خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, زندانیان  >  صدور حکم ۸۱ سال حبس برای ۱۲ تن از دراویش گنابادی

صدور حکم ۸۱ سال حبس برای ۱۲ تن از دراویش گنابادی

خبرگزاری هرانا – ۱۲ تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم که پیشتر از حضور در جلسات دادگاه خودداری کرده بودند، توسط دادگاه انقلاب تهران جمعا به ۸۱ سال حبس تعزیری، ۸۱۴ ضربه شلاق و ۲۴ سال تبعید محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، ۱۲ نفر از درویشان گنابادی بازداشت‌شده در جریان حوادث گلستان هفتم با حکم دادگاه انقلاب جمعاً به ۸۱ سال حبس تعزیری، ۸۱۴ ضربه شلاق و ۲۴ سال تبعید محکوم شده‌اند.

نکته قابل توجه در حکم این درویشان، اعمال ماده ۲۳ (اختیار قاضی برای در نظر گرفتن مجازات تکمیلی) و صدور حکم ۲ سال تبعید برای تمامی آنان است.

احکام صادره برای این ۳۹ دویش گنابادی در ادامه می‌آید:

۱. سعید سلطانپور، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به زهک سیستان و بلوچستان

۲. محمد رضا درویشی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به نهاوندان

۳. محمد کریمایی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به سهرج

۴. علیرضا لک، ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه سلاق و ۲ سال تبعید به منوجان

۵. حبیب قنبری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به ایرانشهر

۶. مهدی ایزدپناه، ۵ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید به سیرجان

۷. مهرداد رضایی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به سرباز سیستان و بلوچستان

۸. منصور فرهودمند، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به طبس

۹. ابوالفضل آوازه، ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به میرجاوه

۱۰. علی قمری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به هیرمند

۱۱. محمود براکوهی، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به کهنوج

۱۲. حیدر تیموری، ۷ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال تبعید به خاش

پیش از این نیز سی و نه تن از دراویش گنابادی بازداشت شده در جریان حوادث گلستان هفتم توسط شعب ۱۵ و ۲۶ دادگاه انقلاب تهران جمعا به ۲۱۰ سال حبس تعزیری، ۱۵۵۴ ضربه شلاق و ۱۰ سال تبعید محکوم شدند.

روز سه‌شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۷ جعفری دولت‌آبادی دادستان تهران در خصوص پرونده دراویش زندانی از صدور ۳۳۰ فقره حکم از سوی شعب دادگاه انقلاب اسلامی خبر داد و در ادامه گفت: “در مورد بیست و پنج نفر از متهمانی که با حاضر نشدن در جلسه دادگاه، به عمد تلاش می‌کردند مانع محاکمه شوند، دادگاه با ابلاغ واقعی وقت رسیدگی به متهمان، طبق مقررات دادرسی کیفری اتخاذ تصمیم نمود و حکم به نحو حضوری صادر گردید”.

لازم به یادآوری است، از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال گذشته حضور پر تعداد نیروهای امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد و صدها تن زخمی و بازداشت شدند؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مأمورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

در حالی که مسئولان قضایی و انتظامی تعداد بازداشت شدگان را ۳۰۰ تن اعلام کرده بودند، کمیته پیگیری دراویش زندانی لیستی از مشخصات ۳۲۴ تن از بازداشت شدگان را منتشر کرد. این منبع تعداد بازداشتی‌ها را بسیار بیشتر از این رقم برآورد می‌کند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید