خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۷, 21st of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۱۵ ساعت ۲۱:۴۲:۲۱

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، گروهی از کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران، جمعی از کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ پتروشیمی عسلویه، گروهی از اهالی روستای دینه کوه واقع در رودبار الموت در استان قزوین، جمعی از دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی زنجان و رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای (شاپور اصفهان، ساری، آمل و قائمشهر) در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۴ شهریور ماه ۱۳۹۷، گروهی از کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران، روز سه‌شنبه ۱۳ شهریور ماه، در اعتراض به آنچه تصرف غیرقانونی اراضی کارگران این کارخانه در منطقه تهران پارس عنوان می‌کنند، دست به تجمع زدند.

برخی منابع کارگری در کارخانه شیر پگاه تهران با اعلام خبر همکاران خود گفتند: “گروهی از کارگران کارخانه صنایع شیر پگاه تهران، روز (سه‌شنبه ۱۳ شهریور ماه) با تجمع در منطقه تهران پارس در اعتراض به آنچه تصرف غیرقانونی اراضی کارگران این کارخانه در منطقه تهران پارس می‌خواندند، دست به تجمع زدند”.

از قرار معلوم از حدود ۲۰ سال پیش صنایع شیر پگاه برای خانه‌دار کردن بیش از ۷۰۰ کارگر این واحد صنعتی، قطعه زمینی به وسعت حدود ۱۵۰ هزار متر را در محدوده شهرک حکیمیه تهران پارس تهیه و واگذار می‌کند.

ظاهرا این زمین‌ها بعدا توسط یکی از نهادها تصرف شده و کارگران پگاه علارغم گرفتن حکم تخلیه از دستگاه قضایی هنوز نتوانسته‌اند به زمین‌های خود برسند.

اعتصاب کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ عسلویه

به گزارش رادیو زمانه، کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ پتروشیمی عسلویه پنجشنبه پانزدهم شهریور در اعتراض به ۷ ماه تعویق دستمزد اعتصاب کردند.

ویدئویی از کارگران اعتصابی:

تجمع اهالی روستای «دینه کوه» در استان قزوین در اعتراض به حفاری در مسیر قزوین‌الموت

به گزارش رادیو زمانه، گروهی از اهالی روستای دینه کوه واقع رودبار الموت در استان قزوین پنجشنبه ۱۵ شهریور در اعتراض به عملیات متعدد حفاری، در مسیر جاده در حال احداث قزوین‌ -الموت‌ – تنکابن تجمع کردند و مانع ادامه عملیات راه‌سازی شدند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دختر دانشگاه زنجان به تبدیل خوابگاه دختران به مکان اداری

به گزارش رادیو زمانه، چهارشنبه ۱۴ شهریور ۹۷ دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی زنجان در اعتراض به تبدیل خوابگاه‌شان به مکان اداری و در نتیجه آواره شدن دانشجویان در کوچه پس کوچه‌های شهر دست به تجمع اعتراضی زدند.

خوابگاه فعلی دانشجویان موسوم به بوستان در محیط داخل دانشگاه قرار دارد و مسئولان قصد دارند این ساختمان را به ستاد اداری تبدیل کرده و دانشجویان دختر را به مکان دیگری انتقال دهند که به گفته دانشجویان فاقد امکانات اولیه است و دسترسی به آن از طریق وسایل نقلیه نیز دشوار است.

این تجمع اعتراض پیرو اقدامات دیگر دانشجویان برای حفظ محل فعلی خوابگاه صورت گرفت.

تماس دانشجویان با رسانه‌ها منجر به انتشار گزارشی در وب سایت فرهیختگان شده بود.

این رسانه سه روز پیش در ۱۲ شهریور به نقل از یکی از دانشجویان نوشته بود:

«در وضعیتی این انتقال در حال انجام است که تعداد کمی از بچه‌ها در خوابگاه حضور دارند و درواقع دانشجویان را در عمل انجام‌شده قرار داده‌اند و بدون هیچ نظرخواهی و اطلاع قبلی وقتی ما در اوایل ترم جدید به دانشگاه برگردیم دیگر در خوابگاه گذشته نیستیم و باید دنبال وسایل‌مان بگردیم و در جای جدید ساکن شویم.»

این دانشجو افزوده بود خوابگاهی که مسئولان قصد انتقال دانشجویان دختر به آن جا را دارند، پیش از این به پسران دانشجو اختصاص داشته که یک یا دو نفر در آن ساکن بوده‌اند. اما حالا قرار است دانشجویان دختر چهار نفره در یک اتاق این خوابگاه ساکن شوند که از دانشگاه دور و در یک منطقه بیابانی واقع شده است.

در همان گزارش پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان خوابگاهی که در نظر گرفته شده را کاملا استاندارد و «حتی از خوابگاه قبلی هم بهتر» خوانده و افزوده بود اینکه دانشجویان عنوان می‌کنند آنجا امنیت ندارد، غیرواقعی است و انتقال دانشجویان [به خوابگاه تازه] حتما اتفاق خواهد افتاد.

دانشجویان در تجمع چهارشنبه خود بنری در دست داشتند که بر آن نوشته شده بود: «هیچکس از بوستان نمی‌رود».

اعتصاب رانندگان کامیون شاپور اصفهان

به گزارش رادیو زمانه، رانندگان کامیون شاپور اصفهان پنجشنبه ۱۵ شهریور به اعتصاب ادامه دادند.

دور جدید اعتصاب رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده‌ای از ۱۰ شهریور با فراخوان قبلی آغاز شده است.

کلیپی از صف طویل کامیون‌های پارک شده در پایانه شاپور در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران نیز با انتشار یک تصویر، از اعتصاب کامیونداران مرغی ساری، آمل و قائمشهر خبر داده است.

رانندگان کامیون و حمل و نقل جاده از ۱۰ شهریور طبق یک فراخوان قبلی دور جدید اعتصاب خود را در اعتراض به عدم پرداخت حق بیمه سهمه دولت، افزایش عوارض شرکت‌های باربری، افزایش قیمت لوازم یدکی و پائین بودن نرخ حمل بار آغاز کردند.

طی روزهای گذشته تصاویر و گزارش‌هایی از اعتصاب رانندگان کامیون در زرین‌شهر اصفهان، گرگان، مرکز استان گلستان، و مهران در جنوب استان ایلام، سرپل ذهاب، پایانه شاهپور اصفهان، زنجان، ساوه، سمنان و برخی مناطق سیستان و بلوچستان منتشر شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید