خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران به حبس و شلاق محکوم شد

پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران به حبس و شلاق محکوم شد

خبرگزاری هرانا – پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران در دادگاهی به ریاست قاضی مقیسه به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پدرام پذیره نائب رئیس شورای صنفی دانشگاه تهران که در ایام اعتراضات دیماه سال گذشته بازداشت شده بود، در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی مقیسه به ۷ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

بازداشت گسترده دانشجوبان عضو شورا های صنفی دانشگاه تهران از جمله پدرام پذیره در پی “اعتراضات دیماه” پس از اتمام جلسه مشترک فعالان دانشجویی با رئیس زندان در خصوص دانشجویان بازداشت شده  در جریان اعتراضات دیماه ۹۶ صورت گرفت.

هرانا در گزارشات قبلی خود به بازداشت آقای پذیره و تعداد دیگری از دانشجویان دانشگاه تهران در همان روز اشاره کرده بود.

آقای پذیره در تاریخ ۲۸ بهمن‌ماه سال گذشته نیز طی تماس تلفنی جهت تکمیل مراحل بازپرسی به شعبه ۴ دادسرای اوین احضار شده بود. این فعال صنفی روز ۳۰ بهمن‌ماه ۹۶، در شعبه خواسته شده حضور یافت ولی به دلیل تغییر قرار کفالت وی به وثیقه، مجددا  بازداشت و دو روز بعد با قرار وثیقه آزاد شد.

پروانه سلحشوری رییس فراکسیون زنان مجلس از تهیه فهرست بیش از ۱۵۰ نفر از دانشجویانی که در جریان اعتراضات دیماه سال قبل و پس از آن بازداشت شده‌اند، خبر داد و با اشاره به نقش وزارت اطلاعات در صدور احکام قضایی برخی دانشجویان، گفت که فقط در چند دانشگاه برای ۱۷ نفر از دانشجویان احکام قضایی صادر شده و آمار ۵ نفره ارائه شده ازسوی وزارت علوم نادرست است.

یش‌تر محمود صادقی رئیس فراکسیون شفاف‌سازی مجلس گفته بود: “پرونده‌ی دانشجویان بازداشتی با اتهاماتی همچون تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی تشکیل شده است”.

به گفته‌ی محمود صادقی دو شعبه از شعبات دادگاه انقلاب مسئولیت رسیدگی به پرونده‌های دانشجویان بازداشتی را بر عهده دارند.

در اعتراضات اخیر که بعضا با عنوان «اعتراضات دیماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند.

طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند، بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد، حدود پنج هزار نفر از جمله حداقل یکصد دانشجو نیز بازداشت شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید