خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اعدام  >  یک زندانی در تبریز اعدام شد/ احراز هویت یک زندانی اعدام شده در زندان رجایی شهر کرج

یک زندانی در تبریز اعدام شد/ احراز هویت یک زندانی اعدام شده در زندان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – صبح امروز، یک زندانی به اتهام “قتل”  در زندان مرکزی تبریز اعدام شد. همچنین بنابر خبری دیگر هویت یک زندانی که سحرگاه روز چهارشنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۷، در زندان رجایی شهر کرج اعدام شده است احراز گردید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، حکم یک زندانی که به اتهام “قتل” اعدام محکوم شده بود، در زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمد.

صبح روز سه‌شنبه ۱۲ تیر ماه، حکم اعدام یک زندانی در محوطه زندان مرکزی تبریز به اجرا درآمد.

هویت این زندانی که با اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بود، “محمد عالی” ۵۲ ساله و اهل یکی از روستاهای نزدیک به تبریز احراز شده است.

این زندانی که از ۵ سال پیش بازداشت و در زندان بسر برده بود، روز دوشنبه از بند ۹ زندان مرکزی تبریز جهت اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شد.

اجرای حکم اعدام این زندانی تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های رسمی اعلان نشده است.

افزایش اعدام‌های زندان رجایی شهر

سحرگاه روز چهارشنبه ۶ تیرماه ۱۳۹۷، دست کم ۴ زندانی در زندان رجایی شهر کرج اعدام شدند.

هرانا پیش تر از انتقال دسته جمعی زندانیان در زندان رجایی شهر کرج برای اجرای حکم اعدام خبر داده بود. 

بنابر گزارشات دریافتی، مجید حیدری پور و صفا علی جلالی از زندان رجایی شهر کرج دو تن از زندانیانی بودند که در این محل اعدام شدند.

علاوه بر دو زندانی مورد اشاره همزمان دو زندانی دیگر به نامهای جواد کمانی و فرشید قربانی به ترتیب ۳۲ و ۳۸ ساله که از هفته قبل از زندان خورین ورامین جهت اجرای حکم به زندان رجایی شهر کرج منتقل شدند نیز اعدام شدند.

این دو زندانی که در یک پرونده مشترک از بابت سرقت مسلحانه منجر به قتل و سپس کشف مواد مخدر در زندان در ایام حبس به اعدام و زندان محکوم شده بودند برای مدت ۳ سال در زندان قزلحصار کرج نگهداری می شدند.

دو زندانی مورد اشاره به تازگی به زندان خورین و سپس به رجایی شهر کرج برای اجرای حکم منتقل شده بودند. اجرای حکم اعدام آنان از بابت سرقت مسلحانه و قتل صورت گرفت.

“علی جوادی” از اندرزگاه ۱، “بهزاد دین پرور”، “حمید صادقی” و “سعید رنجبر” از اندرزگاه ۱۰ از جمله زندانیانی بودند که با موافقت اولیای دم یا گذشت آنان به بندهای خود بازگشتند.  “جواد دارابی” دیگر زندانی است که تا زمان تنظیم این گزارش به بند خود بازنگشته است.

رسانه های دولتی همچنین هویت یک زندانی نجات یافته دیگر را “دارا” ۲۱ ساله عنوان کردند.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، حسن گمشادی از بند ۳ زندان رجایی شهر کرج، نام یک زندانی دیگر است که روز چهارشنبه ۶ تیر ماه ۱۳۹۷، در زندان رجایی شهر کرج اعدام و هویتش احراز گردیده است.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶ تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدندو ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید