خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۵ واحد صنفی / دوهزار واحد ریسندگی کاشان در آستانه تعطیلی

معوقات مزدی کارگران در ۵ واحد صنفی / دوهزار واحد ریسندگی کاشان در آستانه تعطیلی

خبرگزاری هرانا – کارگران شاغل در پروژه “ساخت سد شفارود رضوانشهر”، “راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک”، “پیمانکاری شهرداری الوند”، “معدن زغال‌سنگ البرز شرقی” و “کارخانه کیش چوب” از معوقات مزدی خود خبر دادند، همچنین بنابر خبری دیگر، یک نماینده مجلس گفت که ۶۰ هزار کارگر کاشانی و حدود دو هزار تولیدکننده ریسندگی و بافندگی در این منطقه در آستانه بیکاری و تعطیلی هستند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۱ تیر ۱۳۹۷، حدود ۷۰۰ کارگران پیمانی شاغل در پروژه ساخت سد شفارود رضوانشهر واقع در استان گیلان دست‌کم سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

به گفته کارگران «سد شفارود» کارفرمای این پروژه عمرانی علاوه بر تاخیر در پرداخت مطالبه مزدی آنان، ۷ نفر از همکارانشان را به دلیل عدم نیاز با اتمام قرارداد کار تعدیل کرده است.

کارگران می‌گویند: “کارفرما در حالی تصمیم به تعدیل همکارانمان گرفته که از مدتها قبل در حال جذب نیروی کار جدید است”.

همچنین به نقل از این کارگران گفته می‌شود؛ “کارفرما به این دلیل که این کارگران در جریان اعتراضات کارگری سال گذشته و جاری دست داشته‌اند، آنها را تعدیل کرده است”.

گفته می‌شود کارگران این پروژه عمرانی که از شهرهای مختلف در پروژهای ساخت سد شفارود مشارکت کرده‌اند، برخی از روزهای سال برای دریافت مطالبات معوقه خود به نشانه اعتراض؛ کار را متوقف کرده‌اند. از قرار معلوم پیمانکار پروژه‌ به کارگران گفته است؛ به دلیل عدم تامین اعتبار از پرداخت دستمزد آنان ناتوان است.

عسگر حسن‌پور (فرماندار شهرستان رضوانشهر) با اشاره به اخراج کارگران سد شفارود گفت: “مجموعه کارگری، چارچوبی دارد و من نمی‌توانم ورود کنم؛ هرچند در بخش‌هایی که بعضاً کارگران حقوق معوق داشتند ما بر خود فرض دانستیم و مطالباتشان را پیگیری کردیم”.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰۰ کارگر در شرکت سد شفارود مشغول به کار هستند، می‌گوید: “ما معتقد هستیم که حقوق کارگر حتی یک روز هم نباید به تعویق بیفتد و دولت نیز همیشه در احقاق حقوق، حق را به کارگران داده است”.

فرماندار شهرستان رضوانشهر با اشاره به اخراج کارگران شرکت ژیان؛ دلیل تعویق سه تا چهار ماهه حقوق کارگران شفارود را فاینانس بودن پروژه سد شفارود عنوان کرد و گفت: “مشکلات مالی و رکودی که در اجرای پروژه سد شفارود وجود داشت، اکنون از بین رفته و این شرکت منظم و با دو شیفت کاری مشغول ساخت‌وساز است”.

وی ادامه داد: “از مجموع حدود ۷۰۰ نفر جامعه کارگران شفارود ۱۰ نفری هستند که کمتر صبوری به خرج دادند و دست به اعتصاب زدند، ما به جامعه کارگری اعلام کردیم که حقوق شما پرداخت می‌شود و حقوقشان نیز در اسرع وقت پیگیری و پرداخت شد و این وظیفه ما است”.

وی با بیان اینکه همیشه حق با کارگر است اما استیفای حقوق حدودی دارد، یادآور شد: “همان‌گونه که کارگران حقوقی دارند، کارفرما نیز حقوقی دارد که باید به آن توجه شود”.

فرماندار شهرستان رضوانشهر با بیان اینکه موضوع اخراج کارگران شفارود در دست بررسی است و این کارگران می‌توانند به اداره کار مراجعه کنند، گفت: “ما از شرکت خواسته‌ایم تا جایی که ممکن است با خویشتنداری و تعامل از ظرفیت کارگران اخراجی استفاده و مجدداً به کار برگردند اما فرمانداری نمی‌تواند وارد جزئیات و مسائل کارگاهی شود”.

وی در پاسخ به این سوال که قرارداد یک‌ماهه شرکت با کارگران موجب شده تا آنها امنیت شغلی نداشته باشند و به‌ناچار با شرکت همکاری می‌کنند، بیان کرد: “حدود ۶۵۰ نفر با این شرکت براساس همین قرارداد همکاری می‌کنند و چون این شرکت معتبر و مورد اعتماد است و دستگاه‌های نظارتی نیز فعال هستند، خطری شغل کارگران را تهدید نمی‌کند”.

پروژه سد مخزنی شفارود در غرب گیلان، منطقه پونل رضوانشهر، روی رودخانه شفارود و در فاصله دو نیم کیلومتری شهرستان رضوانشهر و ۶۵ کیلومتری کلانشهر رشت برای تامین آب شرب و کشاورزی منطقه در حال ساخت است.

تاخیر شش ماه در پرداختِ دستمزد کارگران «راهسازی بروجرد به اراک»

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷، نزدیک به ۵۰ کارگر شاغل پروژه «راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک» دست‌کم ۶ ماه معوقات مزدی خود را طلبکارند.

منابع کارگری استان لرستان گفتند که کارگران این پروژه عمرانی از طریق شرکت پیمانکاری «رامان» در پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک مشغول کارند.

براساس اظهارت کارگران؛ در حال حاضر رابطه استخدامی کارگران پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک ادامه دارد و به صورت مشخص این کارگران بابت دستمزد شش ماه گذشته ‌طلبکارند.

گفته می‌شود؛ دلیل پرداخت نشدن به موقع طلب مزدی این کارگران تاخیر‌هایی است که وزارت راه و شهرسازی در مقام کافرمای اصلی در پرداخت صورت‌وضعیت‌های پیمانکار انجام می‌دهد.

بنا بر ادعای کارگران، شرکت پیمانکاری به دلیل کمبود نقدینگی توان پرداخت به موقع مزد آنان و سایر هزینه‌های جانبی را ندارد و در نتیجه علاوه بر کند شدن روند اجرای پروژه آنها هم‌اکنون با مشکل مالی مواجه هستند.

به گفته آنان، پرداخت نشدن به موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک باتوجه به تعویق افتادن حقوق ۶ ماهه کارگران باعث کاهش چشمگیر سرعت احداث این پروژه راهسازی شده است.

در همین زمینه یک مقام مسئول در پروژه راهسازی باند دوم تور بروجرد به اراک، معوقات مزدی شش ماهه کارگران را تایید کرد.

او با بیان اینکه کارگران این پروژه در وضعیت بد مالی‌ و معیشتی قرار دارند، گفت: “در خصوص پرداخت مطالبات مزدی کارگران این پروژه، کارفرما «شرکت رامان» مدعی است امکان به موقع صورت وضعیت‌های مالی خود را از کارفرمای اصلی ندارد به همین دلیل پرداختِ مطالبات مزدی کارگران خود را به تاخیر انداخته است”.

او گفت: “این ادعا در حالی مطرح است که کارفرمای اصلی (وزارت راه و شهرسازی ) در پاسخ به پیگیری کارگران گفته است که همه صورت وضعیت‌های مالی شرکت پیمانکاری رامان را پرداخت کرده است”.

به گفته وی، مسئولان در خصوص پرداخت حقوق کارگران و صورت وضعیت‌های معیشتی آنها بی‌توجه هستند.

تاخیر سه ماهه در پرداخت دستمزد کارگران پیمانکاری شهرداری «الوند»

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳ تیر ۱۳۹۷، درحالی‌که مشکل عدم پرداخت دستمزد معوقه نزدیک به ۲۰۰ کارگر پیمانکاری شهرداری الوند در استان قزوین هنوز ادامه دارد، نماینده پیمانکار؛ تاخیر در پرداخت صورت وضعیت‌های مالی پیمانکار را دلیل اصلی معو‌ق ماندن دستمزد کارگران دانست.

برخی منابع کارگری در شهرداری الوند گزارش دادند: “کارگرانی که در شهرداری الوند به‌صورت پیمانی تحت مسئولیت شرکت «تارا نام آسیا» مشغول کارند، دست‌کم ۳ ماه حقوق معوقه طلب دارند”.

این کارگران با بیان اینکه مهم‌ترین عامل پرداخت نشدن مزد آن‌ها کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی است، در ادامه افزودند: “درحالی مطالبات مربوط به سه ماهه نخست سال جاری خود را از پیمانکار دریافت نکرده‌ایم که کارفرما مدعی است صورت وضعیت مالی خود را از شهرداری دریافت نکرده است”.

طبق اظهارات کارگران شهرداری الوند؛ آنها به دلیل عدم دریافت حقوق و دستمزد در ۳ ماه گذشته با مشکلات مالی و خانوادگی روبرو شده‌اند.

آنها همچنین اعلام کردند: “بار‌ها از شهردار و شورای شهر درخواست کرده‌ایم حقوق معوقه را پرداخت نمایند ولی مسئولان تنها قول می‌دهند و در عمل کاری انجام نمی‌شود”.

حقوق فروردین ماه کارگران شهرداری الوند امروز پرداخت می‌شود

نماینده شرکت پیمانکاری «تارا نام آسیا»‌‌‌ در شهرداری الوند با تایید عدم پرداختِ معوقات مزدی، پرداخت نشدن به‌‌ موقع صورت وضعیت‌های مالی پیمانکاران را دلیل به تاخیر افتاده دستمزد کارگران دانست و گفت: “امروز چهارشنبه با تامین منابع مالی دستمزد فروردین ماه کارگران پیمانی شهرداری الوند پرداخت می‌شود”.

علی حیدری با بیان اینکه شهرداری الوند هر سه تا چهار ماه یکبار بخشی از صورت وضعیت مالی شرکت پیمانکاری «تارا نام آسیا» را برای پرداخت مطالبات کارگران و سایر هزینه‌های جاری پرداخت می‌کند و این موضوع باعث تاخیر در پرداخت مطالبات مزدی کارگران شده است، افزود: “در حال حاضر شهرداری الوند بیش از ۲ میلیارد تومان به شرکت پیمانکاری «تارا نام آسیا »بدهکار است”.

او با بیان اینکه طی یکی دو سال گذشته با تامین اعتبارات مالی که بخشی از آن ‌وصول طلب‌های مالی از شهرداری است، توانستیم بخش زیادی از مطالبات کارگران را پرداخت کنیم، افزود: “شرکت تارا نام آسیا چندین قرار‌داد پیمانکاری در سراسرکشور دارد که ‌بجز با شهرداری الوند با هیچکدام از کارفرمایان برای وصول طلب‌های مالی خود دچار مشکل نیست”.

وی همچنین درباره معوقات بیمه‌ای کارگران شهرداری الوند گفت: “مشکلاتی درخصوص پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی کارگران وجود ندارد و در حال حاضر حق بیمه کارگران به موقع پرداخت می‌شود”.

معوقات مزدی کارگران معدن زغال‌سنگ البرز

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳ تیر ۱۳۹۷، بیش از ۷۰۰ کارگر شاغل در معدن زغال سنگ البرز شرقی از حذف مزایای اضافه‌کاری و تعطیل‌کاری خود در سه ماه گذشته خبر می‌دهند.

کارگران شاغل در معدن زغال سنگ البرز شرقی می‌گویند: “از سه ماه بیش کارفرما؛ مزایای اضافه‌کاری و تعطیل‌کاری کارگران را به بهانه کاهش هزینه‌ها حذف کرده است”.

به گفته آنها، با حذف اضافه‌کاری از حقوق هر یک از کارگران معدن البرز شرقی؛ حدود ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان کسر شده است.

کارگران مدعی هستند که تنها ۵۰ درصد از مزایای آخرین اضافه‌کاری آنها ازسوی کارفرما همزمان با حقوق خرداد ماه پرداخت خواهد شد.

کارگران معدن البرز شرقی می‌گویند: “دلیل حذف اضافه‌کاری و تعطیل‌کاری آنها به‌کارگیری نیروی‌ جدید کار به بهانه توسعه‌ی اشتغال در منطقه است”.

آنها با بیان اینکه مسئولان به بهانه توسعه‌ی اشتغال، تقریبا شش ماه قبل حدود ۳۰۰ کارگر جدید را جذب یکی از معادن زیرمجموعه البرز شرقی کرده‌اند، یادآور می‌شوند: “تعداد زیادی از نیروی کار مازاد این واحد‌ به سایر معادن قدیمی شرکت انتقال داده شده‌اند، به همین دلیل نیاز به اضافه‌کاری و تعطیل‌کاری نیروی کار قدیمی برای افزایش تولید نیست”.

کارگران البرز شرقی اعتقاد دارند که درآمد فعلی مخارج زندگی خانوادهایشان راتامین نمی‌کند. آنها تاکید دارند که با حذف اضافه‌کاری‌ و تعطیل‌کاری‌ها برای تامین مخارج زندگی دچار مشکل شده‌اند.

معوقات مزدی کارگران کارخانه «کیش چوب»

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۳ تیر ۱۳۹۷، کارگران کارخانه «کیش چوب» که به دنبال بازگشت به کار و دریافت مطالبات مزدی خود هستند، طی نامه‌ای خطاب به مسئولان منطقه آزاد کیش در استان هرمزگان خواستار پیگیری مشکلات صنفی خود شدند.

در این نامه که به امضای ۸۰ نفر از کارگران کارخانه کیش چوب رسیده، کارگران ضمن بیان تعویق دست‌کم ۱۲ تا ۱۳ ماهه مطالبات مزدی خود از مسئولان منطقه آزاد کیش خواسته‌اند راه‌حل مناسبی برای بازگشایی محل کارشان و پرداخت مطالبات معوقه کارگران کیش چوب پیدا کند.

در ابتدای این نامه آمده است: “کیش چوب ‌تقریباً ۱۵ سال است که به عنوان بزرگترین شرکت صنایع چوب کشور در حال فعالیت در جریره کیش است و بدون درنظر گرفتنِ پرسنلِ دفتر مرکزی در تهران و نمایندگی‌های متعدد شرکت صنایع چوب کیش که در شهرهای مختلف کشور فعالیت می‌کردند و شامل طراح، نقشه‌کش، نصاب و سیستم مالی و مدیریتی بودند، ۳۰۰ نفر پرسنل به‌طور مستقیم در این کارخانه مشغول به کار بودند”.

در ادامه این نامه آمده است: “شرکت کیش چوب یکی از خوش‌نام‌ترین و معتبرترین شرکت‌هایی بود که در نه تنها در جزیره کیش بلکه در کل کشور در حال فعالیت بود. پرسنل این مجموعه برای مدتی طولانی رضایت کاملی از انصاف و برخورد خوب مدیریتی کارفرمای مجموعه داشتند، تا اینکه در سال‌های اخیر، عدم پرداخت به موقع حقوق و دیرکرد در دریافت مطالبات نارضایتی‌های بین اعضای مجموعه ایجاد کرد. با همه این تفاسیر به مدت دو یا سه سال اعتراض‌ها و اعتصاب‌های کارگری این کارخانه صرفاً درون مجموعه انجام می‌شد و هیچ خبری به بیرون از کارخانه درز نمی‌کرد. با گذشت زمان و افزایش مطالبات مزدی تا ۶ ماه نارضایتی کارگران بیشتر شد تا اینکه در مهر ماه سال ۹۶ کارفرما کارخانه را به دلیل افزایش مشکلات اقتصادی تعطیل اعلام کرد و کارگران با بیش از ۱۲ماه مزد معوقه از کار بیکار شدند”.

به گفته این‌کارگران، هرچند بار‌ها شرایط دشوار کاری آن‌ها از رسانه‌های جمعی اطلاع‌رسانی شده است اما تاکنون هیچ توجهی به تغییر شرایط یا رسیدگی به وضعیت این کارگران نشده است. موضوعی که به تفسیر این افراد ناشی از مهم نبودن این وضعیت برای کارفرما به حساب می‌آید.

کارگران کیش چوب در ادامه تصریح کردند: “با طولانی‌تر شدن زمان تعطیلات و توقف فعالیت کارخانه نارضایتی در بین کارگران افزایش پیدا کرده است. بعد از گذشت دوماه از اعتراضات درون مجموعه‌ای، کارگران شرکت کیش چوب، اعتراض خود را به مقابل ساختمان اداره کار و خدمات اشتغال منطقه آزاد کیش انتقال داده و همزمان شکایت صنفی خود را از کارفرما در این نهاد دولتی ثبت کردند”.

کارگران کیش چوب در این نامه با اشاره به بی‌پاسخ ماند وعده‌های داده شده از سوی کارفرما و نمایندگان سازمان منطقه آزاد کیش در پیگیری مطالبات صنفی کارگران افزودند: “در ابتدای سال جاری کارگران با اعتماد به وعده‌های داده شده مبنی بر به‌روز شدن دستمزدها و پرداخت معوقات مزدی سال گذشته به صورت قسطی، علارغم همه بدقولی‌ها و نارضایتی‌ها از مدیریت مجموعه آماده کار وتولید بودند که محقق نشد”.

در بخش دیگری از این نامه آمده است: امروز درحالیکه بیش از ۱۰۰ روز از شروع سال ۹۷ می‌گذرد، هنوز هیچیک از مطالبات مزدی کارگران پرداخت نشده و در این بین کارفرما مرتبا با ارائه یک لیست برنامه‌ریزی شده (پرداخت یک ماه دستمزد در ماه رمضان، عید فطر و اول و دهم تیر ماه) مانع از اعتراض کارگران شد و آنها را آرام نگه داشت.

در ادامه این نامه آمده است: “آنچه موجب بهبود وضعیت شغلی ما کارگران کیش چوب و تا حدودی باعث رفع مشکلات مالی‌مان می‌شود پرداخت حداقل بخشی از مطالبات‌مان است که از قرار معلوم آنهم در توان مالی کارفرما ‌نیست”.

در پایان این نامه، کارگران درخواست رسیدگی به مشکلات خود را مطرح کرده‌ و گفته‌اند: “اینجانبان امضاکنندگان ذیل این نامه از نماینده‌ی قوه قضاییه در استان هرمزگان و دادستان کیش ضمن تقاضای رسیدگی به مشکلات کارگران کیش چوب خواستار بررسی راه‌حل‌های مناسب برای مشخص شدن وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات معوقه مزدی خود هستیم”.

دو هزار واحد ریسندگی کاشان در آستانه تعطیلی

به گزارش ایلنا، مورخ ۱۲ تیر ۱۳۹۷، سیدجواد ساداتی نژاد نماینده مردم شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در مجلس با اشاره به شرایط بحرانی صنایع کاشان حضور فوری استاندار اصفهان به شهرهای کاشان و آران و بیدگل را یک ضرورت دانست و اظهار کرد: “فضای کارگری در کاشان اورژانسی شده است و اگر به آنها رسیدگی نشود همه در آستانه تعطیلی پیش می‌رود”.

وی افزود: “۶۰ هزار کارگر کاشانی و حدود دو هزار تولیدکننده ریسندگی و بافندگی در این منطقه در انتظار رسیدگی فوری به مشکلاتشان و رفع تعطیلی کارخانجات خود هستند”.

ساداتی نژاد، با توجه به نوسانات بازار ارز و شرایط حساس و خطیر کاهش تولیدات نساجی و فرش ماشینی در کاشان بدنبال کاهش نقدینگی برای تامین مواد اولیه گفت: “اکنون این خطوط تولید شرایط لازم برای تأمین الیاف ندارند و در تأمین الیاف برای تهیه نخ از نظر مالی دچار مشکل شدند و در بحران تعطیلی و توقف تولید و بیکاری کارگران خود هستند”.

وی، با توجه به نوسانات بازار ارز و شرایط حساس و خطیر کاهش تولیدات نساجی و فرش ماشینی در کاشان بدنبال کاهش نقدینگی برای تامین مواد اولیه گفت: “وزرای کار، اقتصاد و صنعت باید جلسه اضطراری برای رفع این مشکل تشکیل دهند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید