خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  مرگ و مصدومیت ۲۶ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

مرگ و مصدومیت ۲۶ کارگر در سایه فقدان ایمنی محیط کار

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته و امروز، در سایه فقدان ایمنی محیط کار، ۱ کارگر کشته و ۲۵ کارگر مصدوم شدند. ایران درزمینه‌ی رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده ‌که رتبه بسیار پایینی است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مورخ ۶ تیر ۱۳۹۷، رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان از مصدومیت هفت آتش‌نشان این سازمان در آتش سوزی سه شنبه شب (۵ خرداد) یک واحد تولیدی در سمنان خبر داد.

اسماعیل‌پور با اعلام این خبر اظهار کرد: “این هفت آتش‌نشان سمنانی در آتش‌سوزی کارخانه چوب نقطه دچار سوختگی و دود‌زدگی شدند”.

وی با بیان اینکه آتش‌نشانان دیشب به بیمارستان کوثر منتقل شدند ادامه داد: “خوشبختانه مصدومیت آنها جدی نبود و این آتش‌نشانان پس از دریافت خدمات درمانی سرپایی از بیمارستان ترخیص شدند‌”.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان ادامه داد: “حسین علی ابراهیمیان‌، آرش یحیایی‌، محمدرضا قدس‌، محمد فتاحی‌، اکبر طاهریان‌، عباسعلی قزوینی و حسن فخاریان هفت آتش‌نشانی هستند که در ‌حادثه آتش سوزی شهرک صنعتی شرق سمنان در کارخانه چوب نقطه دچار سوختگی و دود زدگی شدند‌”.

اسماعیل پور بااشاره به آتش سوزی گسترده سه شنبه شب در شرکت چوب تراشه نقطه در شهرک صنعتی سمنان گفت: “در پی تماس تلفنی به سامانه ۱۲۵درساعت ۲۳:۲۱ دقیقه شب سه شنبه به دنبال آتش سوزی شرکت چوب تراشه نقطه در شهرک صنعتی شرق سمنان موجب شد ستادفرماندهی سازمان در لحظه اولیه ایستگاه شماره ۳ را به همراه یک خودرو به محل حادثه اعزام کند”.

وی به نحوه امدادرسانی این حادثه اشاره و تصریح کرد: “بارسیدن به محل حادثه مشاهده شد ضایعات دپو شده و از جمله پوسته‌های خرد شده چوب درمحوطه این شرکت به علت نامعلومی طعمه حریق شده و به علت حجم وسیع آتش سوزی وشعله‌های سرکش و همچنین وزش شدید باد و پیشروی حریق به سمت سوله‌های مواد اولیه و … ، درخواست نیروی کمکی شد که همزمان ایستگاه‌های ۱، ۲، ۴ و ۵ سازمان آتش نشانی سمنان به همراه ۱۵ دستگاه خودرو عملیاتی و پشتیبانی نیز به محل اعزام شدند”.

رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری سمنان گفت: “به جهت نوع حریق و گستردگی آتش سوزی و احتیاج به آب کافی جهت اطفاء حریق ، در ادامه نیز پنج تانکر آبرسانی از شهرداری سمنان‌، یک دستگاه تانکر آبرسانی از مدیریت بحران استانداری و شرکت شهرک‌ها، ۷ دستگاه خودروی آتش نشانی از دامغان، مهدیشهر‌، سرخه و شهمیرزاد به محل اعزام شدند و در عملیات شرکت کردند‌”.

اسماعیل‌پور ‌یاد آور شد: “به دلیل حجم زیادی از ضایعات دپو شده ‌و به جهت لکه گیری و خارج کردن مواد سوخته شده‌ سه دستگاه لودر و بیل مکانیکی نیز به محل اعزام شد تا کار لکه گیری و خارج کردن مواد سوختنی سریع‌تر صورت پذیرد‌”.

وی از حضور ۳۵ نفر نیروی عملیاتی آتش نشانی سمنان و ۱۵ نفر نیروی آتش نشانی سایر شهرها در این عملیات خبر داد و عنوان کرد: “آتش نشانان با تلاش مثال زدنی خود و با تقسیم شدن به چند تیم عملیاتی با از جان گذشتگی مثال زدنی خود در محیط پر از دود و آتش از جهت‌های مختلف شروع به اطفاء حریق کردند”.

اسماعیل‌پور از مهار کامل آتش‌سوزی خبر داد و خاطر نشان کرد: “علت اصلی بروز این حادثه احتیاج به کارشناسی دارد”.

آتش سوزی پتروشیمی آبادان یک کشته و ۱۸ مصدوم داشت

به گزارش ایرنا، ۷ تیر ۱۳۹۷، آتش سوزی در واحد ۶۰۰ پتروشیمی آبادان باعث کشته شدن یک نفر و مصدومیت ۱۸ نفر دیگر شد.

مسئول روابط عمومی مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی خوزستان پنج شنبه در این خصوص اظهار داشت: “در این حادثه یک نفر به علت سوختگی ۱۰۰ درصدی کشته شد”.

رضا رفیعی ادامه داد: “۶ نفر از مصدومان برای درمان به بیمارستان امام خمینی آبادان، سه نفر به بیمارستان آیت الله طالقانی اهواز و یک نفر به بیمارستان شهید بهشتی آبادان منتقل شد”.

به گفته وی هشت نفر از مصدومان نیز به صورت سرپایی مداوا شدند.

پیش از این مدیرکل مدیریت بحران استانداری خوزستان نیز از انتقال ۲ مصدوم به بیمارستان های اهواز خبر داده بود.

آتش سوزی در واحد ۶۰۰ پتروشیمی آبادان که از حوالی ساعت ۲۴ چهارشنبه شب آغاز شده بود حوالی ساعت چهار بامداد پنجشنبه با تلاش آتش نشانان مهار شد.

واحد ۶۰۰ پتروشیمی آبادان که در کوی مطهری (بریم) این شهر واقع شده است کار تولید پی وی سی را انجام می دهد.

مجتمع پتروشیمی آبادان با شروع جنگ عراق به دلیل هم مرز بودن با کشور عراق هدف اصابت راکت و موشک های عراقی قرار گرفت و به طور کامل ویران شد.

هم اکنون مهمترین محصول تولیدی این پتروشیمی پی وی سی است که تولید آن در سال ۱۳۸۴ به حدود ۶۰ هزار تن افزایش یافت و تولید سالانه ۱۱۰هزار تن پی وی سی از اهداف طرح توسعه این مجتمع است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید