خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  زخمی‌شدن یک کولبر در مرز سردشت

زخمی‌شدن یک کولبر در مرز سردشت

خبرگزاری هرانا – یک کولبر در مناطق مرزی شهرستان سردشت در پی شلیک مستقیم نیروهای مرزبانی زخمی شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، یک کولبر به نام «فرهاد ناسی» از اهالی سردشت که راهی جاده‌ی مرزی «کیله» بود، در پی گشودن آتش از سوی نیروهای مرزبانی از ناحیه‌ی پا و پشت دچار جراحت شدید شد.

او که به ظن حمل کالای قاچاق بدون اخطار قبلی مورد هجوم قرار گرفته، در وضعیت بد جسمی به سر می‌برد و جهت رسیدگی پزشکی به بیمارستانی در ارومیه منتقل شده است.

همزمان مقادیر زیادی از اجناس کولبران هم در همین منطقه از سوی نیروهای مورد ذکر مصادره شده‌اند.

برخی از اهالی مناطق مرزی، در پی فقدان فرصتهای شغلی به شغل کاذب و‌ مشقت‌بار کولبری روی آورده و سالانه دهها تن از آنان در پی شلیک نیروهای مرزبانی، انفجار مین و یا حوادث طبیعی جان خود را از دست داده و یا زخمی می‌شوند.

براساس ماده‌ی ٣ قانون بکارگیری اسلحه از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران، نیروهای نظامی تنها در صورتی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند که جان آنان در خطر باشد و یا فرد، قصد کشتن نیروهای نظامی را داشته باشد.

بر اساس گزارش سالیانه منتشر شده مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در طول سال ۱۳۹۶، گزارش قتل ۴۶ کولبر (باربر مرزی) و زخمی شدن ۵۸ تن آنان توسط نیروهای مرزبانی و انتظامی ثبت شده که عمدتا این تلفات انسانی در مناطق کردنشین گزارش شده است.

بر اساس این آمار، در کنار افرادی که هویت آنان به عنوان کولبر روشن شده، ۲۲۴ شهروند هدف تیراندازی نیروهای انتظامی و مرزبانی قرار گرفتند.

شهرستان سردشت در استان آذربایجان غربی است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید