خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  معوقات مزدی پرسنل آتش‌نشانی خرم‌آباد و کارگران «مهرپوش آوالان»/ پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان

معوقات مزدی پرسنل آتش‌نشانی خرم‌آباد و کارگران «مهرپوش آوالان»/ پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان

خبرگزاری هرانا – پرسنل آتش‌نشانی شهرداری خرم‌آباد و کارگران «مهرپوش آوالان» در سنندج از تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی خود خبر دادند، بنا بر خبری دیگر، نمایندگانِ بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان می‌گویند که مسئولان به وعده‌های خود در زمینه پرداخت پاداش پایان خدمت عمل نکردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، برخی از پرسنل آنش‌نشانی شهرداری خرم‌آباد از وضعیت حقوق و مزایا راضی نیستند و می‌گویند سه ماهه حقوق نگرفته‌اند و با اینکه ماهیانه ۲۴۰ ساعت اضافه‌کار می‌مانند اما این بخش را هم حذف کرده‌اند.

آنان ادامه دادند: “همیشه اضافه‌کار گرفته‌ایم، چون حق‌مان است اما به تازگی آن را قطع کرده‌اند. هر ماه باید ۱۴۰ ساعت اضافه‌کار داشته باشیم که ما ۱۰۰ ساعت بیشتر از آن هم فعالیت می‌کنیم اما دریغ از دیده شدن این کارها”!

پرسنل آنش‌نشانی شهرداری خرم‌آباد افزودند: “اکثر نیروهای آتش‌نشانی خرم‌آباد نیروی رسمی هستند و با اینکه حساس‌ترین نقطه هر شهر آتش‌نشانی است و باید در اولویت باشیم اما توجه چندانی به ما نمی‌شود. در آتش‌سوزی‌های خانگی ۴۰۰۰ سم وجود دارد که وارد ریه‌ها می‌شود و در چند وقت اخیر فقط یک روز ۱۶ مورد آتش‌سوزی اراضی کشاورزی، باغ، خانگی، مغازه و… داشته‌ایم. حادثه پلاسکو را همگان به یاد دارند و هر روز از این گونه اتفاقات با درصد کم و زیاد در جای جای ایران رخ می‌دهد”.

ـنان در پایان گفتند: “آتش‌نشانی کاری سخت و زیان‌آور است اما در اینجا بعد از سه ماه ندادن حقوق، یک پایه حقوق به ما می‌دهند. مشکلی با یکی دو ماه تأخیر در پرداخت حقوق نداریم اما اینکه حق‌مان را نادیده می‌گیرید، ناراحت می‌شویم”.

تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران «مهرپوش آوالان»

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، کارگرانِ «مهرپوش آوالان» در استان کردستان از فقدان قراردادهای شغلی انتقاد دارند.

کارگران این کارخانه که کارش چاپِ کاغذ MDF است، می‌گویند: “حدود هشتاد نفر هستیم که بدون قرارداد کار می‌کنیم و این مساله برای ما نگرانی‌هایی به وجود آورده است؛ چراکه می‌ترسیم هر آن تعدیل شده و بیکار شویم”.

این کارگران با بیان اینکه به هیچ‌ وجه «امنیت شغلی» نداریم، می‌گویند: “چون قرارداد نداریم دستمان به هیچ جا بند نیست”.

این کارگران همچنین از تاخیر در پرداخت دستمزدها انتقاد دارند و می‌گویند: “گاهی دستمزدهای ما با ماه‌ها تاخیر پرداخت می‌شود. این تاخیر زندگی ما را دچار مشکل می‌کند و برنامه‌ریزی‌های مالی ما را به هم می‌ریزد”.

جماعتی (مدیر تولید کارخانه) در ارتباط با انتقادات کارگران گفت: “در این شرایط اقتصادی مملکت، ۸۰- ۸۵ کارگر بیمه شده داریم که مطالبات آنها منظم پرداخت می‌شود و فرم‌های مفاصاحساب‌شان موجود است”.

وی در ارتباط با بحث نبود قراردادهای شغلی ضمن تایید مطلب گفت: “در مورد بحث قراردادها باید بگویم چون نمی‌توانیم آینده را تضمین کنیم و نمی‌دانیم که آیا قادر خواهیم بود مواد اولیه را تامین کنیم یا نه، نمی‌توانیم قرارداد داشته باشیم؛ با شرایط وانفسای اقتصاد، تولید دچار مشکل است؛ همین الان هم تولیدِ با ظرفیت کامل نداریم. ما به خاطر نبودِ مواد اولیه و بحث سرمایه در گردش، مشکلات عدیده‌ای داریم. وضعیت ارز هم که اظهرمن‌الشمس است و خودتان می‌دانید. بانک‌های اروپایی هم برای ما گشایش اعتبار نمی‌کنند و نمی‌توانیم مواد اولیه خریداری کنیم”.

جماعتی در ارتباط با تاخیر در پرداخت دستمزدها گفت: “به خاطر نبود سرمایه در گردش، مشکل برگشتِ پول را داریم و در شرایط این چنینی، گاهی تاخیر پیش می‌آید ولی این تاخیر زیاد نیست؛ حداکثر یک ماه دیرتر مطالبات را پرداخت می‌کنیم. همین الان فقط یک ماه از پرداخت‌ها عقبیم؛ این هم در شرایط فعلی کشور طبیعی‌ است”.

پرداخت نشدن پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۴ مرداد ۱۳۹۷، نمایندگان بازنشستگان دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور از خلف وعده‌ها انتقاد کردند.

این بازنشستگان که در سال ۹۶ خدمت سی ساله آنها به پایان رسیده، چهاردهم مرداد به تهران آمدند و مقابل ساختمان مرکزی دانشگاه فرهنگیان تجمع کردند؛ روز بعد نیز با مدیران سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور دیدار کردند؛ در آن نشست قرار شد به زودی پاداش پایان خدمت آنها پرداخت شود.

حال نمایندگان بازنشستگان می‌گویند: “مدیران سازمان مدیریت وعده دادند که به زودی معوقات ما را پرداخت کنند؛ آنها گفتند ۱۴ میلیارد تومان به دانشگاه فرهنگیان اختصاص می‌دهیم تا صرف پرداختِ پاداش پایان خدمتِ بازنشستگان ۹۶ شود؛ حتی نوبخت اعلام کرد همزمان با پرداخت قسط دومِ پاداش پایان خدمت فرهنگیان، پاداش پایان خدمت بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان نیز پرداخت می‌شود. حالا پنج روز است که قسط دوم را برای معلمان بازنشسته ریخته‌اند اما ریالی به حساب ما واریز نشده است”.

این بازنشستگان می‌گویند: “بارها پیگیری کردیم اما هنوز مشخص نیست علیرغم گذشت ۱۵ ماه از پیشینه بازنشستگی، چه زمان قرار است معوقات ما را بپردازند”.

آنها با انتقاد مجدد از خلف وعده‌ها افزودند: “تا همین حالا نیز به اندازه کافی مطالباتِ ما بی‌ارزش شده‌است؛ اگر بیش از این تعلل کنند، دیگر چیزی از قدرت خریدِ معوقات ما باقی نمی‌ماند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید