خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  ادامه اعتراضات کارگران شرکت گسترش آهن راه

ادامه اعتراضات کارگران شرکت گسترش آهن راه

خبرگزاری هرانا – کارگران قراردادی شرکت گسترش آهن راه ظهر امروز بعد از شش روز اعتصاب، در ایستگاه راه‌آهن تبریز تجمع کردند. مدیرکل راه‌آهن حوزه آذربایجان گفت که پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت و برگه تسویه حساب را به دستگاه‌های ذیربط ارایه کند. همزمان، کارگران قراردادی شرکت گسترش آهن راه صبح امروز در مقابل فرمانداری تجمع کردند. مدیر کل راه‌آهن آذربایجان از جانب فرماندار تبریز مامور شد تا صبح فردا برای پیگیری مطالبات کارگران به تهران بیاید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران قراردادی شرکت گسترش آهن راه روز گذشته بعد از شش روز اعتصاب، برای پیگیری مطالباتشان در ایستگاه راه آهن تبریز تجمع کردند و شب را در ایستگاه ماندند. اعتصاب این کارگران از حوزه سلماس شروع شده و در طول هفته به حوزه‌های تبریز، صوفیان، عجب‌شیر، مرند و شفاخانه کشیده شده‌ است. این کارگران به عدم پرداخت حقوق معوقه، کاهش ضریب سختی کار از طرف شرکت گسترش آهن راه و عدم تسویه مطالباتشان از طرف کارفرمای سابق این شرکت (تراورس) معترض هستند.

پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت کند

شاپور ارصلانی (مدیرکل راه‌آهن حوزه آذربایجان) گفت: “به دنبال اعتراضات اخیر کارگران خطوط ریلی آذربایجان به دلیل معوقات مزدی، جلسه‌ای در استانداری تشکیل و مقرر شد راه‌ آهن و شرکت پیمانکار نسبت به تامین منابع مالی و پرداخت حقوق معوق آنان اقدام کند”.

وی با بیان اینکه حدود ۶۰۰ نفر از کارگران شاغل در راه‌آهن منطقه آذربایجان ۲ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند، اظهار داشت: “یکی دیگر از مطالبات صنفی کارگران خطوط ریلی آذربایجان پرداخت حق سنوات آنان از سوی پیمانکار قبلی است که مقرر شد نمایندگان‌شان از طریق اداره کار اقدام کنند تا بعد از صدور حکم قضایی، راه‌آهن از محل ضمانت‌نامه شرکت پیمانکار، مطالبات آنان را پرداخت کند”.

ارصلانی ادامه داد: “پیمانکار موظف است تمام مطالبات کارگران را پرداخت و برگه تسویه حساب را به دستگاه‌های ذیربط ارایه کند تا راه‌آهن نیز ضمانت‌نامه وی را عودت کند”.

همچنین در این خصوص معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی مدعی شد: “پیگیر پرداخت مطالبات مزدی رانندگان و کارگران راه‌آهن منطقه آذربایجان هستیم”.

رحیم شهرتی‌فر افزود: “در حال مکاتبه با راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران هستیم تا مطالبات و معوقات رانندگان و کارگران راه‌آهن پرداخت و مشکل به سرعت حل شود”.

راه‌آهن آذربایجان به عنوان یکی از نواحی نوزده‌گانه راه‌آهن ایران در محورهای تبریز – میانه، تبریز- جلفا، تبریز- رازی، مراغه – ارومیه و در آینده نزدیک میانه – بستان آباد فعال است و خطوط ریلی این ناحیه به حدود یک هزار و ۱۰۰ کیلومتر می‌رسد.

فرماندار تبریز: مدیرکل راه‌آهن حوزه آذربایجان برای پیگیری مطالبات کارگران گسترش آهن‌راه عازم تهران می‌شود

کارگران قراردادی شرکت گسترش آهن راه صبح امروز در مقابل فرمانداری تجمع کردند. مدیر کل راه‌آهن آذربایجان از جانب فرماندار تبریز مامور شد تا صبح فردا برای پیگیری مطالبات کارگران به تهران بیاید.

کارگران قراردادی شرکت گسترش آهن راه که شب گذشته را پس از ۶ روز اعتصاب در ایستگاه راه آهن تبریز تجمع کرده بودند؛ صبح امروز در مقابل فرمانداری تجمع کردند.

علیار راستگو (فرماندار تبریز) گفت: “کارگران گسترش آهن راه امروز مقابل فرمانداری آمده بودند. این کارگران حقوق‌شان قیمت بالایی نیست که بخواهد به تعویق بیفتد. امروز در جلسه‌ای که با حضور خود کارگران برگزار شد؛ صحبت‌های این کارگران شنیده شد. من هم به عنوان فرماندار استان و آقای نوروزی (رییس کمیسیون کارگری استانداری) به کارگران قول دادیم که پیگیر مطالباتشان خواهیم بود”.

وی ادامه داد: “این کارگران در سال ۹۷ تنها حقوق اردیبهشت را گرفته‌اند. شخصا با آقای مازیار یزدانی‌ (معاون فنی راه‌آهن تهران) صحبت کردم و از طرف دیگر آقای شاپور ارصلانی (مدیرکل راه آهن حوزه آذربایجان) موظف شدند که فردا به تهران بروند و مطالبات این کارگران را پیگیر شوند”.

راستگو در توضیح عملکرد شرکت گسترش آهن‌ راه گفت: “گسترش آهن‌ راه در گذشته قصد داشته است نیروی انسانی را تعدیل کند که کمیسیون کارگری استان وارد کار شد و مانع از این اقدام شد”.

وی در پایان اضافه کرد: “البته تنها مشکل این کارگران، حقوق معوق نیست بلکه شرکت تراوس که در گذشته با این کارگران قرارداد داشته است، تا امروز سنوات کارگران را پرداخت نکرده‌ است. من به عنوان مسئول این شهرستان پیگیر مطالبات این کارگران هستم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید