خبرگزاری هرانا

    خانه  > اندیشه و بیان  >  رییس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج؛ تشکیل ۴۰ پرونده در خصوص اعتراضات دی ماه ۹۶ در البرز

رییس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج؛ تشکیل ۴۰ پرونده در خصوص اعتراضات دی ماه ۹۶ در البرز

خبرگزاری هرانا – داوود میرغفاری رییس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج در ارتباط با اعتراضات دی ماه ۹۶ گفت که در مجموع ۴۰ پرونده تشکیل شده که ۲۱ فقره از آنها در دادگاه انقلاب کرج مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، داوود میرغفاری رییس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج، در نشست مطبوعاتی امروز یکشنبه سوم تیر ماه که به مناسبت هفته قوه قضاییه برگزار شد گفت: “در ارتباط با اعتراضات دی ماه سال گذشته در مجموع ۴۰ پرونده تشکیل شده که ۲۱ فقره از آنها در دادگاه انقلاب کرج مورد بررسی قرار گرفته است”.

وی مدعی شد: “دستگاه قضا با کسانی که در حوادث سال گذشته شرکت کرده بودند در نهایت رافت رفتار کرده و بسیاری از آنها پس از بازداشت با اخذ تعهد به خانه بازگشته‌اند”.

میرغفاری افزود: از میان کسانی که به اتهام اخلال در نظم عمومی دستگیر و پرونده برایشان تشکیل شده سه نفر تبرئه شده‌اند، سه نفر محکوم به پرداخت جزای نقدی بدل از حبس شده‌اند و حبس سه نفر دیگر از آنها نیز تعلیق شده، یک نفر به دادگاه ویژه اطفال ارجاع داده شده و برای سه نفر نیز حکم غیابی صادر شده است”.

وی توضیح داد: “بسیاری از افرادی که در جریان اعتراضات دی ماه سال گذشته دستگیر شده‌اند سابقه کیفری نداشته به همین دلیل مشمول تخفیف در مجازات شده‌اند”.

رییس کل محاکم عمومی و انقلاب کرج افزود: “بدون شک برای افرادی که در حوادث باعث آسیب به اموال عمومی شده‌اند مجازات سنگینی از جمله حبس و شلاق در نظر گرفته می‌شود”.

میرغفاری در بخش دیگری از صحبت‌های خود به سرعت بخشی خدمات رسانی به مردم و کوتاه شدن زمان رسیدگی به پرونده‌های محاکم عمومی و انقلاب کرج اشاره کرد وگفت: “با تلاش‌های صورت گرفته مدت زمان رسیدگی به پرونده‌ها از ۱۰۱ روز به ۹۶ روز کاهش یافته که با افزایش ۲.۷ درصدی مدت زمان رسیدگی همراه بوده است”.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته و حدود ۵ هزار نفر نیز بازداشت شدند.

رحمانی فضلی، وزیر کشور در آخرین گفتگوی خود در این باره اذعان کرد: “اعتراضات دی‌ماه ۹۶ در ۱۰۰ شهر ایران روی داد که این اعتراضات در ۴۰ شهر به خشونت کشیده شد”.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا زمان برگزاری دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها نیز به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود، اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت. نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید