خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها  >  دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۵ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – امروز، حدود ۳۰۰ پرستار زن و مرد در مقابل ساختمان صندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری، تعدادی از هواداران تیم فوتبال استقلال تهران در مقابل وزارت ورزش و جوانان، جمعی از سهامداران پدیده شاندیز در مشهد، جمعی از کشاورزان در خرمشهر و اصفهان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، شماری از پرستاران امروز (شنبه) در اعتراض به عدم تعهد صندوق اعتباری نظام پرستاری و پرداخت نشدن مطالبات و سپرده های خود در مقابل ساختمان این صندوق تجمع کردند.

حدود ۳۰۰ پرستار زن و مرد امروز در مقابل ساختمان صندوق تعاونی اعتبار سازمان نظام پرستاری تجمع کردند و خواستار پرداخت وام ها وعده داده شده این صندوق یا بازپرداخت سپرده های خود شدند.

یکی از این پرستاران معترض در این تجمع که نخواست نامش ذکر شود، به خبرنگار ایرنا گفت: “همیشه شاهد کوتاهی نسبت به حقوق پرستاران در کشور هستیم و این قشر زحمتکش با توجه به مشکلات مختلف کاری، انتظار دارد سازمان نظام پرستاری حمایت بیشتری برای مطالبات معیشتی آنها داشته باشد”.

وی نسبت به نداشتن تعهد صندوق اعتباری نظام پرستاری به آورده این قشر در این صندوق انتقاد کرد و افزود: “در این صندوق، بیش از ۳ هزار پرستار از سطح کشور عضو هستند که برای دریافت وام های قرض الحسنه هر یک ۳۰ تا ۴۰میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کردندو انتظار داشتند با سررسید زمان اعلام شده و بعد از ۹ماه از سپرده گذاری حداقل معادل میزان سپرده خود از این صندوق وام دریافت کنند”.

وی اضافه کرد: “اکنون که زمان پرداخت وام رسیده است، این صندوق از پرداخت وام خودداری می کند و حتی اصل سپرده ما را نیز بر نمی گرداند”.

این پرستار گفت: “بسیاری از پرستاران برای دریافت وام های قرض الحسنه خود به میزان مبلغ سپرده بیش از ۹ ماه سرمایه و دسترنج خود را در این صندوق پس انداز کرده اند اما این تعاونی اعتباری در مهلت اعلام شده نسبت پرداخت وام تعدی ندارد و اکنون اصل سرمایه اعضا نیز توسط این موسسه پرداخت نمی شود”.

به گفته وی در صورت پرداخت نشدن مطالبات اعضا، روزهای آینده در مقابل سازمان نظام پرستاری تجمع خواهیم کرد.

تجمع شماری از پرستاران امروز در مقابل ساختمان نظام پرستاری تهران که محل صندوق تعاونی اعتبار این سازمان نیز هست انجام شد و برای تأمین امنیت تعدادی از ماموران نیروی انتظامی نیز در محل مستقر شدند.

مشکلی در پرداخت سرمایه سپرده گذاران وجود ندارد

محمد شریفی مقدم، معاون سازمان نظام پرستاری در واکنش به این تجمع در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: “تعاونی اعتباری نظام پرستاری با مجوز بانک مرکزی و نظارت وزارت تعاون در سال ۸۸ شروع به فعالیت کرد که در این مدت تمام شاخص های آن رشد صعودی و مثبت را داشته است”.

وی با بیان اینکه مجمع عمومی این تعاونی در سال ۹۶ (۲۰تیر) با حضور اعضا برگزار شد، ادامه داد: “در سال ۹۶ حدود ۷۶ میلیارد تومان وام (۵۰میلیارد از طریق سپرده و ۲۶ میلیارد از آورده تعاونی) به پرستاران پرداخت شد که این میزان نسبت به سال قبلی ( سال ۹۵) ۱۰۰درصد رشد داشته است”.

به گفته وی پرداخت وام در سالهای ۹۵ و ۹۴ به ترتیب ۳۵ و ۱۸ میلیارد تومان به سپرده گذاران بود که در مجمع عمومی اخیر (۲۰تیرماه) در گزارش بازرس و حسابرس قانونی هیچ تخلفی وجود نداشته است.

معاون سازمان نظام پرستاری کشور خاطر نشان کرد: “در حال حاضر تراز مالی این تعاونی رشد مثبت را نشان می دهد و همچنین ۳۰درصد سود سهام (اعضای سازمان نظام پرستاری )، خرداد ماه پرداخت شد”.

شریفی مقدم اضافه کرد: “در ماه اخیر تلاطم در بازار ارز، طلا و مسکن باعث شد تا بانکها محدودیت هایی در منابع داشته باشند اما در ماههای فروردین، اردیبهشت و خرداد ماه به روز سپرده و تسهیلات به اعضا پرداخت شده است”.

وی به جو روانی چند روز اخیر در خصوص این مجموعه اشاره کرد و اظهار داشت: “روز پنجشنبه (۲۱ تیرماه) تعدادی از اعضای سپرده گذار در صدد بودند تا سپرده آنها هر چه زودتر پرداخت شود که این موضوع باعث ایجاد جو روانی در این زمینه شد”.

معاون سازمان نظام پرستاری کشور ادامه داد: “طبیعتا در پرداخت وام ها یک منبع ورودی و خروجی وجود دارد که ورودی آنها از سپرده اعضا و وام گیرنده ها تامین می شود”.

وی گفت: “همین امروز به ۱۱ سپرده گذار مبلغ ۳۵۰میلیون تومان پرداخت شد اما شاهد ۳۰۰همکار پرستار که مبالغ خود را در این تعاونی سپرده گذاری کرده اند بودیم که تجمع کردند، به آنان اطمینن می دهم که در پرداخت مبالغ سهامداران هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت”.

به گفته وی میزان بازپرداخت این تعاونی در ماه حدود ۴میلیارد تومان است و افرادی که سپرده گذاری می کنند برای آنها هیچ مشکلی به وجود نمی آید.

شریفی مقدم از همکاران و سپرده گذاران این تعاونی خواست که به شایعات و جو روانی توجه نکنند.

به گفته او هم اکنون ۶ هزار عضو کلی و ۲۵هزار سهامدار در تعاونی اعتبار نظام پرستاری سپرده گذاری دارند.

هواداران استقلال مقابل وزارت ورزش تجمع کردند

به گزارش ایرنا، تعدادی از هواداران تیم فوتبال استقلال تهران به نشانه اعتراض به عملکرد وزارت ورزش و جوانان و مدیریت باشگاه در نقل و انتقالات آبی پوشان پایتخت مقابل وزارت ورزش و جوانان تجمع کردند.

معترضان پیش از ظهر امروز (شنبه) مقابل وزارت ورزش جمع شده و خواستار رسیدگی شخص وزیر به وضعیت نقل و انتقالات باشگاه استقلال شدند.

این در حالی است که مصدومیت طولانی «روزبه چشمی»، «داریوش شجاعیان»، «محسن کریمی» بازیکنان این تیم و «میثم تیموری» و «مرتضی آقاخان» بازیکنان جدید استقلال در کنار تمدید نشدن قرارداد «سرور چپاروف» و «مامه تیام» و احتمال پیوستن «مجید حسینی» به تیم ترابزون ترکیه و رفتن «امید ابراهیمی» به تیم الاهلی قطر؛ به شدت هواداران این تیم را نگران کرده است.

هواداران معترض تیم استقلال همچنین یکی دیگر از دلایل تجمع خود را پرسپولیسی بودن وزیر ورزش و مدیریت «رضا افتخاری» در راس باشگاه استقلال اعلام کردند.

هواداران تیم استقلال برای نخستین بار ۱۳ تیر ماه سالجاری به نشانه اعتراض به روند باشگاه در نقل و انتقالات مقابل وزارت ورزش و جوانان تجمع کرده بودند.

«مازیار ناظمی» رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت ورزش و جوانان و سخنگوی این وزارتخانه در جمع معترضان حاضر شد و برای دقایقی با آنها صحبت کرد که تجمع کنندگان او و فرزندش را به پرسپولیسی بودن متهم کردند.

اعتراض سهامداران پدیده شاندیز

به گزارش رادیو زمانه، پدیده شاندیز یکی از طرح‌های عمرانی بزرگ زمان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور پیشین در شهر مشهد بود. اما این طرح عمرانی که در ابتدا با سرعتی فوق‌العاده پیش رفت،‌ اکنون چهارمین سال بلاتکلیفی را از سر می‌گذارند.

سهامداران پدیده شاندیز شنبه در برابر استانداری خراسان دست به اعتراض زدند.

آنها می‌گویند که از بلاتکلیفی و شنیدن وعده‌هایی که به آنها عمل نمی‌شود، دیگر خسته‌اند.

شماری از دفترهای فروش سهام پدیده شاندیز به خاطر تخلف‌های گسترده دی ۱۳۹۳ بسته شد. اتهام مدیران این شرکت افزایش غیرواقعی ارزش سهام با استفاده از شرکت‌های دلالی و تبلیغات «فریب‌آمیز» ذکر شد.

پدیده شاندیز به علت دروغگویی از تبلیغ در صداوسیمای جمهوری اسلامی منع شد.

سازمان اراضی کشاورزی نیز اعلام کرد که پدیده شاندیز ۴۵ هکتار از زمین‌های خارج از محدوده شهری را به صورت غیرقانونی در اختیار گرفته و سپس آنها را به شهر مشهد الحاق کرده است.

اعتراض کشاورزان در خرمشهر و اصفهان

به گزارش رادیو زمانه، خرمشهر و آبادان به دلیل بی‌آبی و کیفیت پایین آب، از جمله شوری بالای آن در هفته‌های گذشته صحنه اعتراضات خونین بود.

نخلستان‌های این شهرها خشک شده‌اند و نخل‌ها بی‌سر.

شنبه شماری از کشاورزان غرب کارون در همبستگی با نخلداران خرمشهر و آبادان،‌ پمپ‌های آب خود را برای سه روز خاموش کردند.

مسئولان وعده داده‌اند که بحران آب در این مناطق را حل می‌کنند. فعالان محلی اما می‌گویند که هنوز این وعده‌ها عملی نشده‌اند.

در اصفهان نیز کشاورزان و باغداران غرب استان اعتراض کردند.

آنها که در برابر ساختمان سازمان آب اصفهان تجمع کرده‌بودند،‌ می‌گویند بی‌آبی باعث شده درخت‌هایشان خشک شود.

کشاورزان اصفهان نیز ماه‌ها است که معترضند. یکی از اعتراض‌های آنان طرح انتقال آب زاینده‌رود به یزد است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید