خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  تاخیر ۲ ماهه در پرداخت و افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی / مطالبات مزدی بازنشستگان و کارگران شهرداری تهران

تاخیر ۲ ماهه در پرداخت و افزایش حقوق مستمری‌بگیران تامین اجتماعی / مطالبات مزدی بازنشستگان و کارگران شهرداری تهران

خبرگزاری هرانا – نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت که چند ماهی است که حقوق مستمری‌بگیران با تأخیر پرداخت می‌شود و افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ هم در برخی از گروه‌ها تا ۲ ماه پرداخت نشده است. همچنین بنا بر خبری دیگر رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران از پرداخت نشدن مطالبات بازنشستگان و کارگران شهرداری تهران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از آنا، مورخ ۲۹ تیر ۱۳۹۷، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: “به علت مشکلات نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی، چند ماهی است که حقوق مستمری‌بگیران با تأخیر پرداخت می‌شود و افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ هم در برخی از گروه‌ها تا ۲ ماه پرداخت نشده است”.

علیرضا حیدری، نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه سازمان تامین اجتماعی برای حمایت از نیروی کار ایجاد شد، گفت: “پس انداز دستمزد کارگران در آن جا جمع می‌شود و برای آینده نیروی کار و حمایت اجتماعی از آن، این منابع مصرف می شود”.

وی با اشاره به منشاء شکل گیری سازمان تامین اجتماعی و مقررات مربوط به آن افزود: “اکنون حدود سه میلیون نفر پوشش حمایتی را از این سازمان دریافت می‌کنند که عمدتاً تعهد منابع آن باید از سوی دولت انجام شود و این حجم مطالبات انباشته شده مشکلات جدی را برای منابع تامین اجتماعی ایجاد کرده و این موجب کاهش حمایت‌ها و تعهدات شده است”.

نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه حدود ۶۰ تا ۶۲ درصد کل منابع سازمان تأمین اجتماعی به پرداخت مستمری اختصاص می‌یابد، گفت: “حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد هزینه ها هم به حوزه درمان اختصاص می‌یابد که با جمع هزینه‌های نیروی انسانی سازمان تأمین اجتماعی، حدود ۹۰ درصد هزینه ها را پوشش می دهد”.

حیدری افزود: “هر از چند گاهی قوانین مربوط به مصارف و منابع تأمین اجتماعی باید بازنگری شود تا پوشش های حمایتی کاهش نیابد”.

وی اضافه کرد: “باید هزینه ها را کنترل کنیم و به سمت تعادل منابع و مصارف پیش برویم”.

حیدری با بیان اینکه بر اساس قانون تأمین اجتماعی، ۷ درصد حق بیمه سهم کارگر، ۲۰ درصد سهم کارفرما و ۳ درصد سهم دولت است، گفت: “تعهداتی که قانوناً تکلیف سازمان تأمین اجتماعی بود و باید تا امروز اجرا می کرده ، انجام نداده از جمله بحث همسان سازی حقوق که به علت کمبود نقدینگی انجام نداده است”.

نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری افزود: “بر اساس قانون، پرداخت حق بیمه بر عهده کارفرماست و سازمان تأمین اجتماعی باید با ابزارهای قانونی، این کار را انجام دهد بنابراین دفترچه این سازمان تا زمانی که رابطه کارگری و کارفرمایی برقرار است معتبر می باشد”.

حیدری گفت: “به علت مشکلات نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی، چند ماهی است که حقوق مستمری بگیران با تأخیر پرداخت می شود و افزایش حقوق سال ۱۳۹۷ هم در برخی از گروه ها تا ۲ ماه پرداخت نشده است”.

وی افزود: “سازمان تأمین اجتماعی در بخش درمان با انباشتی از بدهی با طرف قراردادها مواجه است و این مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد”.

پرداخت مطالبات کارگران بازنشسته اولویت شهرداری تهران باشد

به گزارش ایسنا، مورخ ۳۱ تیر ۱۳۹۷، رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران از بی توجهی شهرداری تهران به پرداخت مطالبات بازنشستگان و کارگران گلایه کرد.

افشین حبیب زاده رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران صبح امروز ۳۱ تیرماه در تذکر پیش از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با بیان اینکه موضوع تذکر من به شهردار تهران است، گفت: “چهارشنبه هفته گذشته جمعی از رانندگان بازنشسته شرکت واحد اتوبوسرانی تجمع کردند و نسبت به عدم پرداخت ۳ درصد پس انداز حقوق‌شان و عدم پرداخت مطالبات در صندوق ذخیره کارکنان شهرداری انتقاد داشتند”.

وی با بیان اینکه کارگران بسیاری هستند که چندین ماه است که بازنشست شده‌اند؛ اما هنوز مطالبات‌شان را دریافت نکرده‌اند، افزود:‌ “شهردار تهران می‌بایست به مسئله پرداخت مطالبات کارگران و بازنشستگان توجه ویژه‌ای داشته باشد”.

رئیس فراکسیون کارگری شورای شهر تهران افزود: “لازم است شهردار تهران با توجه به شرایط نامساعد اقتصادی و آسیب‌ پذیر بودن کارگران توجه جدی به پیگیری پرداخت مطالبات آنها داشته باشد و آن را در اولویت قرار دهد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید