خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران کارخانه «متالوژی پودر ایران» / کارگران «روغن نباتی جهان» به مرخصی اجباری رفتند

معوقات مزدی کارگران کارخانه «متالوژی پودر ایران» / کارگران «روغن نباتی جهان» به مرخصی اجباری رفتند

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در کارخانه «متالوژی پودر ایران» از مطالبات مزدی پرداخت نشده خود خبر دادند؛  بنا بر خبری دیگر بیش از صد نفر از کارگران شاغل در کارخانه «روغن نباتی جهان» توسط کارفرما به مرخصی اجباری فرستاده شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، کارگران شاغل در کارخانه «متالوژی پودر ایران» واقع در شهرک صنعتی البرز قزوین میگویند که ۵ ماه دستمزد و عیدی سال ۹۶ را از کارفرمای خود طلبکارند.

به گفته کارگران کارخانه «متالوژی پودر ایران» حدود ۱۵۰ کارگر در این واحد تولیدکننده قطعات و پودر آهن مشغول کارند که دستمزد سه ماه آخر سال ۹۶، تیر و مرداد ماه سال جاری آنها به تاخیر افتاده و در عین حال عیدی و پاداش پایان سال ۹۶ خود را دریافت نکرده‌اند.

این منابع کارگری می‌گویند: “مجتمع متالوژی پودر ایران شرکت تولید و فروش خوبی دارد، اما دلیل پرداخت نشدن دستمزد خود را از سوی کارفرما نمی‌دانیم”.

آنها در ادامه افزودند: “با آغاز تحریم‌های اقتصادی و افزایش نرخ ارز در حال حاضر بسیاری از خریداران قطعات صنعتی و غیرصنعتی به تولیدات داخلی روی آورده‌اند و در این بین شرکت متالوژی پودر ایران نیز سفارش خوبی از خریداران دریافت کرده و کارگران در چند شیفت کاری مشغول کارند”.

به گفته آنها، مدیریت «کارخانه متالوژی پودر ایران» بدهی‌های مالی زیادی بابت تاخیر در پرداخت بیمه کارگران به تامین اجتماعی دارد و در حال حاضر حق بیمه کارگران از شش ماه قبل به تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

در این زمینه آقای مجید برزگر (مدیر بازرگانی مجتمع متالوژی پودر ایران) با تایید معوقات مزدی کارگران، گفت: “شرکت متالوژی پودر ایرانا خیرا در حال بازگشتن به شرایط عادی تولید است و پیش از این دچار چالش و مشکلات زیادی در زمینه سفارش تولید بوده است”.

وی با بیان اینکه بخشی از مطالبات مزدی کارگران این کارخانه پرداخت شده، اظهار امیدواری کرد: “با ادامه روند فعلی شرکت متالوژی پودر ایران (در زمینه تولید و سفارش محصولات) به مرور مطالبات کارگران نیز پرداخت شود”.

کارگران «روغن نباتی جهان» به مرخصی اجباری رفتند

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۴ شهریور ۱۳۹۷، تعدادی از کارگران قراردادی و رسمی شاغل در کارخانه «روغن نباتی جهان» در زنجان به مرخصی اجباری رفتند.

کارگران روغن نباتی جهان می‌گویند که تقریبا از ابتدای شهریور ماه سال جاری به مرخصی اجباری فرستاده شده‌اند.

این کارگران که تعداد آنها بیش از ۱۰۰ نفر بوده و محل کارشان در شهر زنجان قرار دارد، می‌گویند که کارفرمای آنها از روز چهار شنبه (۳۱ مرداد ماه) تمامی کارگران شاغل در این واحد تولیدی را تا روز شنبه (۱۷ شهریور ماه) به مرخصی فرستاده است.

به گفته کارگران، عمده‌ترین دلایلی که از سوی کارفرما برای تعطیلی موقت این دو واحد عنوان می‌شود، کمبود نقدینگی است.

این کارگران تاکید دارد که هیچکدام در جریان این تصمیم مدیریت نبوده‌ و از این می‌ترسند که مبادا مشکلات کارخانه در این مدت کوتاه رفع نشود. آنها می‌گویند که هنوز مشخص نیست مرخصی اجباری در حد ۱۷ تا ۱۸ روز باقی بماند و ممکن است باتوجه به شرایطی که بر این کارخانه حاکم است، این وضعیت ادامه‌دار شود.

به ادعای کارگران روغن نباتی جهان، کارفرما قصد دارد طی این مدت از ایام مرخصی هر یک از کارگران کسر کند که باعث نارضایتی کارگران شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید