خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  صدور حکم ۴۴ سال حبس برای ۶ تن از دراویش گنابادی

صدور حکم ۴۴ سال حبس برای ۶ تن از دراویش گنابادی

خبرگزاری هرانا – شش تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم توسط دادگاه انقلاب تهران جمعاً به‌ ۴۴ سال حبس تعزیری، ۴۴۴ ضربه شلاق، ۸ سال تبعید، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۸ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، شش نفر از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث یکم اسفند ۱۳۹۶ موسوم به گلستان هفتم  با حکم دادگاه انقلاب تهران جمعاً به ۴۴ سال حبس تعزیری، ۴۴۴ ضربه شلاق، ۸ سال تبعید، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۸ سال محرومیت از فعالیت‌های اجتماعی محکوم شدند.

احکام صادره برای این ۷ دویش گنابادی در ادامه می‌آید:

۱. رضا یاوری، ۹ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به تایباد.

۲. سعید کریمایی: ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی، ۲ سال تبعید به نهبندان.

۳. سجاد رزمی، ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوع‌الخروجی، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی.

۴. بهروز صادقی علیایی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی، ۲ سال تبعید به شهر سراوان.

۵. مرتضی شکری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید.

۶. محمد صمدیار، ۷ سال حبس تعزیری، ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در فضای مجازی، ۷۴ ضربه شلاق.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید