خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷, 22nd of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۳۰ ساعت ۲۰:۲۲:۲۴

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

معوقات مزدی کارگران در ۲ واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد از معوقات مزدی نزدیک به یک هزار و ۷۰۰ کارگر شهرداری بروجرد در استان لرستان خبرداد، همچنین تعدادی از کارگران شاغل در پروژه ساختمانی مجتمع تجاری بانتا آبیدر در سنندج از عدم دریافت کامل دستمزدهایشان از آخر شهریور ۱۳۹۶ خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، مورخ ۲۹ خرداد ۱۳۹۷، درحالی‌که مشکل عدم پرداخت دستمزد معوقه نزدیک به یک هزار و ۷۰۰ کارگر شهرداری بروجرد در استان لرستان هنوز ادامه دارد، رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد گفت: “تمام تلاش خود را در حمایت از کارگران شهرداری انجام می‌دهیم”.

«فریبرز محسنی» در تشریح مشکلات شهرداری بروجرد و کارگرانش گفت: “حمایت از کارگران خدماتی که عضو خانواده بزرگ شهرداری هستند ضرورت دارد و تلاش می‌کنیم براساس شرایط خاص ایجاد شده از این کارگران دفاع کنیم”.

به گفته رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد، شهرداری بروجرد باید درآمد پایدار داشته باشد این درحالی‌ست که هم‌اکنون درآمد شهرداری بر عوارض محلی تکیه دارد.

وی با بیان اینکه درآمد شهرداری بروجرد باید از محل کشتارگاه، ترمینال‌ها، ارزش افزوده، یارانه سوخت، ساخت و سازهای غیرقانونی تامین شود، افزود: “برای افزایش درآمد شهرداری پیشنهاد ساماندهی کشتارگاه و افزایش هزینه کشتارهای دامی را همانند سایر شهرها را دادیم که با واکنش منفی برخی مواجه شد”.

رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد اظهار داشت: “اخذ این هزینه‌ها موجب می‌شود تا بخشی از دستمزد کارگران تامین مالی شود و ما با این کار شاهد آن نخواهیم بود که کارگران شهرداری برای وصول مطالبات مزدی خود مقابل شهرداری سفره خالی پهن کنند”.

محسنی اضافه کرد: “با گذشت چند ماه از فعالیت شهردار بروجرد هنوز هیچ طرح و برنامه‌ای ارائه نداده و انتظار می‌رود اگر شهردار طرح و برنامه ندارد حداقل انضباط مالی داشته و جلوی خیلی از هزینه‌ها گرفته شود”.

وی ادامه داد: “هر زمان طرحی در راستای حمایت از کارگران از سوی شهرداری مطرح شده حتی اگر مصوبه شورا هم نداشته شورای شهر مخالفتی نکرده است. موضوع واگذاری بن کارت‌های ویژه رمضان و بن کارت‌های خرید ۵۰ میلیون ریالی که در فاصله زمانی چند ماه مرحله به مرحله شارژ شود به جای  پرداخت حقوق  نمونه‌ای از اقداماتی است که در راستای حمایت مالی از کارگران شهرداری انجام شده است”.

معوقات مزدی کارگران پروژه ساختمانی مجتمع تجاری بانتا آبیدر

به گزارش ایلنا، مورخ ۳۰ خرداد ۱۳۹۷، تعدادی از کارگران پروژه ساختمانی مجتمع تجاری بانتا آبیدر در سنندج از عدم دریافت کامل دستمزدهایشان از آخر شهریور ۱۳۹۶ خبر دادند.

به‌گفته آنها، در طول این مدت کارگران در هر ماه صرفا مساعده‌ای در حد ۲۰۰-۳۰۰ هزار تومانی دریافت کرده‌اند.

در همین رابطه، ایوب علیزاده (مدیر داخلی مجتمع تجاری بانتا آبیدر) گفت: “شرکت تا قبل از عید و شروع سال ۹۷، با کارگرانی که معوقه مزدی داشته‌اند و تعدادشان به حدود ۳۰ نفر می‌رسید، تسویه حساب کرده است. در سال جدید و تا الان که نزدیک به سه‌ماه می‌شود، مجموعا بابت تعداد روزهایی که کارگران در طول این مدت فعالیت کرده‌اند، بین ۱‌میلیون و دویست‌هزار تومان تا یک‌میلیون و نیم مساعده داده شده است. مطالبات باقی‌مانده کارگران هم در حدود یک‌میلیون و چهارصدهزار تومان تا یک‌میلیون و نیم تومان است”.

وی افزود: “کارگران مورد بحث، روزمزد هستند و تمامی روزهای یک ماه را معمولا کار نمی‌کنند. عموما بین ۱۷ الی ۱۸ روز در هر ماه در اینجا کار می‌کنند. دستمزد روزانه این کارگران، شصت هزار تومان است”.

علیزاده تاکید کرد: “به‌رغم مشکلاتی که در طی سه‌سال اخیر داشته‌ایم، اما تعدیل نیرو صورت نداده‌ایم و تلاش کرده‌ایم پروژه‌هایمان را در این ۳ سال با همین وضع نابسامان اقتصادی‌ای که در کشور حاکم است و بر کار ما نیز تاثیر منفی داشته است، پیش ببریم”.

مدیر داخلی مجتمع تجاری بانتا آبیدر در پایان، اظهار داشت: “این مجموعه تا سه‌سال پیش وضعیت بسیار خوبی داشت تا این حد که حتی به کارگرانش وام می‌داد اما از سه‌سال پیش تاکنون، به‌دلیل مشکلات اقتصادی و رکود کسب‌و‌کار، در پرداخت دستمزدهای سر ماه، به مشکل برخورده‌ایم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید