خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷, 19th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۲۴ ساعت ۳:۰۰:۰۳

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در زندان سراوان اعدام شد

یک زندانی در زندان سراوان اعدام شد

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان سراوان اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین فعالین بلوچ، صبح امروز پنج‌شنبه ۲۱ شهریورماه ۱۳۹۷، حکم اعدام یک زندانی متهم به “قتل” در زندان سراوان اجرا شد.

این زندانی پیشتر به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود.

“نظیر احمد گمشادزهی” در سال ۹۴ با داشتن شاکی خصوصی در پرونده دستگیر شد و مدت سه سال و پنج ماه پرونده وی در جریان بود که نهایتا از طرف دادگاه عمومی و انقلاب سراوان شعبه یک کیفری حکم اعدام وی صادر و صبح امروز اعدام شد.

سراوان از شهرهای استان سیستان و بلوچستان و مرکز شهرستان سراوان است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید