خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۸ تیر ۱۳۹۷, 26th of May 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۰۸ ساعت ۱۹:۳۷:۱۰

    خانه  > زندانیان, سایر گروهها  >  نماینده مجلس: افزایش ۷۰ هزارنفری ورود زندانی به زندان ها درسال گذشته نسبت به سال ۹۵/ سیستم آماری درکشور شفاف نیست

نماینده مجلس: افزایش ۷۰ هزارنفری ورود زندانی به زندان ها درسال گذشته نسبت به سال ۹۵/ سیستم آماری درکشور شفاف نیست

خبرگزاری هرانا – یحیی کمالی پور نماینده جیرفت و عنبرآباد و عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، درخصوص افزایش ورودی زندانی ها به زندان های کشور، گفت که طبق اظهارات وزیر دادگستری آمار ورودی زندانیان درسال ۹۵ حدود ۴۱۸ هزار نفر بوده که درسال ۹۶ به ۴۹۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است. کمالی پور اظهار کرد که “زندان ها نقشی دربازدارندگی از جرم ایفا نمی کنند”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خانه ملت، عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، گفت: “زندان ها نقشی دربازدارندگی از جرم ایفا نمی کنند”.

یحیی کمالی پور با اشاره به آمارهای ارایه شده از سوی وزیر دادگستری درخصوص افزایش ورودی زندان ها به زندان های کشور، گفت: “طبق اظهارات وزیر دادگستری آمار ورودی زندانیان درسال ۹۵ حدود ۴۱۸ هزار نفر بوده که درسال ۹۶ به ۴۹۰ هزار نفر افزایش پیدا کرده است، بنابراین این آمارها براساس واقعیت هایی است که درگزارش ها مشخص می شود؛  از این رو نمی توان این آمارها را کتمان و غیرقابل قبول دانست”.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه امکان افزایش آمارهای فعلی درخصوص ورودی زندانی به زندان ها وجود دارد، افزود: “ورودی به زندان ها به طورحتم بسیار بیش از این آمارها خواهد بود، اما نکته مهم این است که سیستم آماری دراکثر بخش ها و دستگاه ها دچار مشکل است؛ حتی درحوزه مواد مخدر علی رغم نامه نگاری ها به قوه قضاییه اما آمار مشخصی از محکومان و اعدام شدگان ارایه نشد”.

وی با تاکید براینکه آمارها درخصوص ورودی افراد به زندان ها نسبی است، تصریح کرد: “افزایش ورودی زندان ها دارای علل و عوامل متعددی است، به عنوان مثال سیستم دادرسی به نحوی است که قضات از مجازات زندان ها بیشتر استقبال می کنند؛ ضمن اینکه متاسفانه فرهنگ عدم استفاده از زندان برای قضات هنوز ایجاد نشده است، به طوری که با توجه به قوانین اما درصد استفاده از مجازات جایگزین به نسبت سایرجرائم و مجازات بسیار پایین است”.

کمالی پورگفت: “حبس های الکترونیکی درقانون آیین دادرسی کیفری پیش بینی شده است، اما تاکنون کمتر مورد توجه قرارگرفته است؛ به طورحتم دستگاه قضایی باید برای اجرای قانون مجازات های جایگزین ضمانت اجرایی تدوین کند، اما به دلیل نبود ضمانت اجرایی قضات دراعمال مجازات ها بیشتر سلیقه ای عمل می کنند؛ از سوی دیگر عدم تخصصی بودن سیستم محاکم هم یکی از مشکلات است، زیرا وقتی رسیدگی به دعاوی قاطع دعوی نیستند، تولید پرونده افزایش پیدا می کند”.

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، افزود: “متاسفانه زندان ها کانون های اصلاح و تربیت نیستند، این درحالی است که هدف واقعی از مجازات در اسلام بازدارندگی و تذهیب مجرم برای بازگشت مجدد به جامعه است؛ اما افراد پس از بازگشت از زندان جرائم دیگری را نیز فراگرفته و پس از مدتی به دلیل ارتکاب یک جرم دیگر به زندان می روند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید