خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, سایر گروهها, کارگران  >  دستکم ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم ۹ تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزگذشته و امروز، بیش از یکصد نفر از کارگران شرکت کاشی کویر یزد در مقابل دادگستری این استان، جمعی از بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت آموزش و پرورش، جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی، حدود ۱۰۰ تن ازکارگران بخش های مختلف شهرداری بروجرد مقابل ساختمان شهرداری مرکزی، جمعی از اهالی روستای زعن بخش فتح المبین شهرستان شوش، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر مشهد، جمعی از وکلای دادگستری مقابل ساختمان مجلس و جمعی از کارگران و تولیدکنندگان “صنف کفش” خیابان جمهوری تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا مورخ ۲۷ خرداد ۱۳۹۷، بیش از یکصد نفر از کارگران شرکت کاشی کویر یزد، قبل از ظهر روز یکشنبه با حضور در مقابل دادگستری این استان، پرداخت معوقات خود را خواستار شدند.

یکی از این کارگران گفت: “حقوق کارگران، سه سال گذشته به صورت موردی پرداخت می شد اما در ۶ ماه گذشته حقوق ها پرداخت نشده است”.

کارگران کاشی کویر یزد روز گذشته قبل از حضور در مقابل دادگستری در برابر ساختمان استانداری هم حضور یافته بودند.

اقتصاد حدود ۳۰۰ هزار نفر از جمعیت استان یزد (حدود ۳۰ درصد) به صنعت کاشی وابسته است، یزد با ۷۶ واحد تولید کاشی و سرامیک فعال در این صنعت، در کشور، پیشتاز است.

میزان تولید کاشی و سرامیک کشور ۵۵۰میلیون مترمربع است که بیش از نیمی از آن در استان یزد تولید و روانه بازار می شود.

بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند/اعتراض به پرداخت نشدنِ پاداش پایان خدمت

به گزارش ایلنا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، صبح امروز جمعی از بازنشستگان فرهنگی مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

معلمانی که سال گذشته بازنشسته شده‌اند، هنوز پاداش پایان خدمت خود را دریافت نکرده‌اند. جمعی از این معلمان، صبح امروز (بیست و هشتم خرداد) در اعتراض به این تاخیر، مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

خواسته تجمع‌کنندگان، تامین منابع مالی و پرداخت پاداش پایان خدمت در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

حاضران در تجمع با امضای طوماری از وزارت آموزش و پرورش درخواست کردند که باتوجه به پایین آمدن ارزش پول، معوقات آنها را تا بیش از این کم‌ارزش نشده، پرداخت نماید.

یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: “بیش از نه ماه است که بازنشسته شده‌ام؛ اگر همان زمان پاداش پایان خدمت من پرداخت می‌شد، می‌توانستم یک سقف برای خانواده‌ام فراهم کنم، اما حالا با این گرانی و کم‌ارزش شدن پول، قدرت خریدِ پاداش من بسیار پایین آمده و نمی‌توان با این پول سرمایه‌گذاری کنم یا خانه‌دار شوم”.

این بازنشستگان می‌گویند: “پیش از این نیز بارها در اعتراض به تاخیر در پرداخت معوقات مزدی تجمع کردیم اما صدای ما را نشنیدند، امیدواریم این بار مسئولان به خواسته‌های ما توجه کنند”.

پیش از این وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد به دلیل کمبود بودجه، پاداش پایان خدمت بازنشستگان در سال ۱۳۹۶ پرداخت نشده‌ است و هر زمان نقدینگی فراهم شود، این معوقات پرداخت خواهد شد.

کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت دوباره تجمع کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، جمعی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور صبح امروز، دوشنبه (۲۸ خرداد ماه) با سفر به تهران برای بار چندم مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی حاضر شدند.

صبح امروز گروهی از نمایندگان کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور با حضور مقابل ساختمان وزارت اقتصاد و دارایی برای چندمین بار خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

این گروه از کارگران که از نقاط مختلف کشور برای پیگیری وضعیت شغلی و مطالبات معوقه خود عازم تهران شده‌اند، می‌گویند: “پس از ۱۱ سال فعالیت در دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت، هنوز وضعیت شغلی‌مان مشخص نیست در عین حال به دلیل پرداخت نشدن حدودا ۳۹ماه از مطالبات مزدی‌مان، در وضعیت بد معیشتی قرار داریم”.

بخش دیگری از علت برپایی این تجمع صنفی، نارضایتی جمعیت هزار و پانصد نفری کارکنان دفاتر شرکت‌های تعاونی سهام عدالت سراسر کشور بابت محقق نشدن وعده رئیس سازمان خصوصی‌سازی در «آیین نکوداشت ساماندهی سهام عدالت» است که از قرار معلوم در آن روز قول پیگیری وضعیت شغلی و پرداخت مطالبات کارکنان سهام عدالت را تا پایان سال ۹۶ داده است.

به گفته معترضان، پیش از این نیز کارکنان دفاتر سهام عدالت مقابل ساختمان‌های مجلس شورای اسلامی، وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی‌سازی تجمع کرده بودند که در همه این تجمعات مسئولان مربوطه وعده پیگیری مطالباتشان را داده‌اند.

همچنین به نقل از این کارگران گفته می‌شود، سال گذشته تعدادی از همکارانمان حین بازگشت از یکی از این اجتماعات صنفی در تهران در حوالی جاده اراک بر اثر سانحه تصادف مجروح شدند. شدت تصادف به حدی بود که دو راننده خودرو که یکی از انها راننده خودرو حامل کارکنان دفاتر سهام عدالت بود، درجا کشته شدند.

کارگران شهرداری بروجرد خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند

به گزارش ایرنا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، حدود ۱۰۰ تن ازکارگران بخش های مختلف شهرداری بروجرد برای دومین روز درهفته جاری با تجمع مقابل ساختمان شهرداری مرکزی و پهن کردن سفره خالی خواستار پرداخت حقوق معوقه خود شدند.

تجمع کنندگان با دردست داشتن پلاکارد ‘ ما انقلابمان را دوست داریم، خواسته ما صنفی است فقط تسویه کامل’ خواستار تسریع در پرداخت حقوق معوقه خود ازمهرماه سال ۹۶ به مدت ۹ ماه هستند.

کارگران معترض براین باورند با توجه به مشکلات مختلف زندگی، بیماری، اجاره نشین بودن، داشتن فرزند دانش آموز و دانشجو ۹ ماه عدم دریافت حقوق زندگی آنها را با مشکلات وچالش های جدی مواجه نموده است.

برپایه این گزارش با توجه به تجمع کارگران بروجرد درمقابل شهرداری هیچ یک ازاعضای شورای شهر بروجرد و شهردار در بین تجمع کنندگان حاضر نشده اند.

رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد گفت: “حمایت ازخانواده شهرداری ضروری بوده و تلاش خواهد شد بر اساس شرایط خاص ایجاد شده از این قشر دفاع شود”.

فریبرزمحسنی افزود: “شهرداری باید بر درآمد های پایدارتاکید بیشترداشته باشد واکنون درآمد شهرداری برعوارض محلی است”.

وی بیان کرد: “درآمد شهرداری بروجرد باید از محل کشتارگاه، ترمینال ها، ارزش افزوده، یارانه سوخت، ساخت و سازهای غیرقانونی تامین شود که در بروجرد تلاش شد برای ساماندهی کشتارگاه هزینه کشتارهرراس دام همانند شهرهای دیگر کشور افزایش یابد که با واکنش منفی برخی مواجه شد”.

رئیس کمیسیون فنی و تخصصی شورای شهر بروجرد اظهارداشت: “اخذ این هزینه ها موجب می شود تا حقوق بخشی از پرسنل تامین و امروز شاهد پهن کردن سفره خالی کارگران شهرداری بروجرد نباشیم”.

محسنی اضافه کرد: “با گذشت چند ماه از فعالیت شهردار بروجرد هنوزهیچ طرح و برنامه ای ارائه نداده و انتظار می رود اگر شهردار طرح و برنامه ندارد حداقل انظباط مالی داشته و جلوی خیلی ازهزینه ها گرفته شود”.

وی ادامه داد: “هر زمان طرحی در راستای حمایت از کارگران ازسوی شهرداری مطرح شده حتی اگرمصوبه شورا هم نداشته شورای شهر مخالفتی نکرده به عنوان مثال می توان موضوع پرداخت بن کارت ۵۰میلیون ریالی که در فاصله زمانی چند ماه مرحله به مرحله شارژ شود به جای حقوق و یا پرداخت بن کارت ۱۵۰هزار تومانی ویژه رمضان را نام برد”.

شهرداری بروجرد بیش از یکهزار و ۷۰۰ کارگر و کارمند دارد.

اهالی روستایی در شوش مانع احداث ایستگاه برق شدند

به گزارش ایرنا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، اهالی روستای زعن بخش فتح المبین شهرستان شوش از احداث پست برق ۱۳۲/۴۰۰ کیلوولت نصر جلوگیری کردند.

در حالیکه معاون وزیر نیرو و هیات همراه روز دوشنبه به منظور کلنگ زنی یک ایستگاه برق به بخش فتح المبین شوش سفر کرده بودند با اعتراض اهالی روستای زعن روبرو شدند.

پست برق نصر قرار بود در زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در مجاورت روستای زعن احداث شود.

گزارش خبرنگار ایرنا از روستای زعن حاکیست تعدادی از اهالی این روستا که از صبح روز دوشنبه در محل برگزاری آئین کلنگ زنی این طرح تجمع کرده بودند بیان داشتند: “زمین در نظر گرفته شده برای احداث ایستگاه برق متعلق به آنها بوده و وزارت نیرو حق ندارد زمین آنها را تصرف کند”.

به گفته اهالی با وجود اینکه پیش از این مقرر شده بود قطعه زمین مذکور از سوی کارشناسان دادگستری ارزش گذاری شده و وجه آن به مالکان پرداخت شود اما تاکنون اقدامی در این رابطه صورت نگرفته لذا اجازه ساخت ایستگاه برق در زمین مذکور داده نمی شود.

در پی اعتراض اهالی روستای زعن عملیات کلنگ زنی ایستگاه برق نصر با حضور معاون وزیر نیرو و هیات همراه انجام نشد.

همایون حائری معاون وزیر نیرو نیز در پی اعتراض اهالی دستور پیگیری لازم برای احقاق حقوق قانونی آنان را صادر کرد.

بخش مرزی فتح المبین شهرستان شوش با ۸۶۰ کیلومتر مربع وسعت دارای ۴۰ روستاست.

هم‌صدایی اساتید و دانشجویان دانشگاه تهران در اعتراض به احکام قضایی دانشجویان

به گزارش ایسنا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، در ادامه اعتراضات روزهای گذشته و با اعلام آمادگی جمع کثیری از دانشجویان برای عدم شرکت در امتحانات امروز دوشنبه ۲۸ خرداد ماه دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی در لابی دانشکده جمع شدند تا اعتراض‌ خود را نسبت به احکام صادره برای همکلاسی‌هایشان نشان دهند.

در این تجمع حضور بالغ بر ۲۰ نفر از اساتید دانشکده علوم اجتماعی ازجمله مهدی اعتمادی (سرپرست ریاست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران)، یوسف اباذری، محمدرضا جوادی یگانه (رئیس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران)، حجت الاسلام فرج‌الله تازه کندی (نمایندگی نهاد رهبری در دانشکده علوم اجتماعی)، محمد توکل، مهدی منتظر قائم، موسی عنبری، روح‌الله نصرتی، هوشنگ نایبی، محسنی تبریزی، عبدالله بیچرانلو، تقی آزاد ارمکی، علیرضا دهقان، مریم رفعت جاه، زهره انواری، زهرا فرضی‌زاده، احمد فیروزآبادی، عبدالحسین کلانتری، زهره انواری، سید ضیاء هاشمی (مدیرعامل ایرنا و سرپرست سابق وزارت علوم) حضور داشتند.

دانشجویان حاضر در این تجمع تاکید کردند که این گردهمایی یک حرکت خودجوش دانشجویی است و همه تشکل‌های دانشجویی از جناح‌های مختلف در این تجمع ادامه‌دار حضور دارند و مخالفت خود را با صدور احکام سنگین دانشجویان اعلام کردند.

در این گردهمایی سید مهدی اعتمادی‌فرد، سرپرست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران به سخنرانی در بین دانشجویان و اساتید پرداخت و گفت: “در ابتدا از دانشجویان تشکر می‌کنم و می‌خواهم که حیات دانشجویی را به همین سرزندگی حفظ کنند و من نیز خود را ملزم می‌دانم از ورود هر نیرویی که بخواهد در دانشکده علوم اجتماعی مداخله کند و خدای ناکرده حق دانشجویی را تضییع کند، جلوگیری کنم”.

اعتمادی فرد اظهار کرد: “همه دانشجویان و اساتید بزرگوار نیز می‌دانند که ما درحال پیگیری وضعیت دانشجویان هستیم و تشکر می‌کنم از اساتید علوم اجتماعی که در ساحت کنشگری حضور پیدا می‌کنند و امیدوارم این پیوند و حضور ادامه یابد؛ اما از شما دانشجویان تقاضا می‌کنم که در امتحانات خود شرکت کنید و سپس بیایید و از ما بخواهید و بپرسید شما چه‌کار کرده‌اید؟”

وی افزود: “در پی درخواست‌ها و مطالبات دانشجویان تصمیم گرفته‌ایم که از هر طریقی وارد رایزنی شویم تا راهی پیدا کنیم که نهادهای ذیربط عادلانه‌تر برخورد کنند. جلسات بسیار مثبتی با نهاد رهبری مرکز و نهاد رهبری دانشگاه داشته‌ایم و آنها خود پیگیر و دغدغه‌مند موضوع هستند و قول رایزنی با قوه قضاییه و دادستانی را داده‌اند تا از این طریق تصویر صحیحی از وضعیت دانشگاه و دانشجویان منتقل شود و حقوقی که تضییع شده، استیفا و ترمیم شود”.

سرپرست دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران تصریح کرد: “در نوبت بعدی قرار شد که ما بتوانیم با سه تن از معاونین وزارت علوم جلساتی را برگزار کنیم که در آن نمایندگانی از دانشجویان نیز حضور پیدا کنند و مطالبات را پیگیری کنیم”.

اعتمادی فر تصریح کرد: “نکته بعدی اینکه، ما با بسیج اساتید کل کشور نیز هماهنگ هستیم. آنها نیز پیگیر هستند که چندین رابط با قوه قضاییه پیدا کنند تا بتوانند به دانشجویان کمک کنند و در نتیجه قرار بر آن شد که سازمان بسیج اساتید کل کشور کمک کنند و تلاش‌هایی در این زمینه داشته باشند”.

به گزارش ایسنا، در ادامه فرج الله تازه کندی، معاون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران نیز در سخنانی گفت: “از همان ابتدا که یک دانشجو در دانشگاهی دیگر حکم قضائی دریافت کرد، ما درخواست تجدید نظر دادیم و امروز هم اگر تجمع شما نبود، ما باز هم این موضوع را پیگیری می‌کردیم. بنای ما بر احکام عادلانه آن هم با نگاه دانشجویی است. قوه قضاییه نیز شرایط و دیدگاه خود را دارد و دانشگاه هم به همین ترتیب. باید این دو مجموعه به هم نزدیک شوند”.

وی ادامه داد: “دیروز تصمیمی که از سمت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشکده علوم اجتماعی و دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران گرفته شد، این بود که دانشگاه و قوه قضاییه با هم وارد مذاکره شوند و شرایط دانشگاه و خواسته‌های ما را بیان کنند. البته پیشنهاد خود ما این بود که بسیاری از این مسائل در کمیته انضباطی دانشگاه پیگیری شود و تا جایی که جرمی غیر دانشجویی نباشد، قوه قضاییه وارد عمل نشود و خواسته ما بازگشت پرونده‌های دانشجویان به کمیته‌های انضباطی دانشگاه‌هاست و هر تصمیمی در کمیته انضباطی که متشکل از مسئولین دانشگاه، اساتید و نماینده دانشجویان گرفته شود، لازم الاجرا است”.

در ادامه یوسف اباذری، استاد دانشگاه تهران گفت: “ما استادان به اتفاق تصمیم گرفته‌ایم پیگیر احکام دانشجویان باشیم. من به عنوان سخنگو قول می‌دهم که بیایم با شما صحبت کنیم و اقداماتی را که انجام شده است، به اطلاع شما برسانیم. مطمئن باشید که استادان این دانشکده تا هر جا که بتوانند با دانشجویان همراه هستند”.

سید ضیا هاشمی، سرپرست سابق وزارت علوم نیز طی سخنانی در بین دانشجویان اظهار کرد: “همه ما نسبت به دفاع از حقی که احساس می‌کنیم ممکن است سلب شده باشد، نباید بی‌تفاوت باشیم و قانونگرایی اصلی است که توقع ترویج آن وجود دارد. ما باید دفاع از حق‌الناس را در چارچوب‌های قانونی انجام دهیم”.

سرپرست سابق وزارت علوم ادامه داد: “اگر نهادهایی خود را متولی اقداماتی می‌دانند که تصور می‌کنند به نفع نظم و انسجام ملی است، ما نیز بر این باوریم که برخورد رئوفانه با دانشجویان موجب انسجام ملی است، دانشجو باید مشارکت داشته باشد. دانشجو باید احساس دغدغه‌مندی، امید و نشاط داشته باشد و دانشجویان ما سرمایه‌های بزرگ مملکت هستند. دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران نیز جزو جوانان نخبه کشور هستند”.

وی ادامه داد: “پیشنهاد می‌کنم که بگذارید این فضای اعتراض در چارچوب گفت‌وگو اتفاق بیفتد و به طرح مطالبات خود ادامه دهید و ما نیز در کنار شما خواهیم بود”.

تقی آزاد ارمکی استاد دانشگاه تهران نیز با بیان اینکه دانشگاه پادگان نیست، اظهار کرد: “دانشجویان صاحبان دانشگاه هستند و ما به دلیل حضور دانشجویان است که اینجا هستیم. من از دانشجویان خواهش می‌کنم که با رعایت حدود، حالت انتقادی خود را حفظ کنند، برای اینکه دانشگاه پادگان نشود و پادگان نماند، اساتید علوم اجتماعی نیز متحد شده‌اند و می‌خواهند که خواسته‌های شما را پیگیری کنند”.

در ادامه برخی از دانشجویان خطاب به اساتید نیز نکاتی را مطرح کردندو یکی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی اظهار کرد: “این حرکت خودجوش دانشجویی بوده است و فارغ از جناح‌بندی‌ها است”.

دانشجوی دیگری گفت: “نباید به دانشجویان برچسب‌های نابجا بزنیم و امروز کوچکترین مطالبه اجتماعی، انگ و برچسب سیاسی خاصی می‌خورد و با این روند همه دانشجوها و اساتید نیز ممکن است متهم شوند”.

در ادامه دانشجویان اشاره کردند که چندی پیش غلام رضا غفاری، معاون فرهنگی وزیر علوم و رییس سابق دانشکده علوم اجتماعی به دانشجویان گفته بود که حکم‌های قضایی برای دانشجویان صادر نخواهد شد و وزارت علوم و دانشگاه مسایل مربوط به دانشجویان بازداشتی را پیگیر خواهند شد؛ اما هم اکنون علی‌رغم وعده‌ها با احکام قضایی سنگین مواجهیم.

این دانشجویان یادآور شدند که علی‌رغم وعده‌ها با تاکید بر استمرار پیگیری مطالبات تا تحقق یافتن آنها، به حرکت‌های اعتراض آمیز خود ادامه خواهند داد.

طی چند ماه گذشته، یازده نفر از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران دستگیر شدند که پس از برگزاری دادگاه بدوی آنها طی ماه‌های گذشته، سه نفر از این دانشجویان مجموعا به ۱۵ سال حبس محکوم شدند و حکم ممنوعیت خروج از کشور و ممنوعیت فعالیت مجازی برای آن‌ها صادر شده است. شمار دیگری از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی نیز منتظر حکم خود هستند.

گفتنی است سن دانشجویانی که حکم خورده‌اند، بین ۱۸ تا ۲۲ سال است و به اتهام‌های سنگینی متهم شده‌اند و یکی از دانشجویان متولد سال ۷۵ است و به هشت سال حبس محکوم شده است.در روز یک‌شنبه، ۲۷ خرداد ماه نیز جمعی از دانشجویان در حاشیه مراسم تشییع مرحوم دکتر محمدامین قانعی‌راد در صحن دانشکده علوم اجتماعی، پلاکاردهای اعتراض‌آمیز در دست داشتند و به نشانه اعتراض از شرکت در چند امتحان امتناع کردند.

اعتراض مالباختگان موسسه کاسپین مشهد

به گزارش هرانا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، امروز، جمعی از مالباختگان موسسه کاسپین در شهر مشهد، اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

اعتراض وکلای دادگستری

به گزارش هرانا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، امروز، جمعی از وکلای دادگستری در اعتراض به “تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری” مقابل ساختمان مجلس تجمع کردند.

اعتراض کارگران و تولیدکنندگان “صنف کفش”

به گزارش هرانا مورخ ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، امروز، جمعی از کارگران و تولیدکنندگان “صنف کفش” نسبت به گرانی مواد اولیه و بیکاری در خیابان جمهوری تهران اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید