خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی و بیکاری کارگران در ۳ واحد صنفی

معوقات مزدی و بیکاری کارگران در ۳ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – مدیرکل پروژه راه آهن حوزه آذربایجان با بیان اینکه حقوق اردیبهشت ماه کارگران گسترش آهن راه پرداخت شده است، گفت که “دولت حقوق خرداد ماه به صورت اروراق اسناد خزانه پرداخت کرده است”. این درحالی‌ست که پیمانکار طرح می‌گوید که “این اوراق اصلا به فروش نمی‌رود”. بنا بر خبری دیگر حدود ۳۰۰ مهمانداران شاغل در شرکت «ماربین» ۱ ماه حقوق معوقه از کارفرما طلب دارند. همچنین کارگران بیکار شده کارخانه کاشی نیلو خواستار بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه خود از سرمایه‌گذار جدید شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷، شاهپور ارصلانی (مدیرکل پروژه راه آهن حوزه آذربایجان) گفت: “حقوق اردیبهشت ماه کارگران گسترش آهن پرداخت شده است. حقوق خردادماه هم به صورت اوراق اسناد خزانه و تبدیل این اوراق پرداخت خواهد شد”.

وی در مورد پیامک‌هایی که به کارگران ارسال شده بود، گفت: “پیام‌های ارسالی که کارگران تهدید پیمانکار تلقی کردند، در حقیقت پیام اطلاع رسانی بوده است. طبق قانون کار، کارگرانی که در محل کار حاضر می‌شوند اما کار نمی‌کنند؛ کارکردی برای آن‌ها رد نخواهد شد.

در ادامه طاهر عتیق (مدیر پروژه گسترش آهن راه تبریز) در واکنش به صحبت‌های مدیرکل پروژه راه آهن حوزه آذربایجان گفت: “صورت وضعیت‌های مالی پیمانکار از سوی دولت با تاخیر پرداخت می‌شود. در حقیقت این دولت است که باید از طریق بودجه طرح‌های عمرانی به این مشکل پایان دهد. این مسئله تنها مربوط به گسترش آهن راه نیست. هر ۱۲ شرکت پیمانکاری در خطوط ابینه راه آهن با این مشکل روبه رو هستند”.

وی ادامه داد: “دولت حقوق خرداد ماه کارگران به صورت اوراق اسناد خزانه به پیمانکار پرداخت کرده است. اما این اوراق اصلا فروش نمی‌رود”.

کارگران گسترش آهن راه در آذربایجان شرقی در ماه گذشته به دلیل معوقات مالی دست به اعتصاب ۶ روزه و تجمع مقابل راه‌آهن تهران و فرمانداری تبریز زده بودند.

معوقات مزدی ۳۰۰ مهمانداران شرکت «ماربین»

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷، یکی از مهمانداران شاغل در شرکت «ماربین» از پرداخت یک ماه از مجموع دوماه معوقات مزدی حدود ۳۰۰ مهماندار پیمانکاری این شرکت خبر داد.

یکی از کارگران مهماندار در این خصوص گفت: “صبح امروز شنبه (۲۰ مرداد ماه) کارفرمای شرکت ماربین پیمانکار نیروی انسانی شرکت رجا معادل یک ماه از مجموع دو ماه معوقات مزدی آنها را پرداخت کرده است”.

این کارگران که شمار آنها به حدود ۳۰۰نفر می‌رسد، درباره سرنوشت دیگر مطالبات خود می‌گویند: “در حال حاضر به غیر از یک ماه معوقات مزدی پرداخت شده که مربوط به خرداد ماه سال جاری است، هنوز دستمزد تیر را طلبکارند”.

او در ادامه گفت: “مهمانداران تحت مسئولیت شرکت «ماربین» که دارای سوابق کاری ۱۰ تا ۱۵ ساله هستند و در محور ریلی اهواز ، گرگان، زاهدان و شیراز فعالیت می‌کنند”.

او با بیان اینکه کارگران مهماندار شاغل در شرکت رجا هر ماهه حقوق خود را با تاخیر دریافت می‌کنند، افزود: “دست‌کم دو هزار نفر از مهمانداران شاغل در شرکت راه‌آهن رجا که تحت مسئولیت چندین شرکت پیمانکاری به کارهای خدمات‌دهی به مسافران یا همان شغل مهمانداری مشغول‌اند، مطالبات مزدیشان چند ین ماه به تاخیر افتاده است”.

وی با ابراز نگرانی از امنیت شغلی همکارانش گفت: “یکی از مشکلات صنفی آنها نداشتن امنیت شغلی به سبب داشتن قراردادهای کوتاه‌مدت است که در نتیجه آن جرات اعتراض را از کارگران مهماندار سلب کرده است”.

این کارگر پرداخت مابقی معوقات حقوقی کارگران را برای تامین معاش در شرایط اقتصادی کنونی ضروری دانست و اضافه کرد: “امید وارم کارگران با همراهی مسئولان شرکت رجا بتوانند مابقی مطالبات قانونی خود را از کارفرما بگیرند”.

کارگران بیکار شده «کاشی نیلو»خواستار بازگشت به کار شدند

به گزارش ایلنا، مورخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۷، کارگران بیکار شده کارخانه «کاشی نیلو» که به دنبال بازگشت به کار و دریافت مطالبات مزدی خود هستند، می‌گویند: “اخیرا این واحد تولیدی به بخش خصوصی واگذار شده و ما خواستار بازگشت به کار و دریافت مطالبات معوقه خود هستیم”.

در این زمینه صالحی (معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری فرماندار نجف‌آباد) در خصوص وضعیت کارخانه کاشی نیلو گفته است که با راه‌اندازی خطوط جدید همه کارگران به کار سابق خود بازمی‌گردند.

او افزود: “در حال حاضر حدود ۴۰ نفر از نیروی رسمی کارخانه مشغول کارند و تعداد ۳۰۰ نفر هم درحال دریافت مقرری بیمه بیکاری هستند”.

به گفته این مسئول؛ فعلاً بخشی از معوقات جاری کارگران این واحد پرداخت‌ شده اما هنوز معوقات قبلی باقیمانده است.

صالحی همچنین اظهار داشت: “سعی همه مسئولان مربوطه در رابطه با کارخانه کاشی نیلو آن است که ضمن پرداخت مطالبات کارگران، خطوط تولید به شرایطی مناسب برسند تا کارگران نیز دوباره مشغول به فعالیت شوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید