خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  تفهیم اتهام رضا خندان در دادسرای اوین

تفهیم اتهام رضا خندان در دادسرای اوین

خبرگزاری هرانا – رضا خندان همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین که صبح امروز توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده بود، پس از تفهیم اتهام در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین و صدور قرار وثیقه به زندان اوین منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، رضا خندان، همسر نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین بعد از تفهیم سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه» در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوبن و صدور قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی به زندان اوین منتقل شد.

آقای خندان صبح امروز توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود بازداشت شده بود.

محمد مقیمی وکیل رضا خندان در گفتگوی کوتاهی با گزارشگر هرانا گفت: “اتهامات مطروحه علیه آقای خندان در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای اوین «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اشاعه و ترویج بی‌حجابی در جامعه» عنوان شده و در نهایت قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی برای ایشان صادر و به زندان اوین منتقل شدند.”

این وکیل دادگستری در ادامه گفت: “مصادیق و دلایل مرتبط با اتهامات مطروحه علیه آقای خندان همراهی وی در تحصن همسرشان خانم نسرین ستوده در مقابل کانون وکلا، مصاحبه با رسانه‌های بیگانه و پیکسل‌هایی که ماموران ادعا کرده‌اند در زمان بازرسی از منزلشان پیدا کرده‌اند و روی آنها جمله «من به حجاب اجباری اعتراض دارم» نوشته شده، عنوان شده است. با این حال هیچ کدام مصداق این اتهامات نبوده و واهی است و از وجاهت قانونی برخوردار نیست”.

هرانا صبح امروز سه‌شنبه ۱۳ شهریور ۹۷ در گزارشی از بازداشت رضا خندان در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی خبر داده بود.

لازم به ذکر است بازداشت وی در پی احضار تلفنی روز گذشته صورت گرفته و آقای خندان گفته بود به دلیل غیرقانونی بودن احضار تلفنی به اداره اطلاعات نمی‌رود و تهدید به بازداشت شده بود.

رضا خندان روز گذشته در یادداشتی نوشته بود: “شخصی امروز با موبایل‌ام تماس گرفت و گفت که از وزارت اطلاعات تماس می‌گیرد. او گفت فردا به آنجا بروم. از آنجا که هیچ شخص و نهاد دیگری غیر از مقام قضایی آن هم کتبا و با ذکر دلایل و اتهامات، حق ندارد افراد را تحت تعقیب قرار دهد؛ حدود قانونی را به ایشان یادآور شدم. متاسفانه در پاسخ به اعتراض من گفت: پس دستگیر می‌شوی”.

هرانا روز شنبه ۲۷ مردادماه در گزارشی از بازرسی منزل رضا خندان، محمدرضا (داوود) فرهادپور، ژیلا کرم‌زاده مکوندی و خواهر آقای خندان توسط نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات خبر داده بود.

رضا خندان پیشتر در ارنباط با این بازرسی گفته بود: “نیروهای امنیتی وزارت اطلاعات فقط به دنبال بج (پیکسل‌)هایی بودند که روی آنها جمله “من به حجاب اجباری اعتراض دارم” نوشته شده است. در حین بازرسی تعدادی از نامه‌های همسرم نسرین ستوده که از زندان نوشته بود را نیز با خود بردند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید