خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های ملی, اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  بازداشت دستکم ۱۰ تن در اعتراضات اخیر خوزستان

بازداشت دستکم ۱۰ تن در اعتراضات اخیر خوزستان

خبرگزاری هرانا – در اعتراضات به به بحران آب در برخی شهرهای استان خوزستان دستکم ۱۰ تن بازداشت شدند و تعداد ۳۵ تن از عاملین انتشار فراخوان‌ اعتراضات در شهرهای آبادان و خرمشهر شناسایی شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از میزان، تاکنون ۱۰ تن از معترضین توسط نیروهای امنیتی و انتظامی دستگیر شده‌اند.

آخرین فرد دستگیر شده به عنوان یکی از “عوامل انتشاردهنده اصلی فراخوان‌های دعوت به اعتراض” در خرمشهر معرفی شده است.

خبرگزاری میزان این فرد را “ادمین سه گروه تلگرامی با دستور کار ترغیب به اعمال تروریستی و گرایشات تجزیه‌طلبانه معرفی کرده است” و می‌گوید که “تحقیقات از این فرد کماکان ادامه دارد”.

بنابر این گزارش همچنین “تعداد ۳۵ تن از عاملین انتشار فراخوان‌ اعتراض در شهرستان‌های آبادان و خرمشهر شناسایی شدند”.

گفتنی است که خرمشهر در روزهای اخیر شاهد برگزاری تجمعات اعتراضی بوده است. تجمع‌کنندگان، به کمبود آب و کیفیت بد آب لوله‌کشی در این شهر اعتراض دارند. شهروندان خرمشهر و چند شهر دیگر استان خوزستان شب یکشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۷ برای سومین روز متوالی در اعتراض به وضعیت آب به خیابان‌ها آمدند.

لازم به یادآوری است که روزهای روز جمعه و شنبه مورخ ۸ و ۹ تیرماه نیز جمعی از شهروندان خرمشهری در اعتراض به قحطی و شوری آب مقابل مسجد جامع این شهر حاضر شده و خواستار شیرین شدن و بهبود کیفیت آب آشامیدنی این شهر شدند.

آنان اظهار داشتند: “کیفیت آب شرب شهرستان بسیار شورتر شده و در بسیاری از مناطق بوی بسیار بدی می‎دهد”. علاوه بر اینکه معترضان از کمبود آب نیز شکایت داشتند.

معترضان تاکید کردند : “افزایش شوری و افت کیفی شاخص‌های آب آشامیدنی مردم را به شدت دچار مشکل کرده و مسولان امر باید به دور از شعار و وعده برای رفع این معضل اقدامی عاجل انجام دهند”.

میزان ec (سختی آب) شبکه خرمشهر و آبادان طی روزهای گذشته به ۱۲ هزار میکروموس بر متر مکعب یعنی ۶ برابر حد مجاز رسیده که عملا آب شرب در این شهرستان‌ها غیر قابل استفاده بوده است.

روز ۱۱ تیر ۱۳۹۷ نیز هفت تن از شهروندان ساکن اهواز که شب یکشنبه ۱۰ تیرماه ۱۳۹۷ در اعتراض به بحران آب این منطقه بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

حمید خلیلاوى، ۲۷ ساله، از کوى عامرى اهواز، هادی فیلى(منابی)، ۲۵ ساله، از اهالى منطقه فرهنگ شهر اهواز، ماهر دسومی، ۲۸ ساله، از اهالى کوى پاستوریزه، مهدی باوی، ۲۷ ساله، از اهالی کوى مشعلی، رضا سواری، ۱۸ ساله، از کوى مشعلی، سید عادل فاضلی، ۳۰ ساله، از اهالى کوت عبدالله و یوسف بیت صیاح (بلاوی)، ۲۵ ساله، از کوى آخر آسفالت، هویت این شهروندان است که آزاد شدند.

خرمشهر یکی از شهرهای جنوبی استان خوزستان و مرکز شهرستان خرمشهر است. این شهر در محل تلاقی رودخانه‌های اروندرود و کارون و در ناحیه‌ای باتلاقی و پست در دلتای رودخانهٔ اروندرود قرار گرفته و ۲۳ کیلومتر مربع مساحت دارد. این شهر در زمان جنگ تحمیلی ایران و عراق در طول ۸ سال آسیب‌های بسیار جدی دید.

لازم به یادآوری است مناطق جنوبی استان خوزستان در ماه‌های اخیر شرایط پرتنشی را تجربه کرده است از جمله در فروردین ماه امسال شهرها یا محله های عمدتا عرب نشین جنوب خوزستان شاهد اعتراض گسترده شهروندان عرب بود که نسبت به آنچه رفتارهای نژادپرستانه صدا و سیمای جمهوری اسلامی در انکار هویت خود می‌خوانند به خیابانها آمدند. این اعتراضات با دستگیری دست کم ۴۰۰ تن از معترضات پایان یافت.

گزارش حاصل گردآوری حداقل ۹ قطعه ویدیویی از اعتراضات روز (۱۰ تیرماه) در شهر خرمشهر را اینجا ببینید.

لینک به ویدیو در یوتوب: https://youtu.be/9z3w0RVLny0

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید