خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های ملی, اندیشه و بیان  >  افزایش شمار بازداشت شدگان شهرهای مختلف آذربایجان به ۱۴ تن

افزایش شمار بازداشت شدگان شهرهای مختلف آذربایجان به ۱۴ تن

خبرگزاری هرانا – با تایید بازداشت ۱۰ تن دیگر از فعالان ترک (آذری) در شهرهای مختلف استان های آذربایجان و اردبیل شمار بازداشت شدگان این روزهای منطقه به ۱۴ تن افزایش یافت. تعداد دیگری نیز تحت تعقیب قرار گرفته اند. گمان می‌رود این بازداشت‌ها قسمتی از تلاش دستگاه امنیتی برای ممانعت از برگزاری تجمعات سالانه “قلعه بابک” باشد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تا روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه ۱۰ تن از فعالان ترک (آذری) در شهرهای مختلف استان های آذربایجان و اردبیل توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. حداقل ۹ تن دیگر نیز تحت تعقیب نیروهای امنیتی قرار گرفتند.

رحیم غلامی“، “مهدی هوشمند” و “عبدالله هوشمند” در اردبیل، “رحیم ساسانی” و “سجاد صدقی” در تبریز، “مرتضی محمدی” در اهر، “ابراهیم نوری“، “جعفر رستمی‌راد” و “سجاد جولانی” در تهران و “مجتبی عبدلی” در بستان آباد هویت ۱۰ بازداشت شده امروز در شهرهای مختلف است.

از سرنوشت بازداشت شدگان پس از انتقال اطلاعی در دست تنها در یک مورد، ابراهیم‌نوری طی تماس با برادر خود از انتقالش به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داده است.

روز دوشنبه ۱۱ تیرماه نیز چهار تن از فعالان شناخته شده ساکن اردبیل به نام‌های “عسگر اکبرزاده”، “علی واثقی”، “سعید صادقی‌فر” و “عباس لسانی” توسط ماموران اداره اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

با احتساب ۹ بازداشت شده جدید، شمار بازداشت شدگان ترک (آذری) این روزها به ۱۳ تن افزایش می یابد. کماکان احتمال افزایش این تعداد نیز وجود دارد.

علاوه بر بازداشت های فوق، تلاش نیروهای امنیتی برای بازداشت یا احضار جمع دیگری از فعالان این منطقه بی نتیجه مانده است بنابراین میتوان گفت دست کم ۹ فرد دیگر نیز تحت تعقیب یا در معرض بازداشت هستند،

اولدوز قاسمی و اشکان سعادت‌پور در ارومیه، مجید نقی زاده در اهر، جواد احمدی یئکانلی در خوی، علی خیرجو، مرتضی پروین، مهدی اژدری، میثم جولانی و رحیم نوروزی در اردبیل هویت افرادی است که تحت تعقیب قرار گرفته اند.

احتمال می‌رود این بازداشت‌ها قسمتی از تلاش دستگاه امنیتی همزمان با فرارسیدن موعد تجمعات سالانه “قلعه بابک” (۱۴ و ۱۵ تیرماه) در این منطقه و ممانعت از برگزاری آن باشد.

گفته می‌شود در مسیرهای مختلف منتهی به شهر کلیبر و قلعه بابک، ایست‌های بازرسی متعددی از سوی ارگان‌های امنیتی ایجاد شده تا از حضور فعالان و مردم در قلعه بابک جلوگیری شود.

لازم به ذکر است در تاریخ ۲۳ خردادماه سال جاری نیز محکومیت مرتضی پروین، میلاد اکبری و اکبر جهانگیری سه فعال ترک (آذری) ساکن استان اردبیل که در دادگاه بدوی به اتهام “اخلال در نظم عمومی” طی شرکت در مراسم تجمع در “قلعه بابک” به پرداخت جزای نقدی جایگزین حبس چهار ماهه و تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری محکوم شده بودند، در شعبه ۲۶ دادگاه تجدید نظر استان آذربایجان شرقی عینا تایید شد.

قلعه‌بابک یا دژ بابک، بنا شده در بالای کوهی به بلندای ۲۳۰۰ متر، نزدیک به سه کیلومتری شهر کلیبر. دژ در زمان ساسانیان ساخته شده ولی نام خود را از نام بابک خرمدین، رهبر مبارزان با خلفای عباسی در سال ۸۹۳ میلادی، گرفته‌است.

در طی سالهای اخیر، بطور منظم فعالان ترک (آذری) با حضور در تجمعاتی سالانه در این محل به طرح مطالبات خود می پردازند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید