خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  دادگاه تجدیدنظر؛ تبرئه “آرام فتحی” و تبدیل حبس “خبات شکیبا” به جریمه نقدی

دادگاه تجدیدنظر؛ تبرئه “آرام فتحی” و تبدیل حبس “خبات شکیبا” به جریمه نقدی

خبرگزاری هرانا – آرام فتحی فعال مدنی اهل مریوان در دادگاه تجدید نظر سنندج از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” تبرئە شد. همزمان حبس سه‌ ماهه‌ی خبات شکیبا از سوی دادگاه کیفری به پرداخت جریمه نقدی تغییر کرد.

آرام فتحی

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز یکشنبە ۴ شهریور ۱۳۹۷، دادگاه تجدید نظر «آرام فتحی» فعال مدنی و نویسندە‌ی مریوانی برگزار شد و نهایتا از اتهام «تبلیغ علیه نظام از طریق راه‌اندازی کمپین‌های نە بە کشتار کولبران و نە بە جادەهای مرگ» تبرئه شد.

او از بابت این اتهام در تاریخ ١۵ آذر ماه ٩۵ بازداشت و پس از آزادی با تودیع وثیقە‌ی ۵٠ میلیون تومانی، روز ١١ بهمن ۹۵ به دو سال حبس محکوم شدە بود.

خبات شکیبا

آقای فتحی همچنین پیش‌تر در پرونده‌ای دیگر از بابت اتهام «خروج غیرقانونی از کشور»، بە یک سال حبس کە بە مدت ٣ سال تعلیق شدە، محکوم شدە بود.

در خبری دیگر از همین شهر گزارش شده است که یک فعال مدنی به نام «خبات شکیبا» در روز ۳ شهریور ۹۷ به اتهام «شرکت در تجمعات غیرقانونی و برپایی مراسم نوروز»، از سوی شعبە‌ی ١٠٣ دادگاه کیفری در این شهر بە سه ماه حبس محکوم شد و سپس مقرر گردید که وی در ازای پرداخت یک میلیون و ۵٠٠ هزار تومان بە زندان نرود.

روز دوشنبە ١١ تیرماه، خبات شکیبا بە بازپرسی شعبە‌ی دوم دادگاه انقلاب سنندج احضار و نهایتا با قرار کفالت و به صورت موقت آزاد شدە بود.

جشن نوروز در مناطق کردنشین به دلیل پیشینه تاریخی و اهمیت نمادین سیاسی آن و همین‌طور نقش‌آفرینی احزاب منطقه با دیده شک و بدگمانی از سوی نهادهای امنیتی نگریسته می‌شود.

مواردی مانند جلوگیری از برگزاری مراسم نوروزی در مناطق دیگر کشور به ندرت به چشم می‌خورد اما در مناطق کردنشین عملکرد نیروهای امنیتی با سخت‌گیری زیادی روبه‌روست؛ به‌طوری‌که هر ساله تعدادی از شهروندان در حاشیه‌های این مراسمات در مناطق کردنشین بازداشت و از بابت جرایم امنیتی یا سیاسی محکوم می‌شوند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید