خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز سه شنبه ۶ شهریور ۱۳۹۷, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۶/۰۶ ساعت ۲۳:۲۲:۱۵

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۶ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روهای گذشته و امروز، جمعی از کارگران شرکت کارتن ایران (واقع در محله شادآباد تهران)، حدود ۸۰ نفر از کارگران شرکت‌های نازنخ و فرنخ قزوین، تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، دو روز است کارکنان شرکت کارتن ایران در اعتراض به اخراج چهار نفر از همکاران خود دست از کار کشیده، تحصن کرده‌اند.

کارگران شرکت کارتن ایران (واقع در محله شادآباد تهران) از روز دوشنبه تاکنون در اعتراض به اخراج چهارنفر از نیروهای کار شرکت دست از کار کشیده و تحصن کرده‌اند.

در همین رابطه، اصغر عبادی (رییس شورای اسلامی کار شرکت کارتن ایران) به ایلنا، گفت: “مدیریت شرکت از ابتدای هفته دستور اخراج ۴ نفر از کارگران را (۲ نفر به بهانه اتمام قرارداد و ۲ نفر به بهانه مشکل انضباطی) داد. گفتنی است ۲ نفر اخیر که به ادعای شرکت مشکل انضباطی داشته‌اند، خطایی در داخل شرکت مرتکب نشده‌اند”.

وی ادامه داد: “در اعتراض به این تصمیم مدیریت شرکت، از روز دوشنبه، کارکنان شرکت دست از کار کشیدند. البته مدیریت امروز نیز، نگهبانی شرکت را ملزم کرده که بیست نفر از کارگران را به داخل راه ندهد. هم‌اکنون شرکت ۳۶۷ نفر پرسنل دارد که ۱۲ نفر از آنها رسمی و باقی قراردادی هستند”.

عبادی اظهار داشت: “ما به عنوان شورای اسلامی کار این شرکت، رویه‌مان بر مشارکت و تعامل با مدیریت شرکت است اما این امر از سوی آنها مورد پذیرش نیست و به زعم آنها فعالیت شورا، دخالت در امور شرکت است و در کار تولید اختلال ایجاد می‌کند”.

وی تصریح کرد: “اخیرا شایعاتی مبنی بر قصد مدیریت بر تعدیل نیرو به دلیل کاهش ظرفیت تولید، انتشار یافته است. این امر بر التهاب در بین کارکنان شرکت دامن زده است. ما هم اخراج این ۴ نفر را در ابتدای هفته و راه ندادن این بیست نفر را در راستای همین شایعه نگران‌کننده می‌دانیم”.

وی به مشکل دیگری نیز که اخیرا در ایجاد التهاب در فضای شرکت دامن زده، اشاره کرد و بیان داشت: “در یک ماه اخیر، مدیریت شرکت حراست جدیدی را به کار گمارده که نحوه حضور او در محیط شرکت، موجبات نارضایتی کارکنان را فراهم آورده است”.

عبادی سپس توضیحاتی در باب این واحد صنعتی ارائه کرد و گفت: “شرکت کارتن ایران سابقا متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی (شستا) و صندوق توسعه ملی بوده است. در سال ۱۳۹۶، این شرکت به بخش خصوصی سپرده شده است. ستاد اجرایی فرمان امام هم در این شرکت سهم دارد. سهم این ستاد که پیش‌تر ۱۴ درصد بوده، اکنون به ۴ درصد رسیده است”.

رییس شورای اسلامی کار شرکت کارتن ایران در پایان، تصریح کرد: “شرکت از سال جدید، مشکلات مهمی در حوزه کمبود مواد اولیه و کاهش نقدینگی داشته است. در واقع، مشکل این روزهای شرکت نه در فروش محصولات، بلکه در تامین مواد اولیه برای تولید است”.

 امیرحسین اسماعیل‌پور (مدیرعامل شرکت کارتن ایران) در رابطه با مطالبات و اعتراضات اخیر کارکنان شرکت، به ایلنا گفت: “توضیح خاصی در باب آنها ندارم. اقدام اخیر آنها مسبوق به سابقه است و آنها همیشه اعتراض کرده و اجازه نداده‌اند فعالیت کارخانه به درستی پیش برود”.

تجمع کارگران فرنخ و نازنخ جلوی درب استانداری

به گزارش تابناک، صبح امروز حدود ۸۰ نفر از کارگران شرکت‌های نازنخ و فرنخ به دلیل عدم دریافت حقوق و معوقات خود در جلوی درب استانداری تجمع کردند.

این کارگران برای چندمین بار به دلیل عدم دریافت حقوق، معوقات و پایان کار خود در جلوی درب استانداری تجمع کردند که به گفته کارگران مسئولان امر به مطالبات آن‌ها رسیدگی نکرده و پاسخی نداده‌اند.

گفتنی است؛ شرکت نازنخ ازجمله شرکت‌های زیان‌ده استان قزوین است که در دهه ۷۰ به بخش خصوصی واگذار شد و صاحب شرکت با اخراج کارگران و بازنشسته کردن آن‌ها عملاً شرکت را تعطیل کرد و همچنین تمام دارایی و دستگاه‌های این شرکت توسط طلبکاران توقیف‌شده است.

اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران به شهریه دروس جبرانی

به گزارش فارس، در روزهای گذشته تعدادی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران به دلیل شهریه دروس جبرانی و بدهی مالی از خدمات آموزشی و دانشجویی محروم شدند، با طرح این موضوع با مسئولان این دانشگاه آنها ضمن استمهال بدهی این عده و رفع مشکلات آنها قول دادند موضوع در هیات امنا مطرح و تسهیلاتی برای دانشجویان در نظر گرفته شود.

جمع زیادی از دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ضمن گلایه از عدم دریافت خدمات آموزشی و دانشجویی به دلیل بدهی درباره دروس جبرانی اعلام کردند که بیش از ۵۰۰ دانشجوی ارشد که اکثر آنها ترم ۴ و ۵ و در آستانه دفاع از پایان‌نامه خود هستند برای ثبت‌نام ترم جدید دچار مشکلاتی شده‌اند.

آنها درباره جزئیات این مشکل خود به خبرگزاری فارس گفتند: “سیستم آموزشی دانشگاه تهران به دلیل بدهی قبلی آنها مانع از ثبت‌نام و انتخاب واحد در ترم جدید شده و اجازه تخصیص خوابگاه به آنها نمی‌دهد که دلیل اتخاذ این رویه، گذراندن تعدادی واحد در دوره کارشناسی ارشد به دلیل عدم تجانس رشته دوره کارشناسی بوده است”.

چرا بدهی باید بعد از ۳ یا ۴ ترم اعلام شود؟

این دانشجویان معتقدند چرا باید بعد از ۳ یا ۴ ترم این بدهی در شرایط فعلی به آنها اعلام شود و چگونه است که به یکباره و بعد از اعلام این بدهی اجازه ثبت‌نام و استفاده از خوابگاه به آنها داده نمی‌شود؟

دانشجویان معترض مقطع کارشناسی ارشد رقم بدهی‌های خود به دانشگاه را متفاوت و بین ارقام ۵۰۰ هزار تا ۱.۵ میلیون تومان عنوان کرده‌اند و گفته‌اند گروه‌های آموزشی دانشگاه به دلیل عدم تجانس رشته‌های آنها، تعدادی دروس را به اجبار برایشان انتخاب کرده که باید در دوره کارشناسی ارشد آنها را پاس می‌کردند و آنها هم این کار را انجام داده‌اند.

معاون آموزشی دانشگاه تهران: “دروس جبرانی نص قانون آموزشی است”

سیدحسین حسینی معاون آموزشی دانشگاه تهران در این زمینه گفت:‌ “در چند روز گذشته و از نزدیک اظهارات این دانشجویان را شنیده ایم و دانشگاه تصمیماتی را بر همین اساس اتخاذ کرده است”.

وی افزود: “اصل موضوع گذراندن دروس جبرانی برای دانشجویانی که رشته کارشناسی آنها با رشته کارشناسی ارشد تطابق ندارد، طبق نص صریح قانون آموزشی و آیین‌نامه مصوب سال ۹۴ و حتی آیین‌نامه قبل از این سال است، ضمن اینکه تعداد دروس جبرانی این دانشجویان هم به تشخیص گروه آموزشی باید حداکثر ۱۲ واحد باشد تا زمینه تحصیل آنها در مقطع کارشناسی ارشد فراهم شود”.

معاون آموزشی دانشگاه تهران اظهار داشت: “در این آیین‌نامه در مورد هزینه دروس گفته شده که توسط هیأت امنای دانشگاه میزان آن مشخص می‌شود. ضمن اینکه تمامی این موارد در آیین‌نامه آموزشی مقطع کارشناسی ارشد که آخرین ورژن آن مربوط به سال ۹۴ است، درج شده است”.

شهریه دروس جبرانی طبق نظر هیات امنا در سال ۸۸

حسینی گفت: “مصوبه هیأت امنای دانشگاه تهران درباره میزان شهریه دروس جبرانی مربوط به سال ۸۸ است، البته خیلی از دانشکده‌ها از سال‌های گذشته شهریه دروس جبرانی را از دانشجویان اخذ و آنها هم این بدهی را پرداخت کرده‌اند که برای مثال می‌توان به دانشجویان ارشد دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران که اکثر رشته‌های آنها به دلیل بین رشته‌ای بودن با این موضوع برخورد زیادی دارند، اشاره کرد”.

وی با بیان اینکه کارشناسان آموزشی برخی دانشکده‌ها درباره دروس جبرانی و اعلام آن به دانشجویان غفلت کرده‌اند و رقم این بدهی را به دانشجویان ارشد اعلام نکرده‌اند، افزود: “چون کارهای آموزشی هم‌اکنون در دانشگاه تهران سیستمی است و رصد آن سهل‌تر بوده است، این مشکل هم‌اکنون به وجود آمده است، ضمن اینکه برخی دانشجویان ارشد هم این شهریه دروس جبرانی را پرداخت کرده و البته برخی هم آن را پرداخت نکرده‌اند”.

معاون آموزشی دانشگاه تهران با بیان اینکه دانشجویان معترض مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه تهران ملاحظات و درخواست‌هایی دارند که می‌توان درباره آنها تصمیماتی گرفت، به برخی از این تصمیمات اشاره کرد.

کن لم یکن کردن عدم خدمات به دانشجویان بدهکار

حسینی گفت: “می‌توانیم ثبت‌نام جدید این دانشجویان را منوط به پرداخت بدهی شهریه‌ آنها نکنیم، اما این بدهی برای آنها در سیستم آموزشی منظور شده و در هنگام فارغ‌التحصیلی از آنها اخذ می‌شود. همچنین ارائه خدمات دانشجویی به این افراد را به پرداخت بدهی‌های آنها موکول نکنیم، این قول را به دانشجویان می‌دهم که رضایت معترضان را جلب کنیم. اما در مجموع در زمینه حذف این بدهی به دلیل نص صریح قانون معذوریم”.

وی با اشاره به اظهارات برخی از دانشجویان مبنی بر اینکه گروه آموزشی آنها را مجبور به گذراندن برخی دروس کرده درحالی‌که رشته آنها با رشته کارشناسی ارشد کاملاً متجانس بوده است، تصریح کرد: “قول بررسی این موضوع را هم می‌دهم و اگر دروس مرتبط با آن حوزه متجانس باشد، حتی در صورتی که دانشجویان در کلاس‌های آن درس هم حاضر باشند پس از بررسی‌های لازم شهریه آن را از دانشجویان معترض اخذ نخواهیم کرد”.

عدم دریافت شهریه از دانشجویان ارشدی که در کلاس‌های کارشناسی بوده‌اند

معاون آموزشی دانشگاه تهران ادامه داد: “عمده اخذ دروس جبرانی دانشجویان کارشناسی ارشد دانشگاه تهران حضور در کلاس‌های مقطع کارشناسی بوده است و چون این دانشگاه برای برگزاری این کلاس هزینه خاصی نکرده و در صورت عدم حضور این دانشجویان کارشناسی ارشد کلاس‌ها باید برای دانشجویان مقطع کارشناسی برپا می‌شد، می‌توان این موضوع را هم بررسی و پس از حصول نتایج شهریه این دروس را هم از آنها دریافت نکرد”.

حسینی خاطرنشان کرد: “تمامی اظهارات و درخواست‌های دانشجویان معترض اخذ شهریه دروس جبرانی دانشگاه تهران به هیأت امنای این دانشگاه تقدیم شده و تصمیماتی درباره آنها اتخاذ خواهد شد”.

دریافت شهریه دروس جبرانی از سال‌های قبل مرسوم بوده

محمود نیلی احمدآبادی رئیس دانشگاه تهران نیز درباره اخذ شهریه برای دروس جبرانی از دانشجویان کارشناسی ارشد این دانشگاه واکنش نشان داد.

رئیس دانشگاه تهران اعلام کرد که موضوع اخذ شهریه برای دانشجویان این مقطع مصوبه هیأت امنای دانشگاه بوده و موضوع جدیدی نیست، ضمن اینکه از زمان تصویب موضوع در هیأت امنای دانشگاه تهران این اقدام اجرایی شده است.

نیلی احمدآبادی افزود: “دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برای گذراندن دروس جبرانی خود باید میزان شهریه‌ای را پرداخت کنند که در طول سال‌های گذشته هم دریافت شده است”.

تجمع مالباختگان کاسپین در تهران/ ویدئو

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در تهران، مقابل دادسرای رسیدگی به جرایم پولی و بانکی، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

تداوم تجمعات اعتراضی کارگران نیشکر هفت‌تپه و گروه ملی فولاد اهواز / ویدئو

به گزارش هرانا، روز سه شنبه ۶ شهریورماه ۱۳۹۷، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و جمعی از کارگران نیشکر هفت‌تپه در اعتراض به برآورده نشدن مطالبات خود اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کردند.

گزارش هرانا را در خصوص این دو تجمع در اینجا بخوانید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید