خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۱۰ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگران شرکت لاستیک پارس ساوه، تعدادی از کارگران شرکت «عمران سوله» مقابل دفتر این شرکت در خیابان جیحون تهران، بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج، جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز، جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر رشت، شماری از کارگران شهرداری نظرآباد در استان البرز، کارگران بازنشسته کارخانه‌های نازنخ و مه‌نخ قزوین، شماری از نانوایان «آزاد پز» در قم و حدود ۳۰ تن از اعضای صندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، روز گذشته، کارگران شرکت لاستیک پارس ساوه در اعتراض به خصوصی‌سازی این شرکت تجمعی برگزار کردند.

روز گذشته، کارگران شرکت لاستیک پارس ساوه تجمعی در اعتراض به خصوصی‌سازی این شرکت برگزار کردند.

در همین رابطه، داوود میرزایی (دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر ساوه و زرندیه) به ایلنا، گفت: “لاستیک پارس ساوه، یک شرکت دولتی استخوان‌دار و قدیمی است؛ در عین اینکه جزو بهترین واحدهای صنعتی استان مرکزی محسوب می‌شود ازجمله بهترین واحدهای تولید لاستیک در ایران نیز است”.

وی با یاد کردن از دولت به‌عنوان کارفرمای ناکارآمد، افزود: “شرکت در دهه ۷۰ و دوره سازندگی، در حدود ۲۵۰۰ کارگر داشت که در دو یا سه شیفت‌ مختلف کار می‌کردند. اما طی دو دهه اخیر، به‌خاطر مدیریت ناکارآمدی که مدیران آن اعمال کردند، دچار مشکلات بسیار زیادی شد و تعداد کارگران آن به حدود ۷۵۰ نفر تقلیل یافت”.

میرزایی در اشاره به وضعیت و دغدغه کنونی کارگران، تاکید کرد: “اکنون نگرانی کارگران از این است که با تغییر مدیریت شرکت ناشی از خصوصی‌سازی، کارشان را از دست بدهند. آنها انتظار دارند مقامات و مسئولانی که خصوصی‌سازی را انجام داده‌اند، آنها را در جریان روند و ابعاد تغییرات قرار دهند. هیچکس نمی‌خواهد خاطره تلخ خصوصی‌سازی شرکت‌های هپکو، آونگان و… برای این شرکت و کارگران آن هم تکرار شود”.

وی با اشاره به نقش سازمان خصوصی‌سازی در تغییرات اخیر این شرکت، اظهار داشت: “سازمان خصوصی‌سازی در راستای تکالیف قانونی‌ای که اصل ۴۴ قانون اساسی برایش تعریف کرده، روند سپردن این شرکت به بخش خصوصی را انجام داده است”.

دبیر اجرایی تشکیلات خانه کارگر ساوه و زرندیه تصریح کرد: “آنچه برای ما مهم است این ست که در خصوصی‌سازی الگویی معیار قرار گیرد که مبتنی بر شفافیت و درستی باشد. در واقع، اگر قرار است خصوصی‌سازی انجام شود نباید به‌گونه‌ای باشد که در نیروهای کار واحدها ایجاد نگرانی از تعدیل شدن ایجاد کند. همچنین، کارفرما باید این تعهد را بدهد که علاوه بر پرهیز از تعدیل نیرو، زمینه توسعه اشتغال واحد تولیدی تحت مدیریتش را فراهم آورد. از همین روی، شرکت باید به کسانی که اهل کار و صنعت و تولید باشند، سپرده شود. کسانی که امتحانشان را با سربلندی و آبرومندی در عرصه تولید پس داده باشند. نباید مدیران جدید بدهکار بانکی باشند. آنها باید به کارگران این تضمین را بدهند که ایجاد اشتغال خواهند کرد”.

وی در پایان، تاکید کرد: “کارخانجات را در قالب خصوصی‌سازی نباید یک‌شبه رها کنند. نباید اجازه داد آقازاده‌ها و کارفرمایان نوظهور به این شکل قارچ‌گونه رشد کرده، و کارخانجات و واحدهای تولیدی را متصرف شوند”.

شرکت لاستیک پارس با بیش از ۳۰ سال سابقه، یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تایر در ایران به شمار می‌رود. این شرکت در سال ۱۳۵۵ با مشارکت بانک صنعت و معدن و شرکت پیرلی ایتالیا و سهامداران بخش خصوصی تاسیس شد. در حال حاضر، شرکت لاستیک پارس یکی از بزرگترین تولیدکنندگان تایرهای کامیونی، اتوبوسی و کامیونتی بایاس کشور است و نقش عمده‌ای در ناوگان حمل و نقل بار و مسافر در کشور دارد.

کارگران شرکت «عمران سوله» تجمع کردند/ کارفرما: تعدیل نیرو یکی از راه‌های کاستن از هزینه‌هاست

به گزارش ایلنا، تعدادی از کارگران شرکت «عمران سوله» صبح امروز مقابل دفتر این شرکت در خیابان «جیحون» تجمع کردند.

از قرار معلوم شرکت عمران سوله به خاطر مشکلاتی همچون بالارفتن نرخ ارز و گرانی مواد اولیه دست به تعدیل این کارگران زده است.

شرکت عمران سوله در پاسخ به ایلنا، تعدیل کارگران را یک روال عادی در مواجه با مشکلات اقتصادی عنوان و تاکید کرد: “تمامی شرکت‌ها دارند تعدیل نیرو می‌کنند و شرکت ما هم تعدیل نیرو کرده است. تعدیل کارگران در شرایطی در همه جا صورت می‌گیرد که شرایط بد اقتصادی حاکم است. به هر حال ظلم و ستمی به یک کارخانه‌ای شده و حالا مجبور است که تعدیل نیرو کند”.

این شرکت در پاسخ به این پرسش که چه تعداد نیرو را تعدیل کرده است، اضافه کرد: “چندتایی نیرو تعدیل شده‌اند. دقیق نمی‌دانیم. دلیلی ندارد آمار داخلی خود را در اخبار بارگو کنیم. شرکت‌ها می‌خواهند در شرایط بد اقتصادی و گرانی ارز، هزینه‌هایشان را کم کنند و تعدیل نیرو یکی از راه‌های کاستن از هزینه‌هاست”.

شرکت عمران سوله اضافه کرد: “به هر حال کارگر از تعدیل نیرو ناراحت است و چون کار دیگری هم وجود ندارد؛ برای همین دست به تجمع می‌زند. این بحران در همه کارخانه‌ها و شرکت‌ها وجود دارد و آنها که حرفه‌ای‌تر کار می‌کنند وقتی دست به تعدیل می‌زنند، بیشتر دیده می‌شوند”.

تجمع کارکنان بیمارستان امام خمینی کرج مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز

به گزارش ایلنا، بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در اعتراض به وضعیت بلاتکلیف بیمارستان و عدم تسویه مطالبات مزدی‌شان، مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز تجمع کرده‌اند.

از صبح امروز بیش از ۲۰۰ نفر از کارکنان بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز تجمع کرده‌اند.

قاسم طاهری (نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج) در این‌باره به ایلنا، گفت: “جمعیتی بالغ بر ۲۰۰ نفر از کارکنان بیمارستان –که تعداد آنها مرتبا در حال افزایش است- در مقابل سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز از صبح امروز تجمع کرده‌اند. گفتنی است در سازمان بسته است”.

وی افزود: “این بیمارستان نزدیک به ۵۰۰ نفر پرسنل دارد که دارای مطالبات مزدی متفاوتی هستند. مطالبات مزدی آنها بین ۵ الی ۱۰ ماه است”.

طاهری تصریح کرد: “این بیمارستان مدتی است که به دلیل وضعیت نابسامانی که داشته، به مزایده گذاشته شده است. اما این مزایده -که شباهتی هم به یک مزایده واقعی نداشت- موجب بلاتکلیفی بیشتر پرسنل بیمارستان شده است. اکنون اعلام شده که در شهریورماه، قصد تشکیل هیئت امنایی برای رسیدگی و مدیریت امور بیمارستان دارند”.

نایب رییس شورای اسلامی کار بیمارستان فوق تخصصی امام خمینی کرج توضیح داد: “به نظر می‌رسد قصد اصلی از مزایده، ایجاد تمهیداتی برای اعلام ورشکستگی بیمارستان بوده است”.

وی در توصیف شرایط کنونی بیمارستان، گفت: “اکنون بیمارستان به‌رغم دارا بودن تجهیزات، به‌شکل نیمه‌کاره، فعالیت می‌کند”.

طاهری در پایان، به تشریح اصلی‌ترین مطالبات کارکنان بیمارستان پرداخت و گفت که مطالبات ما و دیگر کارکنان معترض به وضع موجود بیمارستان بدین شرح است: “بیمارستان قوام یابد؛ حق و حقوق کارکنان بیمارستان به‌طور کامل پرداخت شود و یک یا دونفر از اعضای شورای اسلامی کار کارکنان بیمارستان در هیئت امنایی که قرار است تشکیل شود، در قالب نماینده کارکنان بیمارستان حضور داشته باشند”.

در همین رابطه محمدجواد کولیوند (نماینده حوزه انتخابیه کرج، اشتهارد و فردیس و رییس کمیسیون شورا و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی) در گفتگویی که پیش‌تر با ایلنا داشت، گفت: “مالکان این بیمارستان، بنیاد شهید، سازمان همیاری شهرداری‌های استان البرز و دستگاه حاکمیتی (استانداری) هستند. از همین روی، در حوزه مدیریتی آن مشکلاتی وجود دارد”.

ادامه تجمعات اعتراضی کارگران گروه ملی فولاد اهواز و کارگران نیشکر هفت‌تپه

به گزارش هرانا، تجمعات اعتراضی جمعی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و جمعی از کارگران نیشکر هفت تپه که خواستار رسیدگی به مطالبات خود هستند، روز سه‌شنبه ۳۰ مردادماه ادامه یافت.

گزارش هرانا را در خصوص این دو تجمع در اینجا بخوانید.

تجمع دوباره مالباختگان کاسپین در رشت

به گزارش هرانا، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر رشت، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض سپرده‌گذاران موسسه‌های مالی و اعتباری از دو سال پیش آغاز شد و دولت و بانک مرکزی پرداخت مطالبات سپرده‌گذاران از طریق بانک‌های دولتی و خصوصی را متعهد شدند.

بر اساس اعلام بانک مرکزی تا به حال مطالبات بیش از ۹۵ درصد سپرده‌گذاران پرداخت شده است.

کارگران شهرداری نظرآباد: اعتراض به شش ماه کار بدون دستمزد

به گزارش رادیو زمانه، شماری از کارگران شهرداری نظرآباد در استان البرز در اعتراض به معوقات مزدی خود تجمع کردند.

این کارگران زمستان سال گذشته نیز در یک تجمع اعتراضی خواهان پرداخت مطالبات مزدی خود شدند.

پس از این تجمع مدیران دولتی شرکت‌های پیمانکار را مسئول تاخیر پرداخت دستمزد کارگران معرفی کردند.

دادستان نظرآباد کرج نیز همزمان با این اعتراض‌ها از احضار پیمانکار نیروهای خدماتی شهرداری و تعیین مهلت برای پرداخت مطالبات خبر داد.

کارگران معترض اما گفته‌اند که بیش از شش ماه دستمزدشان پرداخت نشده است.

تجمع کارگران نازنخ و مه‌نخ در قزوین: خبری از مطالبات نشد

به گزارش رادیو زمانه، کارگران بازنشسته کارخانه‌های نازنخ و مه‌نخ قزوین بار دیگر مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

این کارگران دو هفته پیش نیز در یک تجمع خواستار پرداخت معوقات مزدی خود شده بودند.

مقام‌های دولتی وعده کرده بودند با واگذاری و فروش بخشی از زمین‌های کارخانه، مطالبات معوق کارگران را پرداخت کنند.

فرماندار قزوین نیز «عدم حضور مالک» در ایران را دلیل تاخیر در پرداخت مطالبات دانسته و گفته بود: اقدامات قانونی برای واگذاری در حال انجام است.

نازنخ و مه‌نخ یکی از واحدهای تولیدی نساجی در ایران بود که در دهه ۸۰ به بخش خصوصی واگذار و به دنبال آن تعطیل شد.

کارگران گفته‌اند که مطالبات برخی از آنها از زمان تعطیلی کارخانه پرداخت نشده است.

نانوایان آزادپز قم در اعتراض به «جریمه‌های غیرقانونی» تجمع کردند

به گزارش رادیو زمانه، شماری از نانوایان «آزاد پز» قم دوشنبه ۲۹ مرداد در اعتراض به آنچه که «وعده‌های پوچ مسئولان دولتی» و «بازرسی‌های بیش از حد» عنوان کردند، مقابل ساختمان سازمان صنعت، معدن و تجارت قم تجمع کردند.

معترضان پارچه نوشته‌ای به همراه داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «تجمع اعتراضی جمعی از نانوایان آزاد پز به بازرسی های بی مورد و جریمه‌های غیر قانونی و وعده های پوچ مسولین».

نانوایان قم پیشتر نیز در یک تجمع خواستار افزایش قیمت نان شده بودند.

اعتراض مال باختگان تعاونی اعتباری نظام پرستاری

به گزارش ایرنا مورخ ۲۹ مرداد ماه ۱۳۹۷، حدود ۳۰ تن از اعضای صندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری روز (دوشنبه) با تجمع در مقابل ساختمان این تعاونی و سردادن شعارهایی خواستار پاسخگویی مسئولان و بازگردان پس انداز پرستاران در این صندوق شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید