خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷, 22nd of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۱۱ ساعت ۲:۱۱:۴۶

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, زندانیان  >  سیما کیانی، شهروند بهایی از زندان اوین آزاد شد

سیما کیانی، شهروند بهایی از زندان اوین آزاد شد

خبرگزاری هرانا – سیما کیانی شهروند بهایی، که از بهمن‌ماه سال گذشته محکومیت یک سال حبس تعزیری خود را در زندان اوین سپری می‌کرد ساعاتی پیش از این زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سیما کیانی شهروند بهایی، که در بهمن ماه سال گذشته جهت تحمل یک سال حبس تعزیری راهی زندان اوین شده بود، ساعاتی پیش از زندان آزاد شد.

یک منبع مطلع در این رابطه به گزارشگر هرانا گفت: “سیما کیانی که از بهمن‌ماه سال گذشته برای گذراندن یک سال محکومیت خود در زندان اوین به سر می‌برد، پس از حدود ۹ ماه از زندان اوین آزاد شد. گفته می‌شود موافقت دادستانی با آزادی پیش از موعد خانم کیانی متاثر از وضعیت نامساعد والدین سالخورده‌ ایشان بوده است.”

هرانا در گزارش مربوط به بهمن ماه سال گذشته از محکومیت سیما کیانی به یک سال حبس تعزیری به اتهام تبلیغ علیه نظام و انتقال وی به زندان اوین جهت گذراندن دوران حبس خبر داده بود.

این شهروند بهایی برای نخستین بار در اسفندماه سال ۹۵ توسط نیرو های امنیتی بازداشت و در فروردین‌ماه سال گذشته با تودیع وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی تا زمان برگزاری جلسه دادگاه از زندان آزاد شد.

گفته می‌شود در هنگام بازداشت این شهروند تمامی کتب، مقالات، سی‌دی و کامپیوتر شخصی‌اش توسط نیرو های امنیتی ضبط شده است.

لازم به یادآوری است شهروندان بهایی در ایران از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به‌صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید