خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، شماری از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، چندصدنفر از بازنشستگان فرهنگی در شهرهای “تهران، یزد، مشهد، بروجرد و کرمانشاه”، تعدادی از کارگران سد چم‌شیر گچساران، جمعی از پیمانکاران شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب اهواز، تعدادی از مالباختگان یک پرونده مربوط به زمین‌های “علی آباد کلنگان” (شهرک نگین) در شمال شهر اصفهان و جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا مورخ ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۷، روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در واکنش به تجمع اعتراضی بازنشستگان این دانشگاه می‌گوید “به آنها گفته‌ایم باید شکایتشان را سازمان برنامه و بودجه ببرند اما مایل هستند هرازچندگاهی به این بهانه تجدید خاطره کنند”.

به گزارش خبرنگار ایسنا، شماری از بازنشستگان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، صبح روز ۱۹ شهریور ماه ۱۳۹۷، در مقابل ساختمان این دانشگاه در اعتراض به دریافت نکردن پاداش بازنشستگی خود، تجمع کردند.

این بازنشستگان که مطالبه‌گر پاداش بازنشستگی معوق خود بودند، از کاهش ارزش ریال و تاثیر گذشت زمان بر پس انداز صندوق بازنشستگان که در سنوات کاری آن‌ها ذخیره شده بوده است ابراز ناراحتی کرده و تاخیر در پرداخت حقوقشان را باعث بی‌ارزش شدن پس اندازشان عنوان کردند.

یکی از بازنشستگان که تیر ماه سال جاری هم در تجمع اعتراضی مشابهی حضور داشته به خبرنگار ایسنا می‌گوید: “از ابتدای سال ۱۳۹۶ بازنشسته شده‌ایم، و با تغییرات به وجود آمده در ارزش ریال، ارزش پس اندازی که در سنوات خدمت از ما کسر شده تا چنین روزی به ما داده شود کاهش پیدا کرده و هنوز هم قصد ندارند این پاداش را بدهند”.

یکی دیگر از بازنشستگان، ضمن شکایت از شرایط، عنوان می‌کند تمام این سال‌ها فرزندان خود را در خانه تنها گذاشته‌ایم تا به کار بپردازیم و امروز توانایی پاسخگویی به هیچ کدام از نیازهای مالی آنها را نداریم.

کیانوش جهانپور- مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به خبرنگار ایسنا، با اشاره به این که بودجه باید از سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تامین می‌شده، می‌گوید: “دانشگاه، مجاز به پرداخت این مبالغ از محل ردیف‌های دیگر نیست و پرداخت این حقوق از ردیف‌های بودجه‌ای دیگر، خلاف قانون محسوب می‌شود”.

روابط‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با بی‌فایده عنوان کردن چنین اعتراضاتی در محل دانشگاه می‌افزاید: “این مبالغ باید از سازمان برنامه و بودجه کشور تخصیص پیدا کند و این اتفاق نیفتاده است. این تجمعات، راه به جایی نخواهد برد و بازنشستگان، اگر شکایتی دارند باید به سازمان برنامه و بودجه انتقال دهند. و ما این را پیشتر هم به آن‌ها گفته‌ایم، اما بازنشستگان مایلند هرازگاهی سری به دانشگاه بزنند و تجدید خاطره کنند”.

علیرضا یوسفی- معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه علوم پزشکی نیز چندی پیش به خبرنگار ایسنا گفته بود بودجه مورد نیاز برای پرداخت پاداش بازنشسته‌ها تقریبا سالی ۳۵ میلیارد تومان است. همه بیمارستان‌ها بدهکار هستند و پولی که به دانشگاه داده می‌شود حتی کفاف حقوق جاری دانشگاه را هم نمی‌دهد. این مبلغ هم از ابتدا توسط دولت تعهد شده بود و سال گذشته نیز با اخذ وام توانستیم پاداش معوق بازنشسته‌های سال ۱۳۹۵ را پرداخت کنیم.

تجمع چندصد نفر از بازنشستگان فرهنگی در مقابل سازمان برنامه و بودجه/ مستمری‌ها بسیار پایین‌تر از خط فقر است

به گزارش ایلنا مورخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، چندصدنفر از بازنشستگان فرهنگی در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمعی اعتراضی برگزار کرده‌اند.

همزمان با این تجمع، در یزد و مشهد نیز تجمعاتی از سوی بازنشستگان فرهنگی در حال برگزاری است.

از ساعت ده صبح امروز، چندصدنفر از بازنشستگان فرهنگی در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمعی اعتراضی برگزار کرده‌اند.

این اولین بار نیست که بازنشستگان فرهنگی دست به تجمع می‌زنند. آنها با در دست داشتن پلاکاردهایی تلاش می‌کنند مطالبات خود را به گوش مسئولان برسانند.

اصلی‌ترین مطالبه تجمع‌کنندگان؛ افزایش مستمری‌ها، همسان‌سازی حقوق شاغلان و بازنشستگان و بیمه کارآمد است. آنها از مسئولان برنامه و بودجه می‌خواهند که برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان و شاغلان در تخصیص بودجه، تصمیمات لازم را اتخاذ نمایند.

از دیگر نکاتی که تجمع‌کنندگان در رابطه با مطالباتشان مطرح می‌کنند، این است که مستمری‌های آنها بسیار پایین‌تر از خط فقر است. به گفته آنها؛ این امر موجب شده امورات زندگی‌شان نچرخد. بعلاوه، خدمات درمانی‌ای که به آنها ارائه می‌شود کیفیت نازلی دارد و بیمه تکمیلی‌شان نیز نامناسب است.

هم‌زمان با تجمع امروز در تهران، تجمعاتی دیگر از سوی بازنشستگان فرهنگی در شهرهایی از قبیل مشهد و یزد برگزار شده است.

بازنشستگان پرستاری یزد در ‎اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

بازنشستگان فرهنگی بروجرد امروز سه‌شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ دست به تجمع اعتراضی زدند.

بازنشستگان کشوری در کرمانشاه ساعت ۱۰ صبح امروز سه‌شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۷ دست به تجمع اعتراضی زدند.

 

متن پلاکارد یکی از معترضان در تجمع بازنشستگان کشوری در مشهد: “بزرگداشت بازنشستگان چون دادن حق و حقوقشان فریبی بیش نیست”.

تجمع کارگران سد «چم‌شیر» در محوطه کارگاه

به گزارش ایلنا مورخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، تعدادی از کارگران سد چم‌شیر گچساران بار دیگر مقابل محوطه محل کار خود تجمع کردند.

روز گذشته (۱۹ شهریور ماه) کارگران سد چم‌شیر گچساران به خاطر آنچه آنها عدم پرداخت مطالبات و حقوق خود عنوان کرده‌اند، مقابل محوطه کارگاه محل کار تجمع کرده و خواستار رسیدگی به مشکلات خود شدند.

یکی از کارگران معترض به ایلنا گفت: “دلیل اعتراض ما بی‌توجهی مسئولان به پرداخت مطالباتمان است”.

وی در توضیح مطالبات صنفی خود و دیگر کارگران اظهار داشت: “تا این لحظه کارگران پروژه سد چم‌شیر گچساران حدود ۱۰ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده طلبکارند که این مسئله باعث شده تا این افراد دچار مشکلات معیشتی ناشی از دریافت حقوق شوند”.

وی تاکید کرد: “خواسته ما از مسئولان استانی و شهرستانی این است که با توجه به افزایش هزینه‌های جاری، تمام تلاش خود را انجام دهند تا زمینه‌ پرداخت تمامی معوقات کارگران در یک الی دو نوبت فراهم شود”.

عبدالرحیم رحیمی (فرماندار شهرستان گچساران) ضمن انتقاد از عملکرد مسئولان مرکزی سد چم‌شیر در واکنش به تجمع اعتراضی کارگران این مجموعه به خبرنگار ایلنا در یاسوج گفت: “دلیل اعتراض کارگران سد چم‌شیر بی‌توجهی مدیران تهران‌نشین است”.

تجمع اعتراضی پیمانکاران نفتی در اهواز و توضیحات مدیرعامل مناطق نفتخیز

به گزارش ایسنا مورخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، جمعی از پیمانکاران شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب چند روز گذشته در اعتراض به عدم دریافت مطالبات و واگذاری ۲۷ مخزن نفتی به شرکت‌های غیر بومی تجمع کردند و خواستار رسیدگی فوری و ویژه به این مشکلات شدند.

یکی از پیمانکاران به نمایندگی از سایرین در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اعتراضات در خصوص عدم پرداخت مطالبات اظهار کرد: “شرایط اقتصادی کشور در چندساله اخیر با مشکلاتی مواجه بوده و در این زمینه مشکلات پرداخت‌های شرکت نفت به پیمانکاران از حدود ۱۰ سال گذشته تا کنون جدی شده است”.

وی افزود: “از سال ۸۸ یا ۸۹ مشکلات در بحث پرداخت مطالبات پیمانکاران به آن‌ها آغاز شد و این مشکلات از حدود سال ۹۲ نیز به اوج خود رسید. در این زمینه مشکلات مناطق نفت‌خیز جنوب بیشتر بود و با توجه به مشکلاتی که برای آن‌ها به وجود می‌آورند این شرکت نیز در بحث پرداختی‌ها به پیمانکاران با مشکلاتی رو به رو است”.

این پیمانکار ادامه داد: “مشکلات پیمانکاران از سال ۹۲ افزایش پیدا کرد و عملا پرداخت هایی با فاصله زمانی ۶ تا ۹ ماهه به پیمانکاران انجام می‌گرفت. در این زمینه در اسفند ماه ۹۶ به پیمانکاران یک پرداخت انجام گرفت و پس از آن تا کنون پرداخت خاصی به ما انجام نشده است”.

این نماینده پیمانکاران، با اشاره به بحث واگذاری ۲۷ مخزن نفتی به شرکت‌های غیر بومی اظهار کرد: “وزارت نفت تاکید کرده که پروژه‌ای در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تعریف نشود، مگر اینکه در قالب طرحی که به عنوان ۲۷ مخزن نفتی تعریف شده است، باشد و این پروژه‌ها هم باید به شرکت‌های خصولتی بزرگ واگذار شود”.

وی بیان کرد: “در این زمینه انتظار داریم تا چنین پروژه‌های بزرگی که می‌تواند باعث ایجاد اشتغال و رونق تولید در استان خوزستان شود، به شرکت‌ها و پیمانکاران بومی واگذار و زمینه برای رشد آن‌ها فراهم شود”.

این نماینده خاطرنشان کرد: “در زمینه حل مشکلات پیمانکاران استان جلسات متعددی برگزار شده است و در این خصوص نیز مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با حضور در جمع این پیمانکاران قول داد مطالبات پیمانکاران هرچه سریعتر به آن‌ها پرداخت می‌شود. در خصوص واگذاری ۲۷ مخزن نفتی نیز پیگیری‌های فراوانی انجام گرفته و در این زمینه نیز موافقت‌هایی صورت گرفته اما همچنان نتیجه کار نامشخص است”.

در این زمینه بیژن عالی پور مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب به ایسنا گفت: “شخصا پیگیر مشکلات و مطالبات پیمانکاران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب هستم و در این زمینه به منظور حل این مسایل از وزارت نفت موضوع را دنبال خواهم کرد. کار پیگیری مشکلات پیمانکاران تا زمان پرداخت همه مطالبات به آن ها ادامه دارد و در این زمینه پیگیر هستم تا هرچه سریعتر مشکلات حل شوند”.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در خصوص تجمع پیمانکاران تصریح کرد: “شخصا در میان پیمانکاران حضور پیدا کردم و به آن ها قول پیگیری و حل مشکلات را دادم. همچنین به آن ها گزارشی در خصوص پیگیری هایی که تاکنون انجام گرفته است نیز ارائه کردم. بخش خصوصی تا کنون به شرکت ملی مناطق منفت خیز جنوب کمک کرده و ما نیز همکاری لازم را با آن ها داشته‌ایم و امیدواریم این همکاری های دو طرفه همچنان و بدون هیچ مشکلی ادامه داشته باشد”.

مالباختگان زمین‌های “شهرک نگین” در مقابل دادگستری اصفهان تجمع کردند

به گزارش ایسنا مورخ ۲۰ شهریور ماه ۱۳۹۷، تعدادی از مالباختگان یک پرونده مربوط به زمین‌های “علی آباد کلنگان” (شهرک نگین) در شمال شهر اصفهان صبح امروز در برابر دادگستری اصفهان تجمع کردند و خواستار رسیدگی سریع به این پرونده شدند.

امروز تعدادی از مالباختگان پرونده زمین‌های “علی‌آباد کلنگان” در مقابل دادگستری اصفهان تجمع کردند. این پرونده مروبط به زمین‌هایی در شمال اصفهان و در کنار اتوبان اصفهان- تهران قرار دارد.

یکی از مالباختگان این پرونده به خبرنگار ایسنا گفت: “این زمین‌ها از لحاظ ثبتی پلاک ۲۸اصلی و پلاک ۴۰۵ اصلی ثبتی هستند که توسط دو نفر به بیش از چهار هزار نفر از مردم ایران فروخته شده است و پس از ۱۶ سال همچنان در پیچ و خم مسائل دادگاهی گیر کرده است”.

وی افزود: “زمانی این مال باختگان پول داده اند و در دفترخانه‌های رسمی به این افراد وکالت‌نامه داده شده است. در دادگاه بدوی که در سال ۹۳ تشکیل شده معامله محرز شده است و رای به رد مال داده‌اند. اما گاهی مطرح می شد که این مال وجود ندارد، در حالی که عین مال وجود داشته است و به همین دلیلی اعتراضی به رای زده شد”.

این مالباخته ادامه داد: “۲۴ آذر سال ۹۶ یعنی سه سال پس از تشکیل دادگاه، دادگاه تجدید نظر تشکیل و مجدد همان رای با اندکی اصلاحات تایید شد. سپس هیئت نمایندگانی تشکیل شد و با مدیران دادگستری و قضات صحبت‌هایی صورت گرفت و به دستور رییس دادگستری کارگروه ویژه‌ای تشکیل شد و قرار شد که سران قضایی استان از اداره ثبت استعلامی انجام دهند”.

وی تاکید کرد: “استعلام انجام شد و پس از چهار ماه جوابی نیامد و مالباختگان به این موضوع معترض هستند که چرا استعلامی که از سوی مدیران رده بالای یک استان در خواست شده است تا این میزان به طول انجامیده و همین موضوع موجب ناراحتی شاکیان شد، چرا که حتی برخی از شاکیان به دلیل طولانی شدن این پرونده فوت کرده اند”.

همچنین مالباخته‌ای دیگر به خبرنگار ایسنا، گفت: “این اتفاق یک زمین خواری است و باید به این موضوع رسیدگی شود و ما می‌خواهیم که این پرونده سریعتر به سرانجام برسد چرا که این پرونده یکی از طولانی‌ترین و پر شاکی ترین پرونده‌های دادگستری اصفهان است”.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین در تهران/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز سه‌شنبه ۲۰ شهریورماه ۱۳۹۷، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین مقابل ساختمان بانک مرکزی در تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس ادعای بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید