر اشنویه دیگر بازداشت شده در این روز است که ساعاتی پس از بازداشت با تودیع قرار آزاد شد.

«جعفر رسول‌پور» طی روز سه‌شنبه ۲۰ شهریور در شهر سردشت و «باقر صفری» شهروند ۶۰ ساله نیز روز چهارشنبه در شهر روانسر کرمانشاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

هرانا پیشتر گزارش کرده بود، در پی اعدام سه زندانی سیاسی کرد به نام‌های “رامین حسین پناهی”، “لقمان مرادی” و “زانیار مرادی” برخی احزاب اپوزیسیون کرد با صدور اطلاعیه‌ای از اعتصاب در منطقه کردستان عراق طی روزهای آینده در اعتراض به اجرای این حکم خبر دادند.

طی روز جاری اهالی بسیاری از شهرهای کردنشین ایران نیز در اعتراض به اعدام این سه زندانی سیاسی کرد و همچنین هدف موشک قرار دادن مقر احزاب اپوزوسیون کردستان توسط سپاه پاسداران در روزهای اخیر دست به اعتصاب عمومی زدند. نیروهای امنیتی نیز در واکنش به این اقدام ضمن بازداشت گسترده فعالین و شهروندان معترض اقدام به تهدید و نشانه‌گذاری روی مغازه‌های بسته معترضین جهت شناسایی در روزهای آتی کرده‌اند.

لازم به یادآوری است، زانیار و لقمان مرادی در حالی به اتهام قتل فرزند امام جمعه مریوان به اعدام محکوم شده‌اند که این اتهام بارها از سوی این دو زندانی رد شده است. پرونده زانیار مرادی که به همراه لقمان مرادی به اعدام محکوم شده است، به دلیل وجود نقایصی در پرونده همواره مورد نقد نهادهای مدافع حقوق بشر بوده است.

پیشتر در اردیبهشت‌ماه ۹۶، زانیار و لقمان مرادی با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به افکار عمومی، ضمن ارائه جزئیات آخرین تحولات پرونده خود بر موضوع شکنجه‌های اعمالی بر آنان و سناریوسازی دستگاه امنیتی تأکید کردند.

همچنین رامین حسین پناهی در تاریخ ۲۶ دی‌ماه سال گذشته در شعبه اول دادگاه انقلاب سنندج به اتهام “اقدام علیه امنیت ملی از طریق بغی” محاکمه و به اعدام محکوم شد، حکم اعدام این زندانی سیاسی اواخر فروردین‌ماه سال جاری توسط دیوان عالی کشور نیز تائید و سپس به واحد اجرای احکام ابلاغ شد.

این سه زندانی کرد که پیش‌تر به سلول‌های انفرادی زندان رجایی شهر کرج منتقل شده بودند نهایتا در روز سه شنبه ۱۷ شهریورماه ، اعدام شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید