خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز چهارشنبه ۲۱ شهریور ۱۳۹۷, 15th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۲۱ ساعت ۱۶:۲۸:۳۳

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  رییس کل دادگستری تهران؛ مشایی به ۶ سال و نیم و جوانفکر به ۴ سال حبس محکوم شدند

رییس کل دادگستری تهران؛ مشایی به ۶ سال و نیم و جوانفکر به ۴ سال حبس محکوم شدند

خبرگزاری هرانا – غلامحسین اسماعیلی رئیس کل دادگستری تهران از صدور رای پرونده “اسفندیار رحیم مشایی” و “علی اکبر جوانفکر” خبر داد و گفت که آقای مشایی برای سه فقره از جمله دایر کردن اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور طبق قانون مجازات‌های اسلامی به پنج سال حبس و علی اکبر جوانفکر به چهار سال حبس محکوم شدند. اسماعیلی اظهار کرد “مورد دیگری که آقای مشایی برای آن تحت محاکمه قرار گرفتند. تبلیغ علیه نظام است که طبق مجازات‌ قانونی به یک سال حبس و برای توهین به مقامات قضایی به ۶ ماه حبس طبق ماده ۶۰۹ قانون مجازات‌های اسلامی محکوم شدند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، غلامحسین اسماعیلی گفت: “درست است که توهین به مقامات قضایی جنبه عمومی داشته و نیاز به شاکی خصوصی ندارد اما دو تن از مقامات قضایی از آقای مشایی شکایت کردند”.

رئیس دادگستری تهران در خصوص اتهام جاسوسی اسفندیار رحیم‌مشایی گفت: “این اتهام و سایر موارد دیگر که نام برده شده در دادسرا مفتوح است و هنوز به اظهارنظر نرسیده است”.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: “ذکر چهار نکته ضروری است؛ نخست اینکه رای صادره غیرقطعی است و در مورد آقای مشایی ایشان می‌توانند در دادگاه تجدیدنظر استان تقاضای تجدیدنظر کنند و آقای جوانفکر به جهت آنکه رای به صورت غیابی صادر شده می‌توانند واخواهی داشته باشند”.

رئیس دادگستری تهران ادامه داد: “با توجه به اینکه فضاسازی رسانه‌ای همزمان با برگزاری جلسات در برخی از شبکه‌های اجتماعی شکل گرفت، دادستان محترم کل کشور طبق ماده ۲۵۳ قانون آیین دادرسی با اجازه ریاست قوه قضائیه اجازه دادند که جریان دادرسی و روند رسیدگی به پرونده و مشخصات افراد بیان شود”.

اسماعیلی ادامه داد: “رای صادره صرفا در ناحیه دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی صادر شده است”.

وی با بیان اینکه اتهامات اسفندیار رحیم مشایی سه فقره بوده است، گفت: “برای چنین احکامی مجازات مورد نظر در نظر گرفته شده اما در صورت تایید اشد مجازات برای متهم اجرا خواهد شد و برای آقای جوانفکر که یک اتهام داشتند هم حداکثر مجازات در نظر گرفته شده است”.

اسماعیلی خاطرنشان کرد: “اسفندیار رحیم‌مشایی درمجموع به ۶ سال و نیم حبس محکوم شده که همین رای پس از تایید نظر قابلیت اجرا خواهد داشت. ما این رای را به متهمان ارسال کرده‌ایم و آنان ظرف ۲۰ روز می‌توانند درخواست تجدیدنظر یا واخواهی داشته باشند”.

گفتنی است که روز یکشنبه ۱۱ شهریورماه ۹۷،  آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی به ریاست قاضی غضنفرآبادی برگزار شد. در این جلسه آقای مشایی بارها تاکید کرد که دادگاه صلاحیت ندارد.

پیشتر اسفندیار رحیم مشایی در اولین جلسه دادگاە به نشانه اعتراض پیراهنش را درآورد و به سویی پرت کرد؛ صداوسیما صدای آقای مشایی را سانسور کرد.

رحیم‌مشایی طی نامه‌ای سرگشاده دادگاه برگزار شده را فرمایشی خواند و گفت که حضور وی در دادگاه با زور و اجبار بوده است.

روز ۲۶ اسفند سال ۹۶ بود که دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه اعلام کرد: «حسب دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران اسفندیار رحیم‌مشایی توسط مأمورین پلیس دستگیر و به‌منظور انجام تحقیقات بازداشت شد.»

رحیم مشایی دو روز پیش از بازداشت خود با حضور مقابل سفارت انگلستان در تهران، حکم حمید بقایی، معاون اجرایی دولت دهم را آتش زد و در صحبت‌های خود دستگاه قضایی را متهم به گرفتن دستور از انگلیس و ملکه انگلیس برای صدور این حکم کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان دهم تیر ماه سال جاری اعلام کرد که کیفرخواست پرونده مشایی با سه عنوان اتهامی صادر شده است.

لازم به اشاره است که علی‌اکبر جوانفکر صبح روز (یک شنبه ۲۸ مرداد ماه ۱۳۹۷) توسط ماموران از سوی دادسرای فرهنگ و رسانه و به علت عدم پرداخت جزای نقدی در رابطه با پرونده‌ای مربوط به دو سال قبل به اتهام نشر اکاذیب و توهین به مسئولان بازداشت و پس از ساعاتی با پرداخت جزای نقدی خود آزاد شد.

علی‌اکبر جوانفکر (زادهٔ ۱۳۳۸ در تهران) مدیرعامل خبرگزاری ایرنا، مدیر موسسه مطبوعاتی ایران و مشاور مطبوعاتی و رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در دوران تصدی شهرداری تهران و ریاست جمهوری بوده. وی همچنین از مدیران میانی خبرگزاری جمهوری اسلامی بوده‌است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید