خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  دو تن از معترضان بازداشت شده در اعتراضات دیماه جهت تحمل حبس به زندان تبریز منتقل شدند

دو تن از معترضان بازداشت شده در اعتراضات دیماه جهت تحمل حبس به زندان تبریز منتقل شدند

خبرگزاری هرانا – دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه سال گذشته در تبریز که پیشتر توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” جمعا به یک سال حبس تعزیری محکوم شده بودند، روز شنبه هفته جاری جهت اجرای حکم راهی زندان تبریز شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷، رضا فرخی و محمد امامی مایان علیا، از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری دیماه سال گذشته، به ترتیب برای گذراندن ۷ و ۵ ماه حبس تعزیری به زندان تبریز منتقل شدند.

آقایان رضا فرخی و محمد امامی مایان علیا به همراه دو تن دیگر از معترضان بازداشت شده در تبریز به نام‌های “صدیق علی بیگی زاهد  و امیر ستاری روف  مورخ ۱۶ خردادماه در شعبه دو دادگاه انقلاب تبریز مجموعا به ۲۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند. احکام صادره در شعبه سوم دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عیناً تائید شد.

رضا فرخی فرزند فرامرز، ساکن تبریز، به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۷ ماه حبس تعزیری و محمد امامی مایان علیا، فرزند محمدرضا، ساکن تبریز، به اتهام “اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی” به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بودند.

لازم به اشاره است که امیر ستاری روف نیز دیروز سه‌شنبه  ۱۹ تیرماه ۱۳۹۷ جهت اجرای حکم راهی زندان تبریز شد.

از وضعیت اجرای حکم صدیق علی بیگی زاهد کماکان اطلاعی در دست نیست.

این افراد به علت حضور در تجمعات دی‌ماه سال گذشته در تاریخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۶ توسط مأموران امنیتی همراه با ضرب و شتم بازداشت و بعد از یک روز به دادسرای تبریز منتقل شدند و پس از آن به بند قرنطینه زندان تبریز محبوس شده بودند و پس از گذشت ۲۵ روز به طور موقت هر یک با قرار وثیقه صد میلیون تومانی تا زمان برگزاری دادگاه  آزاد شده‌اند.

پیشتر یک منبع نزدیک به این شهروندان در این خصوص به گزارشگر هرانا گفت: “این افراد یک روز در اداره اطلاعات مورد بازجویی همراه با توهین و ضرب و شتم قرار گرفتند، محمد امامی مایان علیا که تعدادی فیلم از اعتراضات مردم در دی‌ماه را در گوشی خود داشت و در برخی از کانال‌های تلگرامی عضو بود توسط مأموران در محل اعتراضات در تبریز بازداشت شد. در خصوص صدیق علی بیگی زاهد نیز چند تن از نیروهای لباس شخصی در حال ضرب و شتم یک دختر دانشجو بودند که با واکنش وی برای دفاع از دختر دانشجو مواجه شدند و با وی درگیر و سپس او را بازداشت کردند”.

این منبع نزدیک به این شهروندان در خصوص علت بازداشت رضا فرخی و امیر ستاری روف به هرانا گفت: “این افراد به دلیل دادن فراخوان شرکت در تجمعات اعتراضی در کانال‌های تلگرامی و حضور در محل اعتراضات دی‌ماه در میدان ساعت تبریز بازداشت شدند”.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور پیشتر در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید