خبرگزاری هرانا
امروز جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۴/۰۱ ساعت ۲۰:۴۷:۲۸

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  طرح اتهامات در پرونده جدید؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمد مهدوی فر در زندان اصفهان

طرح اتهامات در پرونده جدید؛ گزارشی از آخرین وضعیت محمد مهدوی فر در زندان اصفهان

خبرگزاری هرانا – محمد مهدوی‌فر، فعال مدنی اهل آران و بیدگل که در دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل ۲ سال محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان منتقل شده بود، در پرونده‌ای دیگر به “توهین به رهبری و نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم شده است. دادگاه این فعال مدنی در تیرماه سال جاری در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی آران و بیدگل برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، محمد مهدوی‌فر فعال مدنی اهل آران و بیدگل که از بابت محکومیت پرونده‌های پیشین خود در زندان مرکزی اصفهان تحمل حبس می‌کند، در پرونده جدیدی که علیه وی مفتوح شده به “توهین به رهبری و نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی” متهم شده است.

محمد مهدوی فر در این مدت نه تنها از حق داشتن وکیل محروم بوده بلکه تاکنون بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به موادمخدر نگهداری می‌شود.

یک منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر در گفت‌وگو با گزارشگر هرانا گفت: “برای محمد مهدوی فر پرونده جدید تشکیل داده‌اند. اتهامات وی “توهین به رهبری” و “نشر اکاذیب در فضای مجازی به قصد تشویش اذهان عمومی” ذکر شده است. جلسه دادگاه ایشان قرار است در تاریخ ۱۷ تیرماه در شعبه ۱۰۱ دادگاه جزایی آران و بیدگل به ریاست قاضی ارشدی تشکیل شود. این در حالی است که آقای مهدوی تاکنون از داشتن وکیل محروم مانده و دادستانی به آقای غلامیان (وکیل پرونده دیگر محمد مهدوی فر) که می‌خواست وکالت ایشان را بر عهده بگیرد گفته است که نام شما در لیست وکلای مورد تائید قوه قضاییه نیست و حتی لیست هم به خانواده آقای مهدوی ندادند که بتوانند از آن لیست وکیل انتخاب کنند”.

محمد مهدوی فر

این منبع نزدیک به خانواده آقای مهدوی فر در ادامه گفت: “محمد مهدوی فر که به علت عوارض شیمیایی دوران جنگ مشکلات تنفسی دارد، بدون در نظر گرفتن اصل تفکیک جرائم در بند عمومی و در کنار زندانیان معتاد به مواد مخدر نگهداری می‌شود. بند سوم زندان مرکزی اصفهان از نظر بهداشت خوب نیست و اکثر زندانیان سیگار و مواد مخدر مصرف می‌کنند. آقای مهدوی فر بارها درخواست جابجایی به بند دیگر داد که مورد تائید مسئولان قرار نگرفت”.

لازم به یادآوری است محمد مهدوی فر در اسفندماه سال گذشته توسط شعبه ۱۰۲ دادگاه کیفری شهرستان آران و بیدگل در پرونده ای دیگر به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به تحمل دوسال حبس تعزیری و پرداخت ۴۰ میلیون ریال جریمه نقدی محکوم شد.

این فعال مدنی که پیش‌تر نیز توسط دادگاه انقلاب آران و بیدگل به اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری مجموعا به سه سال حبس تعزیری و چهارسال تبعید به شهرستان سرباز محکوم شده بود توسط شعبه ۱۸ دادگاه تجدید نظر استان اصفهان از اتهام توهین به آیت الله خمینی تبرئه و با حذف مجازات تکمیلی از بابت اتهام تبلیغ علیه نظام و توهین به رهبری به تحمل دو سال حبس، محکوم شد. وی در تاریخ ۲۴ دی‌ماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در مشهد بازداشت و جهت تحمل مدت محکومیت خود به زندان مرکزی اصفهان  منتقل شد.

لازم به یادآوری است مهدوی فر در سال ۹۳ پس از سرودن یک مثنوی ۳۲ بیتی به نام “الفبا” و خواندن آن در انجمن‌های ادبی شهر کاشان، توسط شعبه دو بازپرسی آران و بیدگل (به نیابت از شعبه هم عرض بازپرسی در کاشان) مورد بازجویی قرار گرفت.

آقای مهدوی‌فر از بابت پرونده مفتوحه در سال ۹۴ در شعبه ۱۰۵ کیفری دو دادگستری کاشان محاکمه و به اتهام «نشر اکاذیب» به ۱ سال و نیم حبس محکوم شد.

نهایتا، شعبه بیست‌وسوم دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان به ریاست حمیدرضا امانی حکم ۱ سال و نیم حبس وی را از طریق اصلاح اتهام از «نشر اکاذیب» به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ده ماه حبس تقلیل و با «رعایت بند ب از ماده ۳۳ قانون وصول» مجازات وی را به ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی تبدیل کرد.

همان‌طور که اشاره شد مهدوی‌فر کمی بعد مورخ دوشنبه ۲۹ شهریورماه ۱۳۹۵، در منزل شخصی‌اش توسط ماموران اداره اطلاعات بازداشت و به سلول‌های انفرادی زندان اصفهان، تحت مدیریت وزارت اطلاعات منتقل شده بود که پس از تحمل حدود ۴۵ روز بازداشت از زندان مرکزی اصفهان آزاد شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید