خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  هشت ماه حبس بیشتر برای محمد امین آگوشی و ایرج محمدی

هشت ماه حبس بیشتر برای محمد امین آگوشی و ایرج محمدی

خبرگزاری هرانا – محمد امین آگوشی و ایرج محمدی دو زندانی امنیتی هم‌پرونده که در مهرماه سال ۸۶ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس در تبعید محکوم شدند. در حالی که  تاریخ پایان محکومیت آنها ۱۲ مردادماه سال جاری تعیین شده بود اکنون از سوی مسئولان قضایی به آنها گفته شده باید ۸ ماه بیشتر در زندان بمانند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد امین آگوشی و ایرج محمدی دو هم‌پرونده و زندانی امنیتی تبعیدی در زندان مرکزی تبریز که هر یک به تحمل ۱۰ سال حبس در تبعید محکوم شده‌اند، روز پنج‌شنبه ۲۱ تیرماه حبس ۱۰ ساله‌شان به پایان می‌رسد.

یک منبع نزدیک به خانواده این زندانیان در گفتگو با گزارشگر هرانا گفت “این زندانیان پیش از تبعید نیز به مدت ۸ ماه در بازداشت به سر بردند. با این حال دادستان و قاضی اجرای احکام دادسرای نظامی ارومیه با بیان اینکه ایام بازداشت جزو دوران حبس محسوب نمی‌شود از آزادی این افراد در تاریخ مقرر ممانعت به عمل آورده و می‌گویند زندانیان مذکور باید ۸ ماه بیشتر در زندان باشند.

از این رو آقایان آگوشی و محمدی اعلام کردند که از فردا تا حل این مشکل در دادسرای نظامی تبریز تحصن خواهند کرد.”

در آبان ماه سال گذشته محمد امین آگوشی با نگارش نامه‌ای سرگشاده خطاب به مسئولان اتحادیه اروپا، کمیساریای عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران با برشمردن مصائبی که بر خود و خانواده اش در طی سالهای طولانی حبس رفته است خواستار آن شد تا برای پایان دادن به وضع غیرانسانی تحمیل شده بر خود، این افراد در گفتگوهایی که با مقامات ایرانی دارند تلاش کنند.

لازم به یادآوری است محمد امین آگوشی در تاریخ اول مهرماه ٨۶ به اتهام جاسوسی و همکاری به نفع حکومت اقلیم کردستان بازداشت شد. ۷ ماه و ۲۰ روز در سلول های انفرادی قرارگاه رمضان وزارت اطلاعات واقع در شهرستان ارومیه جهت بازجویی بسر برد و پس از گدشت ۸ ماه از بازداشت خود با قرار وثیقه ی ۱۵۰ میلیون تومانی که از سوی شعبه ی ۲ بازپرسی دادسرای نظامی ارومیه توسط بازپرس پرونده آقای باغبان صادر شده بود، آزاد شد.

در اردیبهشت ماه سال ٨۶ با مراجعه به شعبه ی ۲ دادسرای نظامی شهرستان ارومیه به ریاست حافظ غفاری و قاضی پرونده آقای صمیمی، تفهیم اتهام و به اتهام محارب متهم شناخته شد و به زندان مرکزی ارومیه انتقال داده شد. پس از گذراندان ۴ ماه در زندان مرکزی ارومیه بعد از ۵ جلسه تشکیل دادگاه به ریاست حافظ غفاری با توهین حکم اعدام از طریق تیرباران صادر و اعلام گردید.

با اعتراض به حکم صادر شده، پرونده برای دادرسی به دیوان عالی کشور شعبه ی ۳۱ به ریاست محمد سلیمی انتقال داده شد و حکم اعدام از طریق تیر باران به استناد ماده ۱۰۹ قانون اساسی تایید گردید.

در سال ۱۳۸۹ پرونده برای اعاده ی دادرسی باز و به دیوان عالی کشور شعبه ی ۳۱ فرستاده شد و حکم اعدام از طریق تیر باران به تحمل ۱۰ سال حبس تعزیری در تبعید تغییر پیدا کرد.

وی درمرداد ماه ۱۳۹۱ به زندان مرکزی زاهدان تبعید شده و بعد از یکسال موافقت دادستان دادسرای نظامی به مرخصی اعزام شد.

ایرج محمدی و محمد امین آگوشی، دو هم پرونده در فروردین سال گذشته از زندان زاهدان به زندان تبریز منتقل شدند.

همچنین ایرج محمدی نیز در بهمن ماه سال ۹۵ با نگارش نامه‌ای سرگشاده در مورد مخالفت با درخواست عفو خود نکاتی را تشریح کرد. آقای محمدی با بیان اینکه به دلیل تحمل هشت ماه سلول انفرادی و شکنجه در ابتدای بازداشت دچار بیماری اعصاب و روان شده، تاکید کرد دلایل عنوان شده «کذب محض» است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید