خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد / حمید بقایی به دادگاه نیامد

آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی برگزار شد / حمید بقایی به دادگاه نیامد

خبرگجزاری هرانا – امروز دومین و آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی مشاور رئیس جمهوری در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی غضنفرآبادی برگزار شد. همزمان مهران عبدالله‌پور وکیل مدافع حمید بقایی با تاکید بر اینکه اتهامات موکلش سیاسی است گفت که “موکلم در جلسه دادگاه شعبه ۱۰۵۹ به ریاست قاضی قنبرنیا امروز شرکت نکرد و نامه‌ای از زندان فرستاد و دلیل عدم حضور را قبول نداشتن این دادگاه اعلام کرد”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، امروز آخرین جلسه محاکمه اسفندیار رحیم مشایی به ریاست قاضی غضنفرآبادی برگزار شد. در این جلسه آقای مشایی بارها تاکید کرد که دادگاه صلاحیت ندارد.

کیفرخواست از سوی نماینده دادستان، قرائت و سه اتهام “اقدام علیه امنیت کشور”، “فعالیت تبلیغی علیه نظامی” و “توهین به مقامات دولتی به سبب انجام وظیفه” به متهم تفهیم شد که وی از پاسخ به اتهامات امتناع کرد.

مشایی که به گفته رئیس دادگاه در پایان جلسه قبل از قرائت کیفرخواست خودداری کرده بود، امروز هم پیشنهاد دادگاه برای مهلت یک ماهه جهت قرائت کیفرخواست و معرفی وکیل را نپذیرفت و نهایتا با اخذ آخرین دفاعیات، ختم رسیدگی به این پرونده اعلام و مقرر شد که رای در مهلت قانونی صادر شود.

دیگر متهم این پرونده نیز علی اکبر جوانفکر بود که نه خود در دادگاه حضور یافت و نه وکیلی معرفی کرده بود.

لازم به یادآوری است که پیشتر اسفندیار رحیم مشایی در اولین جلسه دادگاە به نشانه اعتراض پیراهنش را درآورد و به سویی پرت کرد؛ صداوسیما صدای آقای مشایی را سانسور کرد.

نخستین جلسه دادگاه آقای مشایی روز شنبه ۳ شهریورماه ۱۳۹۷، برگزار شد.

در جلسه اول که قرار بود به صورت علنی برگزار شود، بخش‌هایی از آن در فیلمی که از سوی خبرگزاری صدا و سیما پخش شد، آقای مشایی با فردی که هویتش مشخص نیست، درگیری لفظی پیدا می کند و پیراهن خود را در می آورد. در این فیلم صدای آقای مشایی قطع شده است.

پیشتر اسفندیار رحیم‌مشایی طی نامه‌ای سرگشاده دادگاه برگزار شده را فرمایشی خواند و گفت که حضور وی در دادگاه با زور و اجبار بوده است.

وی همچنین اعلام کرد که در جلسه (امروز) یکشنبه دادگاه نیز اگر اجباری در کار نباشد، حضور نخواهد یافت.

روز ۲۶ اسفند سال ۹۶ بود که دادسرای عمومی و انقلاب تهران در اطلاعیه اعلام کرد: «حسب دستور قضایی بازپرس دادسرای عمومی تهران اسفندیار رحیم‌مشایی توسط مأمورین پلیس دستگیر و به‌منظور انجام تحقیقات بازداشت شد.»

رحیم مشایی دو روز پیش از بازداشت خود با حضور مقابل سفارت انگلستان در تهران، حکم حمید بقایی، معاون اجرایی دولت دهم را آتش زد و در ادعاهای خود دستگاه قضایی را متهم به گرفتن دستور از انگلیس و ملکه انگلیس برای صدور این حکم کرد.

عباس جعفری دولت آبادی دادستان دهم تیر ماه سال جاری اعلام کرد که کیفرخواست پرونده مشایی با سه عنوان اتهامی صادر شده است.

وکیل مدافع بقایی: موکلم در جلسه دادگاه شرکت نکرد/ جرائم منتسب به موکلم سیاسی است

به گزارش ایرنا، وکیل مدافع حمید بقایی گفت: “بقایی در جلسه امروز دادگاه شرکت نکرد و نامه‌ای از زندان فرستاد و دلیل عدم حضور حضور را قبول نداشتن این دادگاه اعلام کرد”.

مهران عبدالله‌پور درباره جلسه امروز دادگاه حمید بقایی گفت: “این جلسه دادگاه در شعبه ۱۰۵۹ به ریاست قاضی قنبرنیا با مدتی تاخیر برگزار شد. در این جلسه از دادگاه، دادستان اتهام بقایی را نشر اکاذیب و اظهارات او در نهم دی‌ماه در مراجعت به زندان اوین عنوان کرد”.

وی با بیان اینکه امروز را به عنوان وقت رسیدگی تعیین کرده بودند، تصریح کرد: “آقای بقایی در جلسه دادگاه شرکت نکرد. بقایی نامه‌ای از زندان فرستاد و اعلام کرد در جلسه دادگاه شرکت نمی‌کند”.

این وکیل دادگستری با اشاره به دفاعیات خود از اتهامات بقایی، تاکید کرد: “جرایم منتسب به حمید بقایی جرایم سیاسی است. ما قانونی به نام جرم سیاسی داریم که چند سال است تصویب شده است، بالاخره یک شعبه‌ای باید آن را اجرا کند. نشر اکاذیب اگر به قصد براندازی و عناد با نظام نباشد، جرم سیاسی است و دادگاه آن باید با حضور هیات منصفه برگزار شود”.

عبدالله پور عنوان کرد: “آقای بقایی که هشت سال معاون رئیس‌جمهور بوده چگونه می‌تواند عناد داشته باشد البته ممکن است با بعضی افراد اختلاف‌نظر داشته باشد”.

وی با اشاره به اتهام نشر اکاذیب گفت: “او فقط صحبت کرده بود و جرم رایانه‌ای نداشته است. جرم رایانه‌ای این است که خودش ضبط و پخش کند اما او فقط صحبت کرده بود و دیگران پخش کرده‌اند. این اتهام نیازمند شاکی خصوصی است و شامل جرم رایانه‌ای نمی‌شود”.

وکیل مدافع حمید بقایی ابراز داشت: “قرار شد حکم دادگاه صادر و ابلاغ شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید