خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷, 20th of March 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۷/۰۳/۲۸ ساعت ۱۶:۳۸:۲۵

    خانه  > slide, اعدام  >  انتقال ۳ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی زاهدان

انتقال ۳ زندانی جهت اجرای حکم اعدام در زندان مرکزی زاهدان

خبرگزاری هرانا – صبح امروز دوشنبه، ۳ زندانی که پیشتر به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده بودند، جهت اجرای حکم به سلول‌های انفرادی زندان مرکزی زاهدان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، صبح امروز دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷، ۳ زندانی در زندان مرکزی زاهدان جهت اجرای حکم اعدام به سلول انفرادی منتقل شدند.

هویت دو تن از این زندانیان “ابراهیم جهانتیغ” و “عبدالرشید سندک زهی” از بند ۴ زندان مرکزی زاهدان توسط هرانا احراز شده است.

“ابراهیم جهانتیغ” ۲۶ ساله، اهل زابل و به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده است. آقای جهانتیغ سال ۱۳۹۰ در شهر چابهار دستگیر شده بود.

“عبدالرشید سندک زهی” ۲۷ ساله، اهل سراوان و به اتهام “قتل” به اعدام محکوم شده است. آقای سندک زهی در شهر سراوان دستگیر شده بود و از ۶ سال پیش تاکنون در زندان نگهداری می‌شود.

تا لحظه تنظیم این خبر از هویت نفر سوم اطلاعی در دست نیست.

لازم به یادآوری است که صبح امروز نیز “محمد ثلاث” و متهم ردیف اول پرونده “قتل بنیتا” اعدام شدند.

بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین‌الملل، ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام، رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که اصطلاحاً آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

بر اساس داده های ۲۹۴۵ گزارش ثبت شده در مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در سالی که گذشت (اول فروردین ۱۳۹۶  تا ۲۷ اسفند ۱۳۹۶) دست کم ۳۲۲ شهروند اعدام شدند و ۲۳۶ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد و همینطور به محل اجرای ۲۳ حکم اعدام که در ملأعام بوده است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر به گزارش سال ۲۰۱۷ این سازمان که اخیراً منتشر شده مراجعه نمایید. شما می‌توانید اسلایدهای گزارش پیش رو را نیز به‌صورت پی دی اف از اینجا دانلود کنید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید