خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۲ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روز گذشته و امروز، جمعی از کارگر تعدیل شده کشت و صنعت شمال مقابل ساختمان استانداری مازندران و تعدادی از متقاضیان مسکن مهر فاز ۵ شهر پردیس در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱ تیرماه ۱۳۹۷، صبح دیروز، جمعی از کارگر تعدیل شده کشت و صنعت شمال برای پیگیری وضعیت شغلی‌شان مقابل ساختمان استانداری مازندران تجمع کردند.

علت اعتراض کارگران، تعدیل چند نفر از کارگران مجتمع کشت و صنعت شمال در اوایل فروردین ماه جاری است درحالی‌که آنها خواستار بازگشت به کار و پرداخت معوقات حقوقی خود هستند.

این کارگران که تاکنون چندین بار اقدام اعتراضی در مقابل کارخانه و نهادهای مرتبط دولتی در استان مازندران انجام داده‌اند، گفتند: “متاسفانه تا این لحظه هیچ پاسخی از سوی مسئولان و کارفرما به خواسته‌هایمان نگرفته‌ایم”.

از قرار معلوم کارفرما برای کم کردن هزینه‌های کارخانه به بهانه عدم نیاز اقدام به تعدیل این ۵۰ نفر کرده است.

به گفته یکی از معترضان، بعد از گذشت سه ماه هنوز مقرری بیمه بیکاری آنها برقرار نشده است. همچنین از وعده‌هایی که در اجتماعات قبلی برخی مسئولان برای پیگیری وضعیت شغلی داده‌ شده هنوز خبری نیست.

به گفته وی برخی همکارانمان با سوابق ۲۰ سال در آستانه بازنشستگی با مشاغل سخت و زیان‌آور بودند که کارفرما به بهانه خاتمه قرارداد همه آنها را یکجا بیکار کرد.

ابوالحسن خلیلی (یکی از مدیران مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال) در گفتگو با ایلنا، گفت: “رکود اقتصادی ۴سال اخیر که با عدم همراهی دولت در زمینه هزینه‌ها و فروش با در نظر گرفتن اینکه روغن یک کالای اساسی است و دولت در تمام مسائل آن حضور دارد، شرایط سختی را برای تولید به‌همراه داشته است. نوسانات اقتصادی چندماه پایانی سال ۹۶ نیز وضعیت بد مذکور را تشدید کرده‌ است. از همین روی، ما با توجه به تغییر ساختاری که داشتیم، مجبور به تعدیل نیرو شدیم”.

وی افزود: “با توجه به تغییر ساختار رخ‌داده، کارگران نیز به این وضعیت معترض شده‌اند. با این حال، کارگران تعدیل شده هیچ‌گونه مطالبه مزدی‌ای ندارند. دستمزد، عیدی، پاداش و مزایای سال ۹۶ این کارگران پرداخت شده است. در طول سه‌ماه اخیر در سال ۹۷ نیز، دستمزدهای آنها به‌طور کامل پرداخت شده است”.

خلیلی تصریح کرد: “اعتراض کارگران به‌خاطر از دست شغل‌شان است. این حق را ما نیز برای آنها محترم می‌شماریم. با این حال، فعالیت این واحد صنعتی براساس تعداد نیازی که به پرسنل دارد؛ تنظیم می‌شود”.

وی در پایان گفت: “طبق توافقاتی که با مسئولان استانی و اداره کار صورت گرفته، قرار بر این شد که یک قرارداد کار سه‌ماهه با نیروهای تعدیل شده در سه ماه ابتدای سال ۹۷ داشته باشیم که این اقدام از سوی ما انجام شد. بعد از آن، بیمه بیکاری به آنها پرداخت خواهد شد و این امر برعهده مسئولان اداره کار است اما هنوز استارت آن نخورده است”.

متقاضیان مسکن مهر پردیس چادر زدند

به گزارش ایرنا مورخ ۱ تیرماه ۱۳۹۷، تعدادی از متقاضیان مسکن مهر فاز ۵ شهر پردیس پیش از ظهر امروز (جمعه) خواستار تحویل واحدهای مسکونی خود شدند و به همین منظور و به نشانه اعتراض در محل ورودی این فاز چادر زدند.

این افراد که تعدادشان افزون بر یکصد نفر تخمین زده می شد با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسئولان درخواست داشتند که مشکلشان را پیگیری و حل کنند.

متقاضیان واحدهای مسکن مهر فاز ۵ پردیس می گویند ۶ سال است در انتظار دریافت واحدهای خود به سر می برند و باوجود پرداخت هزینه در چند نوبت هنوز واحدهایشان تحویل نشده است.

در ماههای اخیر خبر درخواست افزایش دریافتی از متقاضیان مسکن مهر(هزینه ساخت) برای چندمین بار طی سال های گذشته از سوی انبوه سازان فاز ۵ رسانه ای شد که اعتراض شدید متقاضیان مسکن مهر را به دنبال داشت.

شرکت عمران شهر پردیس درواکنش به درخواست افزایش هزینه ها اعلام کرد: “به هیچ عنوان افزایش قیمتی درکار نیست و انبوه سازان باید به تعهدات خود پایبند باشند”.

متقاضان مسکن مهر فاز ۵ پردیس خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان خود هستند و می گویند یا خانه هایشان تحویل یا به آنها زمین معوض داده شود.

شهرستان پردیس در حدود ۲۵ کیلومتری شرق پایتخت قرار دارد و برپایه گزارش ها تاکنون ۲۴ هزار و ۶۲۴ واحد از ۸۱ هزار و ۷۳۳ واحد این طرح در شهر پردیس افتتاح شده و تنها ۱۸ هزار واحد به متقاضیان تحویل شده است.

کل جمعیت ساکن در این واحدها در فازهای یک، دو، سه، چهار، پنج، هشت، نه و یازده، پس از پایان کار واگذاری ها حدود ۶۰۰ هزار نفر برآورد می شود.

گزارش خبرنگار ایرنا حاکیست که هیچکدام از این فازها به طور کامل تکمیل نشده و اگرچه برخی واحدها در بعضی از این فازها واگذار شده اما هنوز واحدهایی هم وجود دارد که مراحل ساخت آنها تمام نشده است.

فازهای یک، دو، سه و چهار داخل محدوده شهر پردیس واقع شده اند و فازهای یازده، پنج و هشت نیز که در خارج از محدوده شهر قراردارد دارای تعداد زیادی از واحدهای نیمه تمام است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید