خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  دادگاه انقلاب تنکابن حکم ۸ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه را صادر کرد/ اسناد

دادگاه انقلاب تنکابن حکم ۸ تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه را صادر کرد/ اسناد

خبرگزاری هرانا – دادگاه انقلاب تنکابن حکم هشت تن از شهروندان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دی ماه سال گذشته در این شهر را به صورت گروهی صادر کرد. بر اساس احکام صادر شده، ۴ تن از این افراد هر یک به ۵ ماه حبس تعزیری و ۲ تن نیز هر یک به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. ۲ تن دیگر نیز به ۱۲ روز حبس تعزیری محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، حکم ۸ تن از معترضان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه در شهرستان تنکابن توسط دادگاه انقلاب تنکابن به ریاست قاضی کاویان‌پور و به صورت گروهی صادر شد.

اتهام ۶ تن از این افراد “توهین به رهبری” و ۲ تن دیگر نیز “تبلیغ علیه نظام” عنوان شده است.

دادگاه درباره اتهام تمامی افراد به گزارش مراجع انتظامی، تصاویر و بازبینی فیلم تجمعات اعتراضی در شهر تنکابن استناد کرده است.

اسامی این افراد “سلیم صادقی، صادق مهدی رودی، فاطمه دینار سرایی، مهین تاج احمدپور، کمال داوودی، مصطفی جانی پور، امیرحسین سهامی” و رحیم علی محمود سلطانی” توسط هرانا احراز شده است.

پیش‌تر ۵ تن از بازداشت شدگان با تودیع وثیقه و یک تن نیز با قرار کفالت تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند. ۲ تن دیگر از این شهروندان به دلیل عجز از تودیع وثیقه همچنان در بازداشت به سر می‌بردند.

رونوشت احکام صادر شده برای این افراد در ادامه می‌آید:

۱- فاطمه دینار سرایی، فرزند یحیی، متولد ۱۳۷۱، اهل و ساکن تنکابن، شغل: بیکار، به اتهام توهین به رهبری به ۱۲ روز حبس محکوم شده است.

۲- مهین تاج احمدپور، فرزند مراد، متولد ۱۳۵۱، ساکن تنکابن، شغل: دستفروش، به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

۳- رحیم علی محمود سلطانی، فرزند هوشنگ، متولد ۱۳۴۰، متاهل، شغل: دستفروش، آزاد با قرار وجه التزام، به اتهام توهین به رهبری به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

۴- صادق مهدی رودی، فرزند سلیمان، متولد ۱۳۶۷، اهل و ساکن تنکابن، شغل: فعال در بخش تاسیسات ساختمان، به اتهام توهین به رهبری به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

۵- کمال داوودی، فرزند علی، مشهور به سینا، متولد ۱۳۶۴، اهل و ساکن تنکابن، شغل: نقاش، به اتهام توهین به رهبری به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

۶- سلیم صادقی، فرزند غلام‌عباس، متولد ۱۳۶۴، شغل: دستفروش، متاهل، به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۴ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

۷- مصطفی جانی‌پور، فرزند یعقوب، متولد ۱۳۷۰، متاهل، اهل و ساکن رودسر، شغل: سنگ‌کار، به اتهام توهین به رهبری به ۱۲ روز حبس محکوم شده است.

۸- امیرحسین سهامی، فرزند محمدجواد، متولد ۱۳۶۷، اهل شیراز، ساکن تنکابن، شغل: آرایشگر، به اتهام توهین به رهبری به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

هرانا پیشتر در گزارش مربوط به اردیبهشت ماه ۹۷ از صدور حکم معترضان بازداشت شده در اعتراضات سراسری دیماه در شهرستان تنکابن توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو تنکابن به ریاست قاضی ابراهیمی و به صورت گروهی خبر داده بود.

بر اساس احکام صادر شده در آن تاریخ توسط شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری دو تنکابن ، ۲ تن از این افراد هر یک به ۶ ماه حبس تعزیری و ۴ تن هر یک به ۳ ماه حبس تعزیری محکوم شدند و ۲ تن دیگر نیز تبرئه شدند.

پیش از نیز سه تن دیگر به نام‌های “سینا نوروزی”، “هادی رحمانی گرمارودی” و “پریا دینارسرائی” که در رابطه با همین پرونده بازداشت شده بودند هر کدام به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده بودند.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به بازداشت شدگان تنکابن به گزارشگر هرانا گفته بود: “افراد بازداشت شده حین دستگیری و بازجویی به شدت مورد آزار و بدرفتاری جسمی و روانی قرار گرفته‌اند”.

هرانا پیش‌تر از بازداشت این معترضان خبر داده بود. همچنین در تاریخ ۱۷ اسفندماه سال گذشته نیز جلسه دادگاه عده‌ای دیگر از بازداشت شدگان تنکابن برگزار شد.

در اعتراضات زمستان سال گذشته که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید