خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  تایید حکم زندان و جریمه نقدی محمد مهدوی فر در دادگاه تجدید نظر اصفهان

تایید حکم زندان و جریمه نقدی محمد مهدوی فر در دادگاه تجدید نظر اصفهان

خبرگزاری هرانا – محمد مهدوی فر، فعال مدنی اهل آران و بیدگل که در حال سپری کردن محکومیت خود در زندان مرکزی اصفهان است، در اسفندماه سال گذشته توسط دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به تحمل دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شده بود، محکومیت وی در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل که از بابت محکومیت ۲ سال حبس خود در زندان مرکزی اصفهان تحمل حبس می‌کند، اسفندماه سال گذشته توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل به اتهام “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” به تحمل دو سال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد. این حکم توسط شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان که جلسه آن در ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ تشکیل شده است عیناً تائید شد.

سعید غلامیان وکیل مدافع این فعال مدنی در خصوص این پرونده در گفتگو با گزارشگر هرانا اظهار داشت: “پیشتر پرونده آقای مهدوی فر برای رسیدگی به اتهامات “توهین به رهبر و آیت‌الله خمینی”، “نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی” و “ارتباط با دول بیگانه” تشکیل شده بود و به دلیل اینکه رسیدگی به اتهام “توهین به رهبر و آیت‌الله خمینی” در صلاحیت دادگاه انقلاب بود اتهامات در دادسرای آران و بیدگل از هم جدا شد. آقای مهدوی فر در خصوص اتهام توهین به رهبر و آیت‌الله خمینی” توسط دادگاه انقلاب آران و بیدگل به سه سال حبس تعزیری و چهار سال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود که این حکم در شعبه ۱۸ دادگاه تجدید نظر استان اصفهان به دو سال حبس تعزیری تقلیل یافت”.

وکیل مدافع محمد مهدوی فر در خصوص دیگر اتهامات پرونده ادامه داد: “دیگر اتهامات پرونده آقای مهدوی، یعنی “نشر اکاذیب” و “ارتباط با دول بیگانه” هم که جلسه رسیدگی به آن اسفندماه سال گذشته در شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل برگزار شده بود، به دو سال زندان و ۴ میلیون تومان جریمه محکوم شد که این حکم در شعبه ۱۶ دادگاه تجدید نظر اصفهان عیناً تائید شد”.

سعید غلامیان تأکید کرد: “زمانی که در یک پرونده حکم صادر می‌شود و مجازات متعدد است، حکمی که اشد مجازات است اجرا می‌شود و با توجه به اینکه در این پرونده دو حکم صادر شده است، معمولاً و قاعدتاً باید حکم ۲ سال حبس و ۴ میلیون جریمه نقدی برای آقای مهدوی فر اجرا شود“.

یک منبع نزدیک به خانواده محمد مهدوی فر نیز در خصوص جلسه دادگاه تجدید نظر گفت : “آقای مهدوی فر را از زندان اصفهان برای حضور در جلسه دادگاه تجدید نظر که ۲۳ خردادماه سال جاری برگزار شده بود منتقل نکردند و این جلسه با حضور وکیل مدافع وی (سعید غلامیان) برگزار شده بود”.

قابل ذکر است که محمد مهدوی فر چندی پیش در پرونده جدیدی که علیه وی مفتوح شده به “توهین به رهبری و نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم شده است.

محمد مهدوی فر در زندان اصفهان بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفت: “برای محمد مهدوی فر پرونده جدید تشکیل داده‌اند. اتهامات وی “توهین به رهبری” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی” ذکر شده است. جلسه دادگاه ایشان قرار است در تاریخ ۱۷ تیرماه در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی آران و بیدگل به ریاست قاضی ارشدی تشکیل شود”.

این منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر در ادامه گفت: “محمد مهدوی فر که به علت عوارض شیمیایی دوران جنگ مشکلات تنفسی دارد، بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود. بند سوم زندان مرکزی اصفهان از نظر بهداشت خوب نیست و اکثر زندانیان سیگار و مواد مخدر مصرف می‌کنند. آقای مهدوی فر بارها درخواست جابجایی به بند دیگر داد که مورد تائید مسئولان قرار نگرفت”.

این فعال مدنی که پیش‌تر در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان  منتقل شد.

لازم به یادآوری است مهدوی فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتاً، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همان‌طور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط مأموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید