خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  اتهام‌ جدید علیه نسرین ستوده؛ «کمک به تشکیل کلیسای خانگی»

اتهام‌ جدید علیه نسرین ستوده؛ «کمک به تشکیل کلیسای خانگی»

خبرگزاری هرانا – رضا خندان همسر نسرین ستوده، وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر می‌گوید که مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی اتهام‌هایی تازه را علیه این وکیل و فعال حقوق بشر زندانی مطرح کرده و از جمله او را به «تلاش برای برگزاری رفراندوم» و «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» متهم کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، رضا خندان روز دوشنبه، پنجم شهریور، به رادیو فردا گفت که همسرش در ملاقات یک روز پیش به او خبر داد که دو مقام قضایی با حضور در بند، اتهام‌های جدیدی را به او اطلاع دادند.

خانم ستوده از چند روز پیش در اعتراض به بازداشت خود و همچنین فشار بر خانواده و نزدیکانش دست به اعتصاب غذا زده است. او همچنین با نوشتن نامه‌ای اعلام کرده است که از حضور و دفاع در برابر دادسرا و بازپرس این بخش خودداری خواهد کرد.

به گفته رضا خندان، پس از خودداری نسرین ستوده از رفتن به بازپرسی دادسرا، روز شنبه بازپرس همراه با دادیار ناظر زندان و رئیس اجرای احکام زندان اوین با حضور در بندی که خانم ستوده در آن نگهداری می‌شود، به «تکمیل پرونده» پرداخته است.

بنابر همین گزارش، بازپرس پرونده در سخنان خود به سه اتهام جدید علیه خانم ستوده نیز اشاره کرده است: «کمک به تشکیل کلیسای خانگی»، «تشویق به برگزاری رفراندوم» و «تلاش برای برگزاری تجمع و تحصن».

همسر نسرین ستوده از اتهام‌های جدید ابراز شگفتی کرد و گفت نمی‌داند که اتهام «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» از کجا پیدا شده است.

همچنین به گفته آقای خندان، با اینکه دادگاه در سال ۹۵ برای عضویت نسرین ستوده در کمپین لغو گام به گام اعدام، موسوم به «لگام» حکم صادر کرده بود، با این حال این اتهام در روزهای اخیر بار دیگر مطرح شده است.

خانم ستوده مهم‌ترین دلیل اقدام به اعتصاب غذایش در زندان را فشارهای امنیتی – قضایی علیه خانواده و اطرافیانش ذکر کرده است.

نسرین ستوده همچنین به بازداشت فرهاد میثمی٬ فعال مدنی و پزشک ۴۸ ساله٬ نیز اعتراض کرده و آن را غیرقانونی خوانده است.

نسرین ستوده پیش از این با وجود احضاریه دادسرا از حضور در جلسه محاکمه امتناع کرده و با نگارش نامه‌ای سرگشاده دلایل عدم حضور خود در دادسرا را توضیح داده بود.

هرانا پیشتر نیز در گزارش مربوط به ۲۷ مردادماه خبر از بازرسی منزل رضا خندان همسر نسرین ستوده و بستگان و دوستان ایشان خبر داده بود.

رضا خندان دوم تیرماه خبر داد که برای خانم ستوده وثیقه ۶۵۰ میلیونی صادر شده ولی چنین وثیقه‌ای را قبول نمی‌کند و فعلا در بازداشت موقت (بند عمومی بازداشتگاه اوین) است.

روز سه‌شنبه ۲۳ مردادماه پیام درفشان، وکیل مدافع نسرین ستوده از تشکیل دو پرونده جدید برای موکلش خبر داد و گفت: “در حال حاضر نسرین ستوده به خاطر محکومیت به پنج سال حبس تحت عنوان اتهامی جاسوسی که در کیفرخواست وی وجود ندارد، شکایت بازپرس دادسرای کاشان و صدور قرار بازداشت توسط شعبه دوم بازپرسی در زندان به سر می‌برد.

نسرین ستوده در آبان ماه ۱۳۹۳ در اعتراض به محرومیت سه‌ساله‌اش از وکالت برای چندین روز مقابل کانون وکلای دادگستری تحصن کرد. این اعتراض که با حمایت و همراهی گروهی از وکلای دادگستری روبرو شد، سرانجام به نتیجه رسید و پروانه وکالت او تمدید شد.

نسرین ستوده شهریور سال ۸۹ هم بازداشت و به ۱۱ سال حبس، ۲۰ سال محرومیت از وکالت و ۲۰ سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شده بود که این حکم در دادگاه تجدیدنظر به ۶ سال حبس و ۱۰ سال محرومیت از وکالت کاهش یافت. وی در نهایت پس از سپری کردن سه سال زندان آزاد شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید