خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷, 2nd of December 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۳۱ ساعت ۱۴:۲۸:۵۰

    خانه  > سایر گروهها, کودکان  >  افزایش آمار خودکشی‌ها در استان فارس/ دانش‌آموز دبستانی خود را حلق‌آویز کرد

افزایش آمار خودکشی‌ها در استان فارس/ دانش‌آموز دبستانی خود را حلق‌آویز کرد

خبرگزاری هرانا – سعید غلامپور مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس از افزایش ۶ درصدی آمار خودکشی طی سال ۹۶ در فارس ابزار تاسف و تاکید کرد که پایین آمدن سن خودکشی‌ نیز یکی از شاخص‌های نگران کننده است. غلامپور گفت که طی هفته‌های گذشته شاهد وقوع دو مورد خودکشی در افراد نوجوان بودیم که یک مورد آن اقدام دانش‌آموز دختر کلاس ششم دبستان در شیراز به خودکشی بوده است.

‌به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سعید غلامپور صبح پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری که به مناسبت فرارسیدن هفته‌ی قوه‌ی قضاییه برگزار شد، گفت: “طی هفته‌های گذشته شاهد وقوع دو مورد خودکشی در افراد نوجوان بودیم که یک مورد آن اقدام دانش‌آموز دختر کلاس ششم دبستان در شیراز به خودکشی بوده است”.

او با یادآوری اینکه دانش‌آموز یاد شده خود را حلق‌آویز کرده است، تصریح کرد که از بیان آمار خودکشی ابایی ندارد و گفت: “در سال ۹۶ تعداد ۳۴۸ مورد خودکشی منجر به فوت در فارس داشتیم که بیشترین تعداد مربوط به گروه سنی ۱۵ تا ۴۵ سال بوده است”.

غلامپور با تصریح اینکه خودکشی یکی از آسیب‌های موجود در تمام جوامع است، گفت: “هنوز آمار خودکشی در جوامع پیشرفته نظیر کشور فرانسه به مراتب از ایران بالاتر است”.

وی همچنین از افزایش ۵ درصدی آمار قتل در فارس خبر داد و در تشریح اقدامات پزشکی قانونی فارس، گفت: “در کشور بالغ بر ۱۰۴ هزار نظریه‌ پزشکی قانونی ارائه شده که حدود ۸ تا ۹ درصد این آمار متعلق به استان فارس است”.

این مقام قضایی با اشاره به اینکه فارس موفق به تکمیل و تجهیز آزمایشگاه‌های ژنتیک، سم‌شناسی و … شده است، گفت: “طی سال گذشته در سوانح بزرگ نظیر کشتی سانچی و سقوط هواپیمای تهران یاسوج، پزشکی قانونی فارس به عنوان یکی از مراجع اصلی در تشخیص هویت افراد مد نظر بوده است”.

او تعداد نمونه‌های بررسی شده در آزمایشگاه ژنتیک فارس را بالغ بر ۶۳۰ مورد اعلام و اضافه کرد: “امروز در فارس پیشرفته‌ترین دستگاه‌های آزمایشگاهی موجود است به طوریکه فارس به مرجع صاحب‌نظر در موارد اختلافی بین اداره‌های پزشکی قانونی کشور بدل شده است”.

به گفته‌ی غلامپور، کسب رتبه‌ی اول پژوهش طی هفت سال گذشته را یادآور شد و گفت: “امسال اولین مرکز تخصصی سم‌شناسی قانونی در شیراز به بهره‌برداری خواهد رسید و با فراهم شدن مقدمات، تفاهم‌نامه‌ای با پژوهشکده‌ی روانپزشکی در فرانسه منعقد خواهیم کرد”.

غلامپور همچنین از تهیه‌ی ۳۳۷۶ نمونه‌ ژنتیک از زندانیان محبوس در زندان‌های فارس با همکاری اداره‌کل زندان‌های این استان و با هدف تکمیل بانک اطلاعات ژنتیک مجرمان خبر داد.

سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی های سالانه بیش از ۷ درصد از سوی پزشکی قانونی اعلام شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید