خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۳ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن، گروهی از کارگران شاغل در مجتمع کشت وصنعت هفت تپه و جمعی از بازنشستگان دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور در تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، منابع خبری در نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن از گسترده شدن اعتراضات صنفی کارگران این واحد خبر می‌دهند.

منابع خبری کارگری در نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌آهن از گسترده شدن اعتراضات صنفی کارگران این واحد خدماتی خبر می‌دهند.

این کارگران که تعداد آنها تا حدود ۷ هزار نفر برآورد شده است، می‌گویند: “امروز اعتراض صنفی کارگران خطوط ابنیه فنی کشور با همراهی کارگران حوزه احمداباد هرمزگان و نگهداری ایستگاه ابومسلم و چند ایستگاه دیگر گسترده‌تر شده است”.

به گفته یکی از کارگران، تشدید اعتراضات کارگری در حالی از روز جمعه (۲۹ تیرماه) ادامه دارد که پیش از این کارگران ایستگاه نیشابور، سبزوار، کاشمر و عطار ، کارگران خطوط ابنیه راه‌آهن زنجان و مناطق ریلی هرمزگان (سیرجان)، اسلامشهر تهران، کرج، لرستان، آذربایجان، زاگرس، شاهرود، دامغان و سمنان دست به اعتراض صنفی زده بودند اما نتیجه‌ای دربرنداشته است.

کارگران معترض در ادامه سخنان خود با بیان اینکه کارگران در اجتماع امروز خود همچنین خواستار دریافت مطالبات صنفی خود هستند، افزودند: “اگر دست‌کم سه ماه معوقات مزدی آنها به صورت کامل پرداخت شود، دلیلی برای استمرار این اعتراض صنفی وجود ندارد”.

کارگران خطوط ابنیه فنی تاکید کردند: “سایر خواسته‌های صنفی ما «عقد قرارداد مستمر و دائم»، «شکل‌گیری نهاد مستقل کارگری»، «تامین امنیت شغلی کارگران و جلوگیری از اخراج بی‌رویه»، «دادن حق اعتراض و بیان مشکلات صنفی از سوی کارگران»، «مشخص شدن زمان پرداخت حقوق در هر ماه» و «رفع مشکلات بیمه تکمیلی» است که تاکنون اهمیتی از سوی مسئولان به این حقوق قانونی داده نشده است”.

شرکت پیمانکاری «توسعه و صنعت»، «گسترش آهن‌راه»، «تراورس» و «جوش گستر» ازجمله شرکت‌های پیمانکاری خطوط ابنیه فنی راه‌آهن کشور هستند که دست‌کم ۷ هزار کارگر تحت مسئولیت این شرکت‌ها در خطوط ریلی مشغول کارند.

کارگران مجتمع هفت‌تپه دست به اعتراض صنفی زدند

به گزارش ایلنا، از روز جمعه تاکنون گروهی از کارگران شاغل در «مجتمع کشت وصنعت هفت تپه» در انتقاد به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات معوقه خود، دست به اعتراض صنفی زده‌اند.

تعدادی از کارگران حاضر در تجمع امروز به خبرنگار ایلنا گفت: “از روز جمعه (۱۲ مردادماه) برای معوقات مزدیمان در محوطه کارخانه مقابل دفتر مدیریت تجمع کرده‌ایم اما هربار به جز وعده‌، سخن دیگری از زبان کارفرما و مسئولان مربوطه نشنیدیم”.

او ادامه داد: “در نتیجه ادامه همین وضعیت به ناچار دو روز گذشته نیز در محدوده دفتر مدیریت که در محوطه کارخانه قرار دارد، جمع شدیم تا بلکه این بار وعده‌هایی تکراری رنگ اجرایی به خود بگیرد”.

براساس اظهارات این کارگر آذرآب، دلیل اعتراض صنفی او و همکارانش، پرداخت نشدن دست‌کم ۲تا۳ ماه مزد معوقه از سوی کارفرماست.

کارگران این مجتمع که در بخش‌های کشاورزی و صنعتی مشغول کارند، در ادامه گفتند: “هر یک از ما کارگران دست‌کم دارای سه سر عائله هستیم و تامین مخارج زندگی در شرایط فعلی اقتصادی کشور بسیار برایمان سخت شده است”.

به ادعای این کارگران، کارفرما در پاسخ به پیگیری‌های کارگران گفته است شرایط فعلی اقتصاد کشور باعث تاخیر در پرداخت دستمزد کارگران شده است. سوال ما از کارفرما این است چرا شرکت‌های همجوار هفت تپه همانند کاغذسازی پارس، پاک چوب و کارون با وضعیت اقتصادی فعلی کشور مشکل پرداخت حقوق ندارند و برخی از شرکت‌ها حتی حقوق برج ۴ را پرداخت کرده‌اند؟ این همه بی‌سرو سامانی در پرداخت حقوق می‌تواند دلایلی دیگری داشته باشد.

کارگران مجتمع کشت وصنعت هفت تپه همچنین به شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی از سوی شرکای این مجتمع ابراز نگرانی کردند و در خاتمه گفتند: “در صورت صحت این شائبه ما مخالف این تقسیم اراضی و املاک هستیم”.

تجمع بازنشستگان دانشگاه فرهنگیان در تهران/ علیرغم ارزش کاهش پول ملی، پاداش پایان خدمت پرداخت نشد

به گزارش ایلنا، صبح امروز جمعی از بازنشستگان دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

صبح امروز (چهاردهم مرداد) جمعی از بازنشستگان دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور به تهران آمدند و در اعتراض به عدم پرداخت پاداش پایان خدمت، در محل دفتر مرکزی دانشگاه فرهنگیان تجمع کردند.

حاضران در تجمع که همگی در سال ۹۶ بازنشست شده‌اند، خواستار پرداخت پاداش پایان خدمت خود هستند و می‌گویند همین چند ماه تاخیر، ارزش سرمایه‌های نقدی ما را به زیر نصف کاهش داده‌است.

یکی از این بازنشستگان در تشریح مطالبات خود و همکارانش گفت: “معلمانی که در سال ۹۶ بازنشسته شده‌اند نیز شرایط مشابهی دارند و هنوز پاداش پایان خدمت خود را نگرفته‌اند؛ اما فرقش این است که برای پرداخت پاداش پایان خدمت معلمان ۳۴۰۰ میلیارد تومان منابع مالی پیش‌بینی شده و قرار است در سه قسط به آنها پرداخت شود که تاکنون نیز ۱۲۰۰ میلیارد تومان از این پرداخت‌ها انجام شده‌است”.

وی افزود: “برای ما بازنشستگانِ سال ۹۶ دانشگاه فرهنگیان که در سراسر کشور فقط ۱۷۶ نفر هستیم و در مجموع فقط ۳۰ میلیارد تومان بودجه لازم است؛ تاکنون هیچ تدبیری نیندیشیده‌اند و حتی تامین اعتبار هم نشده‌است”.

این بازنشسته دانشگاه فرهنگیان با تاکید بر نقش نادیده‌گرفتنیِ پاداش پایان خدمت در زندگی یک بازنشسته گفت: “امروز هرجا که مراجعه کردیم پاسخی نگرفتیم؛ مشخص نیست چه زمانی می‌خواهند معوقات ما را بپردازند؛ روز به روز از ارزش پول کاسته می‌شود و همین نگرانی‌های مار ا بیشتر کرده‌است”.

او ادامه داد: “بازهم به پیگیری‌ها و رایزنی‌ها هم از طریق دانشگاه فرهنگیان و هم از طریق سازمان مدیریت ادامه خواهیم داد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید