خبرگزاری هرانا
امروز شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷, 25th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۱۶ ساعت ۱۳:۵۹:۲۸

    خانه  > slide, اعدام  >  یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد

یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اعدام شد

خبرگزاری هرانا –  صبح امروز، یک زندانی متهم به “قتل” در زندان مرکزی زاهدان که روز گذشته جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده بود، اعدام شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز شنبه ۱۶ تیرماه ۱۳۹۷، حکم اعدام یک زندانی در زندان مرکزی زاهدان اجرا شد.

هویت این زندانی “نعیم مندوزهی” متولد سال ۱۳۴۹، متاهل و دارای ۹ فرزند، از بند ۶ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

این زندانی روز پنجشنبه ۱۴ تیرماه ۱۳۹۷، جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شده بود.

“نعیم مندوزهی” اهل افغانستان و به اتهام “قتل” به اعدام محکوم گردید.

وی در سال ۱۳۸۷ بازداشت شده بود.

اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم خبر توسط مراجع رسمی اطلاع رسانی نشده است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید