خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, کارگران  >  اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه ادامه دارد/ ویدئو

اعتراضات کارگران گروه ملی فولاد اهواز و نیشکر هفت‌تپه ادامه دارد/ ویدئو

خبرگزاری هرانا – روز چهارشنبه ۷ شهریورماه جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه و جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات خود اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز چهارشنبه ۷ شهریورماه، اعتصاب و تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه برای دوازدهمین روز متولی ادامه داشت.

یکی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در جریان این تجمع با بیان اینکه کارگران این شرکت ضعیف‌ترین قشر کارگران ایران هستند، گفت: “ما کارگران شرکت هفت‌تپه باید تاوان اشتباهات مدیران نالایق را پس دهیم. ما کارگران دیگر جایی نمی‌رویم و اگر مدیران صحبتی دارند، بیایند در جمع  کارگران بازگو کنند. مگر ما قاتل هستیم که مدیران به شرکت نمی‌آیند و ما را مجبور کرد‌ند که به اهواز برویم”.

حمید ظریف خسرج، رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان شوش روز چهارشنبه در خصوص حقوق معوقه کارگران نیشکر هفت‌تپه گفت: “متاسفانه حقوق خرداد، تیر و مردادماه حدود ۶ هزار نفر پرداخت نشده و کارگران نی‌بر نیز حقوق فروردین و اردیبهشت ماه خود را دریافت نکرده‌اند. پیگیر هستیم حقوق ۲ ماهه کارگران نی‌بر در نیمه نخست شهریورماه امسال پرداخت شود”

وی افزود: “برخی از کارگران این شرکت با دریافت پرینت بیمه متوجه شدند که کارفرما شرکتی غیر از هفت تپه است”.

بنا بر گزارش اتحادیه آزاد کارگران در جلسه‌ای که روز گذشته در فرمانداری شوش برگزار شد، فرماندار و دیگر مسئولان بدون دادن ضمانت‌های لازم برای تحقق خواسته‌های کارگران با دادن وعده‌های معمول سعی داشته که کارگران را وادار به پذیرش پایان اعتصاب کنند که مورد قبول نمایندگان کارگران قرار نگرفت.

از این رو فرماندار شوش صبح امروز برای دیدار با کارگران در جمع آنان حاضر شده و وعده‌های مشابه را تکرار کرده که مورد اعتراض کارگران قرار گرفته و وی نهایتا به سخنرانی خود پایان داد و جمع کارگران را ترک کرد.

یازدهمین روز تجمع اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز

روز چهارشنبه ۷ شهریورماه کارگران گروه ملی فولاد اهواز برای یازدهمین روز متوالی به دنبال برآورده نشدن مطالبات خود اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی مقابل استانداری خوزستان کردند.

این کارگران با سر دادن شعارهایی نظیر “مرگ گروه ملی، به دست بانک ملی” و “مرگ بر ستمگر” اعتراض خود را نشان می‌دادند.

این تجمع در حالی امروز نیز ادامه یافت که پیش از این کسری غفوری، مدیرعامل گروه ملی فولاد اهواز وعده داده بود که مشکل نبود مواد اولیه تا روز ششم شهریور حل خواهد شد.

از مهم‌ترین مطالبات کارگران گروه ملی فولاد اهواز پرداخت حقوق معوقه چند ماهه و تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید این شرکت است.

گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله‌سازی و ماشین‌سازی است و حدود ۴ هزار کارگر شاغل دارد که طی چند ماه گذشته دستمزد آنها پرداخت نشده است. به همین دلیل کارگران این کارخانه‌ها که با ادامه بی‌توجهی مسئولان کارخانه و مسئولان استانی مواجه شده‌اند؛ به نشانه اعتراض از روز شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷، در اعتراض به ۴ماه حقوق معوقه و تامین نشدن مواد اولیه از سوی کارفرما در محوطه‌ی کارگاه دست به تجمع زدند.

گروه ملی فولاد اهواز شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است. بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید