خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  ایرج محمدی و محمد امین آگوشی پس از ده سال حبس از زندان تبریز آزاد شدند

ایرج محمدی و محمد امین آگوشی پس از ده سال حبس از زندان تبریز آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – محمد امین آگوشی و ایرج محمدی دو زندانی امنیتی هم‌پرونده که در مهرماه سال ۸۶ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس در تبعید محکوم شده بودند روز جاری با پایان دوران محکومیت از زندان تبریز آزاد شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷ ایرج محمدی و محمد امین آگوشی دو زندانی هم پرونده محبوس در زندان تبریز که در مهر ماه سال ۸۶ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس در تبعید محکوم شده بودند با پایان دوران محکومیت خود از زندان تبریز آزاد شدند.

یک منبع نزدیک به آقای محمدی به گزارشگر هرانا گفت: “با به احتساب درآمدن ایام بازداشت، سرانجام امروز آقای محمدی و آگوشی پس از تحمل ۱۰ سال حبس در تبعید با پایان دوران محکومیت از زندان تبریز آزاد شدند.”

هفته گذشته هرانا در گزارشی از اعتصاب غذای ایرج محمدی به دلیل کارشکنی مسئولان و ممنانعت از آزادی وی علی رغم پایان محکومیت خبر داده بود.

لازم به یادآوری است محمد امین آگوشی در تاریخ اول مهرماه ٨۶ به اتهام جاسوسی و همکاری به نفع حکومت اقلیم کردستان بازداشت شد. ۷ ماه و ۲۰ روز در سلول های انفرادی قرارگاه رمضان وزارت اطلاعات واقع در شهرستان ارومیه جهت بازجویی بسر برد و پس از گدشت ۸ ماه از بازداشت خود با قرار وثیقه ی ۱۵۰ میلیون تومانی که از سوی شعبه ی ۲ بازپرسی دادسرای نظامی ارومیه توسط بازپرس پرونده آقای باغبان صادر شده بود، آزاد شد.

در اردیبهشت ماه سال ٨۶ با مراجعه به شعبه ی ۲ دادسرای نظامی شهرستان ارومیه به ریاست حافظ غفاری و قاضی پرونده آقای صمیمی، تفهیم اتهام و به اتهام محارب متهم شناخته شد و به زندان مرکزی ارومیه انتقال داده شد. پس از گذراندان ۴ ماه در زندان مرکزی ارومیه بعد از ۵ جلسه تشکیل دادگاه به ریاست حافظ غفاری با توهین حکم اعدام از طریق تیرباران صادر و اعلام گردید.

با اعتراض به حکم صادر شده، پرونده برای دادرسی به دیوان عالی کشور شعبه ی ۳۱ به ریاست محمد سلیمی انتقال داده شد و حکم اعدام از طریق تیر باران به استناد ماده ۱۰۹ قانون اساسی تایید گردید.

در سال ۱۳۸۹ پرونده برای اعاده ی دادرسی باز و به دیوان عالی کشور شعبه ی ۳۱ فرستاده شد و حکم اعدام از طریق تیر باران به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید تغییر پیدا کرد.

وی درمرداد ماه ۱۳۹۱ به زندان مرکزی زاهدان تبعید شده و بعد از یکسال موافقت دادستان دادسرای نظامی به مرخصی اعزام شد.

ایرج محمدی و محمد امین آگوشی، دو هم پرونده در فروردین سال گذشته از زندان زاهدان به زندان تبریز منتقل شدند.

همچنین ایرج محمدی نیز در بهمن ماه سال ۹۵ با نگارش نامه‌ای سرگشاده در مورد مخالفت با درخواست عفو خود نکاتی را تشریح کرد. آقای محمدی با بیان اینکه به دلیل تحمل هشت ماه سلول انفرادی و شکنجه در ابتدای بازداشت دچار بیماری اعصاب و روان شده، تاکید کرد دلایل عنوان شده «کذب محض» است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید